Anything but shrimps

Ova tema je suštinski započela u jednoj drugoj, ali se razvila u nešto što može da živi zaseban život.

Dakle posle 7 neuspešnih pokušaja doslovno u poslednjim sekundama tekućeg nadmetanja na Ebay sajtu uspeo sam da se domognem jednog Fluval Edge akvarijuma od 6 US galona što jezikom SI jedinica daje oko 22 litra. Cena za koju sam ga pazario je odlična i zapravo niža od cena prethodnih 7 setova, u nekim slučajevima i preko 25 dolara. Prilikom svojih ranijih gostovanja u US koristio sam Ebay, ali obično se nisam bavio cenkanjem. Ovako postaje vrlo zanimljivo. Veći deo dana sam pored računara, Ebay se neprestano poigrava sa živcima svojim mušterija spamujući ih obaveštenjima o tome da su upravo postali gubitnici, a čovek je recimo strpljiv i npr. došao iz Srbije, dakle navikao da gubi i polako stiče, pa čeka i čeka, dakle vrebucka do poslednje sekunde i kao Đorđević i njemu slični rizikuje i zadaje udarac za konačnu pobedu. Sve u svemu cena je oko 50% niža od one koja se ovde vidi po radnjma. A kada sam prvi put video taj akvarijum za samo 120 dolara umalo ga nisam kupio. Mislim stvarno je bio jeftin u poređenju sa onim što je nekad bilo, a naročito u našim krajevima.

shrimps.jpg
I tako ovde za sada stavljam tačku dok čekam da mi se priključi porodica, da stigne akvarijum i da krenemo u "izvaljivanje" već pristigle mešavine arhepredatora efemernih voda. Narod u ovoj naopakoj zemlji koja mi leba daje od svega zna da napravi posao, što je već drug Goxxx spomenuo. Sve gledam pesak koji mi je stigao u pisamcetu i zamišljam koliko li je to noga za 7 dolara :)
 
Koliko noga? Pa dok cekas familiju da ti stigne imas sanse da malo brojis pa dokle stignes :)
I sta sve tu ima u mesavini, da li su ti rekli pribliznije?
I jos nesto, kako si sve to zamislio da bude s obzirom na zivotni vek tih zivuljki.
 
Sadržaj kese bi trebalo da bude ovaj: "Contains about 10 Triops, 100 Redtail Fairy Shrimp, a few of Beavertail Fairy Shrimp and two species of clam shrimp eggs. This pachage is similar with Desert AquaFamily - MuliPack, but contains only the eggs with sand." Uzeo sam to jer cenim da su crvenorepne braihiopode predivnost same po sebi.
Bio sa malo brzoplet pa nisam naručio nikakvu gotovu hranu, ali sad se nešto mislim da to i ne radim nego da pustim da se akvarijum malo vrti sa lišćem koje mi se ionako gomila ovde ispred vrata i da čekam. Pa kad ne bude više bilo lepo da se pogleda u taj prizor, onda da posebno "izvalim" rakove i pustim ih u akvarijum. Triospi i ovo što su valjda ostrakodni rakovi bi trebalo da mogu da jedu bilo šta što im budem ubacivao, a ove lepotice će morati da se snađu, ukoliko se u međuvremenu ja ne snađem nekako, a ne bi trebalo da bude teško jer ovde sunce prži. Posle rakova verovatno neke male ribe, poput onih "mojih" kardinala...ili prosto kozice zbog kojih sam na početku i krenuo u potragu za nekim malim samostalnim kompletom.
Sve u svemu ko zna šta će biti. Juče sam išao da kupim neku podlogu - ostario, omatorio i izgubio svaki kriterijum, te tako dao 7 dolara za 3 kila peska. A tamo u poražavajuće ružnom akvarističkom odeljku, gde videh palme i dragone od plastike koji su na skali užasa zaista nekoliko nivoa iznad piratskog kovčega, samo me je susret sa vrstama koje nikad u Srbiji nisam video zadržao i podsetio koliko je toga u akvaristici još za mene ostalo. Video sam senegaluse i ktenopome i kao malo dete radova se ribi koju sam potpuno zaboravio - convict cichlidu o kojem sam pisao hvalospeve na akvaristika.org.
I tako, našao sam nove motive da vredno radim svoj posao.:rolleyes:
 
Uglavnom je poznato da pokušavam da se rešim akvaristike, ali ne ide. Ako već imam akvarijum, 'teo bih da ne radim ništa oko ili u vezi sa njim, dakle da mi ne uzima vreme. I tako sam kupio taj Fluval Edge, jer obećava ispunjenje mojih širokih zahteva, niti voda vetri, nit mu treba nešto dodavati i juriti, nit je velik da se sme preterivati sa organizmima niti mogu da puknu ledja od kanti. I Edge ne samo da je stigao, nego su zapravo za cenu jednog stigla dva (i slovima dva), jedan iz Georgie drugi iz Minnesote. A prodavac na svom sajtu stavio da nema vraćanja poslate robe, pa se dosledno, ni posle 5-6 dana koliko je moralo proći od slanja pošiljke, ne oglašava. A meni zabavno da čekam, da vidim šta će biti, a svakako mi se ne troši sopstveno vreme na cimanje oko vraćanja. No na kraju ću ipak morati sam da potegnem to pitanje, kako sad stvari stoje. Sve oću da ne radim ništa oko svog akvarijuma i da mi ne uzima vreme, ali se ne da čoveče, naročito ako imam dva!
 
