mutna rjeka

KOJOTI

Member
27 Novembar 2008
182
0
16
41
Beograd
Sad ovako u ovom sad aq sto ga sklepah sve bejase u redu mesec i po dana,u njemu je grana vinove loze,5-6 vrsta biljcica,i ribice.znam ja da loza pusta tanine i da voda moze da se oboji i zamuti od toga,ali ovo zamucenje kod mene se desilo preko noci bukvalno,i ja ne znam kako da ga resim.Pomozite(voleo bih da vidim svoje ribevaljam_se)
 
Tako moze biti danima u fazi cikliranja. Ali ti kazes da je proslo mesec dana. Stvarno ne znam. Mozda je bezopasno a mozda ne. Je si li prokuvavao lozu? Je si li je bar stavljao u kljucalu vodu sa solju nekoliko puta ili si je samo uglavio? Je si li je drzao bar neko vreme potopljenu van aq?
Pazi mozda je loza pocela da truli. Izvadi je i pomirisi. Nista drugo mi ne pada na pamet. U svakom slucaju je izvadi preventivno i menjaj vodu 80%.Proveri rad filtera. Pa sledeci dan opet. Ja bi tako nesto uradio ali ne veruj mi potpuno. Cekaj jos odgovora.
Gde si nasao podlogu? Bas mi se svidja. Od cega je?
Hmmm sad vidim da je loza dosta tanka. Ja mislim da ne ide granje koje je mnogo zeleno tj nije se udrvenilo tj mnogo mlado....
 
Sad nisam siguran sta si radio ali bih rekao da su ti buknule u aq infuzorije.:lol:
Nemogu bas da primetim dali je voda belicasta ali ako je belicasto mutna onda je infuzorija.
 
Da se nadovezem nije to nista strasno:).Moguce da si preterao sa hranom ili sa necim drugim (to sam znas) recimo danas si menjao deo vode i prao filter,pa su se stekli uslovi za ovako nesto.Nema potrebe da panicis,nije nista strasno.Pogledaj po sajtu a imas i po netu,al mislim da nema potrebe za radikalnim merama....Samo mozes da napravis nesto gore od ovoga.
Verovatno ce ti se voda izbistriti ujutru...
 
U svakom slucaju je infuzorija. To se desava u novim akvarijumima i nije nista strasno. Da je letnje vreme savetovao bih ti da ubacis sacicu dafnije u onu malu mrezastu kotilicu i sve bi bilo brzo pojedeno. Ovako promeni do 30% vode i hrani ribice malo manje i za desetak dana ce se sve srediti. Uspostavice se bioloska ravnoteza tj akvarijum ce se isciklirati. Najveca greska bi bila da promenis svu vodu, jer onda bi proces krenuo iz pocetka.
Samo strpljenje.
 
ovako:grana je secena proslog proleca kad sam orezivao lozu u Valjevu,ne panicim samo sam mislio neki predlog neke hem.supstance koja bi ovo sredila,jer mi je gajba prometna ko na stajgi,a ruzno je mora se priznati.Doduse i ja radim po ceo bi.bi.bi. dan,pa nikako da posvetim paznje.Sinoc sam promenio 30% vode,sredio filter, i uzecu prelivni atmanov cim stigne u radnju u kraju,kaze bakuta sto radi da ga je narucila.
 
Mislim da bi bolje efekte imao samo da si promenio deo vode nego sto si sredjivao i filter.Bez obzira koji filter kupis i stavis,postoje neki procesi koji moraju da se obave.Verovatno ti aq nije obavio pravilno "ciklanje",a sa radikalnim merama koje preduzimas samo odlazes taj proces.
U akvaristici je najbitnije strpljenje.
Evo ikod mene je slicna situacija,ja sam juce opet poceo sa formiranjem mog aq od 220l, i posto je filter cist a sveza voda,pritom ubaceni panjevi i meni se pojavila infuzorija cim mi se podigla temperatura vode i upalilo svetlo...
Za koji dan ce opet biti bistra, polako cu da ubacim biljke,ribe...:hej:
 
voda je iz veceg aq gde je ciklirana i filter takodje,a i nega sam sinoc prao u vodi koju sam izvukao iz aq,tako da ,bar ja mislim nije od toga..
 
sad mi pade na pamet da sam zadnji put promenio sav aktivni ugalj,pa je moguce da nije bilo dovoljne kulture bakterija.Obicno kad menjam aktivni ugalj,ostavim deo starog da kultura moze da se obnovi.Mozda je tu zajeb,a?
 
Oko tog uglja, mislim da ti nije potreban, on ide u filter samo ako hoces da iscistis neku hemiju koju si dodavao. Ovako ne vidim neku svrhu. Prisetih se da je neko napisao da je imao velike probleme sa mutnom vodom kada je stavio neki jeftin kineski ugalj. Svakom intervencijom oko filtera u ovoj pocetnoj fazi samo stetis cikliranju, dobio si dobre savete, manje hrane i ruke k sebi nista ne diraj, samo pritiskaj dugmice kad palis svetlo.:ebote:
 
Oko tog uglja, mislim da ti nije potreban, on ide u filter samo ako hoces da iscistis neku hemiju koju si dodavao. Ovako ne vidim neku svrhu. Prisetih se da je neko napisao da je imao velike probleme sa mutnom vodom kada je stavio neki jeftin kineski ugalj. Svakom intervencijom oko filtera u ovoj pocetnoj fazi samo stetis cikliranju, dobio si dobre savete, manje hrane i ruke k sebi nista ne diraj, samo pritiskaj dugmice kad palis svetlo.:ebote:
Ne stiskam dugmice jerbo imam timer:rofl2:
salu na stranu,hvala na savetima,za vikend sam u Valjevu,pa ce biti bez hrane dva dana,valjda ce biti o.k. kad se vrnem,a ako ne...:fauna:
 
Pa vidi, ti ne mozes da napravis infuzoriju :)

Infuzorija je ime koje se koristi za jednoceliske zivotinje i alge u vodi. One se spontano zapate u vodi i ti samo treba da budes strpljiv. Mnogi akvaristi sve to ubrzavaju dodavanjem kvasca ili kore banane. U sustini materija organskog porekla je dobra jer je izvor hrane. "Biljnu" stranu infuzorije ili bolje receno jednocelijske alge ti mozes da potspesujes intezivnim osvetljenjem.

