Kako ojačati akvarijum?

LordWereWolf

Member
19 Oktobar 2009
59
0
6
Kovačica
Već dva dana kopam po netu ali nigde ne mogu da nađem detaljno objašnjenje kako ojačati akvarijum.
Bio sam kod staklorezca i on mi je reko da je on nekad stavljao pregradu na sredinu AQ u kojoj je izrezan krug preko kojeg su ribice ulazile u drugi deo AQ, međutim, ja to nisam prihvatio zbog toga što to meni treba za kornjače.
AQ je dimenzija 100x50x50 staklo je 10mm, gledao sam one tablice i za ove dimenzije treba staklo minimum 8mm ali ja sam za svaki slučaj ipak stavio 10mm a i za svaki slučaj želim staviti ojačanja.

Ovo su 3 načina koje ja znam:
1.
Našao sam nešto da treba staviti samo staklenu lajsnu po družini pri vrhu AQ ali ne po celoj dužini već ostaviti malo mesta (mislim da je to fauna napisao).
2.
Našao sam i 2. način tako što se na akvarijum od prednje do zadnje strane zalepe nekoliko staklenih lasni, ali opet ovo je malo nepraktično za onog ko ima kornjače jer kod pranja akvarijuma te lasne bi samo smetale a akvarijum sa kornjačama se mora češće prati.
3.
Ima i nekih načina koje sam ja zamislio da se od drvenih lajsni napravi nešto u obliku uglaste zagrade [ i stavi na vrh akvarijuma tako da bi se to moglo skidati ali sad dok ovo pišem, razmišljam da će to smetati poklopcu.

Čuo sam i za neku H lajsnu sad kako se to stavlja nisam video ni na jednoj slici.

Ovo ojačanje koje je Fauna koristio koliko je ono pouzdano jer to mi se čini kao najbolje rešenje.

Molim Vas da mi napišete koja ojačanja postoje i koliko su pouzdana.
 
Koliko vidim ovde se radi o aquaterarijumu za kornjace. Pretpostavljam da ces unutar aquaterarijuma imati i kopneni deo ( a obavezan je ) sto odamh podrazumeva manju kolicinu vode . U tom slucaju za dimenzije aquaterarijuma 100x50x50 izradjen od 10 mm stakla, dodatna ojacanja nisu potrebna osim onih koja si vec naveo pod tackom 1 .

Evo i izgleda tih ojacanja koja su sasvim dovoljna za tvoj aquaterarijum
 

Attachments

  • ojacanja.jpg
    ojacanja.jpg
    51 KB · Pregleda: 52
@Fauna
Da radi se o akvaterarijumu, voda će ići do 35 cm što zanči da će se u njemu nalaziti oko 175 litara vode.
Imaće i kopno ali to još razmišljam kako bi bilo najbolje da se napravi da bi se lako moglo staviti i izvaditi radi čišćenja. Imam već neke ideje samo mi je potreban materijal za realizaciju tih ideja a sve to ću da nabavim ked mi stigne akvaterarijum.


@Mare_lacerta
Poslušaću ga, taj način sam i ja želo da ojačam samo sam hteo da proverim koliko je to pouzdano a verujem da jeste.


Zanima me još koja je razlika ako se lajsta stavi po celoj dužini i ako se ostavi malo mesta tj. onako kako je Fauna napravio?
 
Zanima me još koja je razlika ako se lajsta stavi po celoj dužini i ako se ostavi malo mesta tj. onako kako je Fauna napravio?
Razlika postoji u sigurnosti akvarijuma. Ako te lajsne idu do kraja bocnih stranica , akvarijum postaje kruci i veca je opasnost od pucanja tih stranica i ojacanja. Iz iskustva znam, da ce kod dva identicna akvarijuma pod istim maksimalnim opterecenjem, sigurnosne lajsne pre puci ako se ide do kraja mislim, do bocnih stranica , provereno 100% ;) Imao sam nekoliko ispravki gde su majstori lepili takva ojacanja do kraja , do bocnih stranica, nakon punjenja akvarijuma sa vodom cak nesto malo vise od polovine visine akvarijuma, lajsne su pucale . Kada sam uradio ispravke tih majstora na ovakav nacin kao sto sam prikazao na slici , akvarijumi su izdrzali opterecenje bez ikakvih problema potpuno puni do vrha sa vodom.
 
