Hajde da gajimo Gupike

Pa kad malo napravim racunicu ni voda nije jeftina. Kod proizvodnje meke vode putem RO baca se 80% vode. Sad to leti bar za mene nije neki trosak, jer taj otpad koristim za zalivanje trave ali zato zimi sve to ide u kanalizaciju.
Moracu da vidim i uzmem uredjaj sa smolama za omeksavanje vode.
 
Mislim (dosta sam siguran ) da ovi koriste tvrdu vodu. Kazu da koriste vodu iz dubokih bunara (5.35) pa mi je prosto neverovatno da je to mekana voda mada ko zna, moguce je.
Ro, ajde ako bas moras, ja bi uvek pokusao da to zaobidjem.
 
Uzecu prvo kolonu sa kiselim smolama pa kad je istestiram videcu da li moram da uzmem i sa baznim.
Posto ova prva daje kh 0 mislim da cu moci da mesanjem sa vodovodnom vodom dobijem odgovarajuci ph i kh.
 
Za Gupike je ok. da se koristi ova nasa čeovača. Meni je problem sto koristim mnogo meke vode za vrste koje gajim.
 
Ma taman posla, trebalo bi mi jedno 20 tona vode.
Ovde se vidi da nemamo nikakve sanse da konkurisemo istocnjacima. Voda dzabe, struja netreba, a i radna snaga je jeftina.
Jedino ako ovo globalno otopljenje stigne do nas pa da je gajimo u bazenima.
 
Ja sam sada u Ramirezima i Cacatuoideus-ima i uopste juznoamerickim patuljcima pored L-ova koje ne napustam.
To su jedne od retkih riba koje su jeftinije ovde za proizvodnju nego kad se uvezu.
 
Samo napred, sve su to fascinantne ribe i valjda, kada se sazvace akvaristika do nekih sirih granica, sve je to lakse da se radi :)
Da napomenem da mi je zao sto nisam mogao da odradim filmic o tvojoj odgajuvacnici. Razlog? Pa moze privatno ali sledece godine bi tu trebali nekako ozbiljnije da pristupimo. Bas bi bilo lepo da ostavimo neki trag i o tome :)
 
Bas tako, akvaristikom se bavim vec vise od pola veka, a zadnjih desetak godina intezivno i nekako to udje u glavu. Verovatno je to ljubav i brdo procitane literatur i na kraju se nekako sve to skocka i mnoge stvari ti postanu jasnije.
Dosao sam u tu fazu da gotovo sve mogu da gajim i razmnozavam pa se sad igram i biram sta da radim i stvarno uzivam u tome ali i dalje ucim, jer smatram da je ostalo mnogo vise toga sto neznam nego ovo sto sam naucio.
 
  • Like
Reactions: boban
Bas tako, akvaristikom se bavim vec vise od pola veka, a zadnjih desetak godina intezivno i nekako to udje u glavu. Verovatno je to ljubav i brdo procitane literatur i na kraju se nekako sve to skocka i mnoge stvari ti postanu jasnije.
Dosao sam u tu fazu da gotovo sve mogu da gajim i razmnozavam pa se sad igram i biram sta da radim i stvarno uzivam u tome ali i dalje ucim, jer smatram da je ostalo mnogo vise toga sto neznam nego ovo sto sam naucio.


Da li znaš koje druge boje gupi smeju sa mojima Kolumbija Dambo gupi a da maleni ispadnu pristojno? Lakše ću ih udomiti ako budu lepi. :)

Nemam više akvarijuma da bih ih izdvajala, više iz razloga da ih ne pokvarim mnogo kada su već čista linija.

Da li je rep od Kolumbije spada pod mozaik patern?

Predpostavljam da ne treba da biram neke svetle, žute, crvene ili pastel nego generalno tamnije i plave. Mada negde piše da ljubičasta i zelena daju plave gupije,:cool: nikad to ne bih pomislila.

Gledam slike po netu ali vidim dosta drugih boja koje ja kod nas nisam nikad videla.
Sada su skoro svuda stigle ove koje ja imam.

