Hladno, Umereno, Vruce

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Sve ribe u zavisnosti od temperaturne sredine mozemo da podelimo u tri grupe i to:

Ribe hladnih voda (Coldwater)

Ribe umerenih (hladnjikavih) voda (Coolwater)

Ribe toplih voda (Warmwater)


Ribe hladnih voda ili Psychrophilic ribe su one ribe koje na niskoj temperaturi imaju normalan metabolizam pa cak i na temperaturi od 4 °C sto znaci da one na toj temperaturi rastu, razmnozavaju se itd. Mnoge ribe ove grupe tesko mogu da izdrze temperaturu od oko 20 °C a na temperatur od 25 °C jednostavno ne mogu da opstanu.

Ribe umerenih voda ili Mesophilic su one ribe koje mogu da opstanu u jednom sirokom opsegu temperature koji se krece od skoro 0 pa do 30 °C. Kod ovih riba se menja metabolizam i potrebe u zavisnosti od temperature pa se recimo one ne mreste ako je temperatura vode ispod 10�C ili visa od 30 °C.

Ribe toplih voda ili Termophilic su one ribe ciji metabolizam je normalan i na temperaturi preko 30 °C ali znatno je usporen ako temperatura padne na oko 20°C. Ispod 15°C ne mogu da se mreste. Mnoge od njih nisu u stanju da izdrze temperaturu od 10 °C.


U akvaristici je ova podela dosta jednostavnija jer akvaristi su to jednostavno podelili na "toplo i hladno". To je i za ocekivati jer hladnovodne ribe nisu zastupljene u akvaristici.

Napomena: Termin "umerenih (hladnjikavih) voda" sam ja licno naveo a koji se termin tacno koristi u nasem govornom podrucju mozemo da vidimo pa da ga koristimo.
 
Cao Bobane, evo predloga oko prevoda, zasto bi prevodio Coolwater, jer tesko ce se iskoreniti da te ribe nazivamo hladnovodnim. Po mom misljenju, samo ribe Coldwater treba da preimenujes u ribe ledenih voda. Zna se da kada je ispod nule voda vise nije voda nego led, a ako je ledena voda, onda moze biti samo nesto vrlo blizu nuli (kao sto je 4 stepena).

Pozdrav iz Zemuna!
 
Jasno mi je da ce nase zlatne ribe uvek da budu "Hladnovodne" ribe u nasoj komunikaciji. Problem je u tome sto te "hladne vode" mogu da budu itekako tople i to je odlika riba koje zive u tim vodama, podnose izuzeto siroki dijapazon temperature.

Sustina svega ovoga je da ako uzmes neki ozbiljniji rad i nadjes "hladnovodne" ribe onda se to odnosi bas na te ribe a ne na ono sto mi zelimo ili mislimo da se odnosi. Iz tog razloga je pozeljni izbegavati termin "hladnovodne" ako bas nemislis na njih.
Opet. mi ovde mozemo da kazemo kako zelimo i to nece da ima znacaja jer mi znamo da niko od nas nema hladnovodne ribe u pravom smislu.