Podsećaš me na čoveka koji nosi opasač, a onda za svaki slučaj stavi i tregere (ko je gledao "Bilo jednom na Divljem zapadu" znaće). Pa ti si stavio staklo od santimetra na 35 cm vodenog stuba (pritisak zavisi samo od visine vodenog stuba, a ne od količine vode ili nečeg trećeg). Dakle, pogledaj ponovo u tablice i vidi koja debljina stakla ti je dovoljna za stranicu 100x35. Po meni bolje ti da ojačaš ono na čemu će to čudo stajati.
 
Podsećaš me na čoveka koji nosi opasač, a onda za svaki slučaj stavi i tregere (ko je gledao "Bilo jednom na Divljem zapadu" znaće). Pa ti si stavio staklo od santimetra na 35 cm vodenog stuba (pritisak zavisi samo od visine vodenog stuba, a ne od količine vode ili nečeg trećeg). Dakle, pogledaj ponovo u tablice i vidi koja debljina stakla ti je dovoljna za stranicu 100x35. Po meni bolje ti da ojačaš ono na čemu će to čudo stajati.

Ako sam ja, neko ko je napravio akvarijume a da se ne zna tacan broj, savetovao nekome ojacanja , sigurno da ima razloga zasto sam to rekao. Naravno tablice su tu da bi nam pomogle pri odredjivanju debljine stakla ali iskustva su jos pozeljnija i vaznija. Konkretan primer iz mog licnog iskustva imam kod akvarijuma dimenzija 70 x 40x 30 cm, gde je po tablici dovoljno staklo od 6 mm. Dakle, kupac je insistirao bez ikavih ojacanja izlepljen akvarijum. Napravio sam sve kako je zahtevao i insistirao da budem prisutan kada se akvarijum bude punio vodom. Kada je akvarijum bio napunjen do pola visine vodenog stuba (gle iznenadjenja , samo do pola), takozvani "stomak" na prednjim stranicama je toliko narastao da je kupac insistirao da se sve isprazni i postave ojacanja. Naravno, sve sam unapred znao sta ce se dogoditi, ali nisam hteo ubedjivati kupca i nametati nesto sto se ne prihvata , "musterija je uvek u pravu". Tako i sa tobom, ne zelim nikavu raspravu ali znam odlicno kako se ponasa staklo na duzini od 100cm i visini stuba 50 cm i da svakako znam kolika je debljina stakla potrebna. Preciznije cu reci , po tablici je dovoljno 7 mm , sto znaci sledeca standardna dimenzija 8 mm, ali sam prikazao primer izradjenog akvarijuma gde su dimezije 100x50x50 i debljine stakla 10 mm (visina vodenog stuba je maksimalno iskoriscena) i gde bi svakako sa debljinom stakla od 10mm i bez tih ojacanja akvarijum imao blagi "stomak", sto ja nikako ne zelim imati u svojoj sobi.

U ovoj temi se postavlja pitanje:
LordWereWolf said:
AQ je dimenzija 100x50x50 staklo je 10mm, gledao sam one tablice i za ove dimenzije treba staklo minimum 8mm ali ja sam za svaki slučaj ipak stavio 10mm a i za svaki slučaj želim staviti ojačanja.
Znaci, ako vec zeli ojacati aquaterarijum, gde se visina vodenog stuba ne precizira, moj odgovor koji sam dao bio je sasvim korektan.
 
Da bi bilo nesto jasnije , evo sheme akvarijuma sa i bez opterecenja.
 

Attachments

  • optereceni_akvarijumi1.jpg
    optereceni_akvarijumi1.jpg
    22.3 KB · Pregleda: 27