Meni su najlepši pastel i blue green. Koji kao da imaju metalik odsjaj. Sa ove liste sa linkaova. Mada sve su lepe jednobojne i snake skin i multi. Teško je odabrati :)
http://www.guppychicago.org/guppy-types/
https://thedestinyformula.com/types-of-guppies/

I malo važnije mi je da je lepa ženka jer njih će uvek morati da ima više u grupi.

Na netu ova izlazi za par za Kolumbija Dambo sa naražastim repom a moja nije takva nego sa plavim repom.

Trebalo bi da pročitam pa tek onda da pitam za detalje ali malo mi je lakše da na gotovo dobijem odgovor:p:) jer ne nalazim odmah dogovore kada na primer googlam wich pair strain produce Columbia dumbo guppy i slične reči...

Zopex - vidim da si rekao da odgajaš i ramireze, meni su ramirezi najlepše ribice od svih:) i po boji i položaju usta na sredini ( i ovi klasični i electric blue). Ali se ne usuđujem da ih držim jer su osetljvi. Moja prijateljica ih ima, sipa rosa vodu i baš ih pazi i drži jako čistim.
Možda ako nekad kada budem imala još jedan akvarijum probam...tek kada mi uđe u naviku redovno održavanje akvarijuma. Pre sam imala sve malene akvarijume pa je izmena vode bila samo 2 litra i sve je išlo jako brzo. I držala sam samo kozice zadnjih dve godine.

Šeta što ovih slika nema u većem formatu sa listom varijeteta.
 

Attachments

  • 68dace7f41e7907407af2a892e9e222d.jpg
    68dace7f41e7907407af2a892e9e222d.jpg
    88.9 KB · Pregleda: 6
  • d4bdee3c6fa622c6df30350901ea1ede.jpg
    d4bdee3c6fa622c6df30350901ea1ede.jpg
    187.2 KB · Pregleda: 6
Vidi ne postoji jednostavan odgovor na tvoje pitanje. Kod nas je Gupika potcenjena kao "laka riba za gajenje". Jeste tako samo donekle. Mozes ih kako ja kazem
"nastampati
na stotine ali to je samo Gupi miks. Ako hoces sortne gupike kao sto ih istocnjaci rade to postaje problem. Sve te gupike koje uvozimo su hibridi koji su dobijeni znalackm ukrstanjem uz dobro poznavanje genetike. Pa i kod njih manji procenat gupika je vrhunski, ostalo ide u miks ili u skart. Da bi dobila tako nesto morala bi da imas na desetine akvarijuma i da dobro poznajes genetiku. Jednom sam u Nemackoj bio kod odgajivaca tih gupika i prodavao je triling gupika, muzjak i dve zenke za zavisno od sorte 5o do 90 evra. Garantovao je 50% potomstva da ce biti u standardu.
Zato kad neko kaze da je to laka riba samo se nasmejem i vidim dubine njegovog neznanja.
 
Iskreno sada mi je malo lakše kada si mi rekao sve ovo.:):)
Bilo mi je krivo da pokvarim liniju ali ako ne može da se postigne baš ista, onda smem vremenom da ubacim neke koje se meni dopadaju, zavisno šta bude stizalo u radnje gledaću da budu bar približne boje i šare i peraja, lepo je kada je ovo dosal šire.
Nisam uopšte znala ovo za uvozne hibride. :)
 
Koliko je sve to slozeno mozes da pogledas OVDE , a to je samo manji deo problematike.
Pazi sko gajis samo jednu liniju riba, potomstvo ce biti slicno roditeljima ali ne mozes da ocekujes vrhunske primerke. To ne znaci da ce ribe biti lose, bice ribe prosecnog kvaliteta, a moze da bude po koja i izvan proseka.
Ako opet imas ribe razlicitih linija tek kad odrastu videces sta si dobila.
 
Hvala! :):)Za sada imam samo ovu jednu vrstu. Volela bih još neke vremenom da nabavim još nekoliko a da se lepo uklope sa ovim koje imam. Svi pričaju da se gupike brzo namnože pa bih volela da budu dopadljive da ih lakše udmomim ako akvarijum bude mali za sve njih. :)
Super je prvi članak, detaljan je i ima dijagrame. Baš sada čitam :)