Ja licno koristim kvasac koji pospesuje ovaj proces a sve to sa ciljem da se proizvede sto vise hrane za dafniju.
 
Infuzorija (Infusoria) je kako je napisao boban naziv za jednocelijske zivotinje i biljke koje zive u vodi. To je cesto i prva hrana koju mogu da koriste tek izlezeni mladunci riba. U akvaristickoj praksi se najcesce za ishranu koristi paramecijum (Paramaecium caudatum) koji je velicine od 0.1 do 0.3 mm.Paramecijum se srece u svakoj vodi i nije ga tesko razmnoziti. Najcesce se koristi voda iz neke bare ili voda iz nekog "starog" akvarijuma. Voda se naliva u teglu ili neki drugi stakleni sud i uzima se malo starog rastinja iz bare sa dna koje je pocelo da propada i truli. Pri tom je potrebno voditi racuna da se u sud ne unesu dafnije i ostali racici koji se hrane infuzorijom. Teglu stavljamo na svetlo mesto, ali ne na direktno sunce na sobnu temperaturu najbolje 26 C i pokrivamo staklom. Kroz 2-3 dana infuzorija ce se namnoziti u velikom broju i doci ce do pojave belicaste vode. Ako je proces razmnozavanja infuzorije spor moze se dodati par kapi mleka. Infuzorija je fotoosetljiva i skupljace se na najosvetljenijem delu suda. To mozemo uraditi tako da zamracimo sud i ostavimo mali deo osvetljen, obicno pri vrhu suda. Odatle malim crevcetom skupljamo tu vodu koja je prepuna infuzorija i dajemo ribama. Isto tako moze da se iskoristi prosusena kora banane ili seno.
 
Da secam se paramecijuma iz osnovne skole:lol:.
Ovako kako kazete nije tesko to napraviti (mada bih ja izbegavao unosenje necega iz reke). E sad mene buni da li infuzorija moze biti stetna za mladj? Tj da li se moze predozirati? I kako mi mozemo znati od te mutljavine koja vrsta infuzorije je u pitanju a da ne koristimo mikroskop? Da li ima stetnih vrsta infuzorije? Da li sve to moze da se izmakne kontroli tj da dovede do neke zaraze?
 
Dobro si primetio, a ja nisam napisao, uvek kada se iz prirodnih voda nesto uzima treba izbegavati vode u kojima zive ribe, jer moze da se unese neka bolest. To se odnosi i na dafnije i na pocetnu kulturu infuzorija. Infuzorija nije samo paramecijum ima tu jos nesto bolje, a to su Rotatorije (Rotatoria) i one su cak bolja hrana od paramecijuma. Za bakterije ne moras mnogo da brines , paramecijum se hrani njima i vrlo brzo ocisti vodu.
 
1)Jel imas neki recept za rotatorije?
2)
Kako da budem siguran da sam "odgajio" rotatorije?
Mnogo me to zanima jer cu mozda u buducnosti pokusati da mrestim neonke pa posto su jako sitne razumes...
3)I ne rece mi da li su sve te infuzorije same po sebi apsolutno bezopasne ili ima i stetnih?
4)Da li se voda skroz zamuti kada se hrani mladj?
5) Da li je uvek mutna voda znak prisustva infuzorije?



Uh izvini udavih te: "Da li? Da li? Da li? Da li? Da li? Da li? Da li? Da li? Da li? ..... Zasto? Zasto? Zasto? Zasto? Zasto? Zasto? Zasto? Zasto? Zasto?.....valjam_se"
Ali stvarno ti hvala! Mnogo nam pomazes! :hej:

Da dodam jos jedno pitanje (da ne kazem 3).
6)Zasto se infuzorija pojavi tokom cikliranja novog akvarijuma a posebno kao kod mene kad sam dodao bakterije iz kapsule? To je trajalo danima i magla je bila jako gusta skoro je licilo na beli žele.
7)I koji je razlog njenog "gubljenja" tj zasto se voda izbistri?
8)Zasto je upropascen mrest infuzorijom ako nije stetna? Vidite post Starchaserke
 
Zasto propadne mrest ako infuzorija nije stetna?:)
Infuzorija nije stetna ali je stetna voda u kojoj se nalazi infuzorija.Infuzorija se hrani odredjenim kiselinama i materijama koje ako su u velikoj kolicini ubijaju mladj.
Zato se savetuje da se odredjenim tehnikama infuzorija pokupi u "uzgajalistu" i izbegne unosenje vode u kojoj ona zivi da ne bi pokvarila vodu.Znaci ne pricam o vodi iz reke gde ima ribe i zaraze, nego o vodi iz tegle gde si ti "nagruvao"organske materije da bi ta infuzorija se razvila.
Neonke recimo zahtevaju veliku cistocu i ako bi ti u akvarijum od 20-tak litara gde ti je mladj neonki ubacio spric od 20ml infuzorije sa sve njenom vodom,nekoliko puta dnevno,pa nekoliko dana,(a filter je preporucljivo ne koristiti) totalno bi narusio higijenu u tom akvarijumu, mladj ionako osetljiva na svaku promenu bi ti verovatno uginula.