Mislim da je poznatije da si ti zarazen akvaristikom do koske i da je to hronicna bolest.
Nemoj puno da se cimas oko tog drugog akvarijuma. Stavi ga sa strane i cekaj, ionako ti treba samo jedan. Ako ga traze nazad to ce biti o njihovom trosku a to im se ne isplati jer cena transporta ima dobar udeo u tome. Nije to tvoja greska. Pored toga ti i nisi siguran da li je to na zalihama te firme ili oni samo koriste nekog drugog. U svakom slucaju nije tvoje da se cimas.

Sada polako popuni akvarijum pa da vidimo kako ide sa tim bestijama. Ako ti oduzmu 10-15 minuta dnevno onda to i nije strasno. Posle smanjis na 5 minuta itd. Nesto kao lecenje od droge :)
 
Priča je u stvari vrlo zanimljiva. Vrlo nejasno je bilo kako neko može na eBay da prodaje stvari za dva puta nižu cenu nego što to rade veliki ovdašnji lanci akvarističke opreme. Za sličnu razliku ovi likovi gaze i Amazon. Pri tome ovaj sam akvarijum kupio bez troskova slanja. I tako krenem da razmišljam kako je roba verovatno kradena ili sa nekim neverovatnim popustima iz kompenzacija i sl, pa kao likovi prodavci mogu da prate aukcije i da podesavaju cenu do nekog minimumam koji ima treba da ostanu u plusu. Cena na aukcijama koje sam pratio pre kupovine uglavnom je odlazila između $90-100. I zadovoljim se time da sam ih iznenadio u poslednjem minutu jedne usporene i zaboravljene rasprodaje sa svojom ponudom od $75.
Prvi akvarijum je stigao posle skoro 10 dana, bez bilo kakvog prethodnog obaveštenja od prodavca. A u kutiji otpremna lista koja me je obavestila da je Meksikanac iz Minesote poručio akvarijum od lokalnog prodavca, uputio ga ka meni i pri tome platio robu i pošiljku $158! Buduci da sam novac slao putem Paypal-a znao sam da je otišao određenoj ženi. Sve u svemu jasno je da "firma" na papiru gubi novac, jer se gomila tih akvarijuma prodaje debelo ispod cene. Kada mi je stigao drugi akvarijum obe sam kutije dobro pregledao da unutra nema neka kesica: bela crna, šarena...ne znam više kakve su kesice tog tipa. I sa takvim idejama u glavi ne zovem nikog, čekam.

A klinci mi dolaze sutra u podne po ovdašnjem vremenu. Pa ćemo videti kad kreće start akvarijuma. Trebalo je da se preselim u veći stan, ali nisam uspeo da se nagodim, a ovaj je nekako tesan i vrlo privremen za počinjanje akvraijuma.
Tek, verovatno ću biti logoreičan kad se zavrti krug.
 
Ahh, familija konacno na okupu :) Ostavi akvaristiku za posle, ima vise dana nego kobasica :)

Sto se tice tih cena sasvim je izvesno da internet prodaja nema toskova kao prodaja iz radnje pa samim tim mogu da se igraju sa cenama. S druge strane moguce je i da je sve to maznuto pa onda pisu kojekakve otpremnice ali mi to deluje malo uvrnuto jer se placa preko racuna pa je tesko sakriti identitet. To isto otezava i igru sa sarenim kesicama.
Kako god da bilo ti cekaj neko vreme a posle te bas briga :)
 
Ima toga i ovde. Pre dve godine dao sam mobilni telefon na servis i podigao ga tek posle mesec dana. Posle jos mesec dana poceli su da me zovu iz servisa da dodjem po mobilni. Rekao sam im da sam ga podigao, a oni su me ubedjivali da nisam. Zvali su me jos par puta i na kraju mi poslali telefon postom. Od tad cekam da me pozovu da ga vratim ali dzaba.
 
He he posle dve godine nema vise ni smisla da te zovu da vratis telefon. U danasnje vreme taj telefon je prevazidjen :) Posalji im taj telefon nanservis pa tako redom dok ne sakupis gomilu :)