Lacerta viridis – Zelembać

ACO87

Member
2 April 2008
366
0
18
36
Cacak, Srbija
Fauna vidim da si strucnjak u ovoj oblasti pa bih hteo da te pitam nesto.ja sam fasciniran gusterima iz roda Lacerta,da budem tacan zanimaju me Lacerta viridis(poznat kao Zelembac).Da li bi mogao da mi kazes nesto o uredjenju terarijuma za ovu vrstu gustera?Npr. koju podlogu da stavim,biljke,rasveta?Sto detaljniji odgovor,molim te.Hvala unapred.pozz
 
Pozdrav :welcome1:

Zelemebac je svima nama dobro poznat guster jer ga ima u prilicnom broju na nasim prostorima, tako da ono sto te bas zanima nije tesko dobiti odgovor. Znaci terarijum mozes lako urediti jer ces koristiti raspolozivi dekor iz prirode (naravno dezinfikovan) obicano krupnije kamenje , zmelja , treset, pesak , nesto od bilja (obicna trava i sl.) neki panj , grana i td i td...i da budes kretivan oko slaganja tog dekora ;)

Najvaznije je da obezbedis sto prostraniji terarijum za zelembaca jer je to dnevni i veoma aktivan guster. Minimalne preporucljive dimenzije terarijuma su oko 100x50x50 sa UVA/B sijalicom , grejacem , spot lampom , termometrom, posudom sa vodom i slicnim sitnicama. Za hranu moras koristiti raznorazne insekte i larve koje se koriste u treraristici kao hrana reptila insektojeda.

Eto, to bi bilo najosnovnije sto bi trebao da znas i da priustis svom ljubimcu. :)
 
Hvala ti puno,jos nemam slike,ali cim budem imao,postavicu ih na forumu.Pogodio sam dimenzije terarijuma.Koji grejac bi trebao da stavim?
 
Ja sam pre 10-ak godina uhvatio na vikendici na Ceru mladog (cca 7cm) zelembaca. Jako zanimljiva zivuljka. Veoma prozdrljiv, hranio sam ga musicama i raznoraznim insektima koje sam nalazio oko zgrade. Vrlo brzo je provalio mesto gde dobija hranu i cekao je da mu dam da jede svaki put kad ja pridjem terarijumu. Najzabavnije je bilo kada mi je iskocio iz terarijuma i bezao po celom stanu. Jedva sam ga uhvatio. Na kraju sam ga naravno vratio u prirodu jer mi ga je bilo zao, posto nisam bio u mogucnosti da mu obezbedim dobre uslove za zivot. Za svega mesec i koji dan je porastao za sigurno nekih 4-5 cm.

Eto to je moj kratko iskustvo sa ovom zveri.
 
Nije meni ovo prvi put da drzim zelembaca,drzao sam ih ja i ranije,cak sam jednog pripitomio toliko da kad god bih stavio ruku u terarijum on bi se popeo preko ruke na rame i tu bi lezao sve doki ga ja ne skinem,ali sam ih pustao jer nisam imao dovoljno veliki terarijum za njih.Sad sam napravio veci terarijum i zelim da ih gajim i da se ozbiljno posvetim tome
 
Fauna jos jedna stvar,od kog materijala da napravim pozadinu u terarijumu?Zelim i da napravim mali vodopad u uglu terarijuma,samo mi reci koji materijal da koristim?izvini sto smaram.pozzz
 
Pozdrav! Inace nisam preterani ljubitelj teraristike ali pre neki dan sam nabavio dva mala zelembaca velicine oko 10cm. Problem je u tome sto ne znam sta bi sve mogli da jedu ovi malisani, pa bih zamolio iskusnije kolege da mi izadju u susret i pomognu, tj. pomognu njima ;)
A da, umalo da zaboravim, da ih hranim zivom hranom ili ne...?
 
Fauna ne rece mi od kog materijala da napravim pozadinu na terarijumu,hitno mi je.Znam da imaju one kupovne ali zelim sam da napravim,a i ovaj vodopad sto hocu da napravim,sta bi mi preporucio,koji materijal se ne bi raspao zbog vode?hitno mi je.pozz
 
Sto se tice pozadine, tu nemas neke velike mogucnosti i neki veci izbor odgovarajuceg materijala za njenu izradu. Bilo bi idelano kada bi mogao da upotrebis kamenitu pozadinu od kamenja koje mozes naci bilo gde gde vidimo zelembaca u njegovom stanistu ali takvo kamenje je jako tesko i nepouzadano da se slaze kao pozadina na zadnje staklo. Opet kao i u akvaristici dolazimo do prelaznog resenja , pozadine od sige , sedre i slicnog krecnjackog materijala . Moj predlog je bas to, pozadina od sige. ;)