Novi u morskoj

Nasao sam slike, slikano 22.08.2009. Tehnicki gledano slike su lose ali su pravo blago srpske morske akvaristike. E da sam onda znao o slikama malo vise :) Mislim da jos do sada nisam video zreliji akvarijum u Srbiji od tog sto je @rogus imao. Postavicu ih sutra, sada je ovde kod mene dosta kasno.
I sta si se uhvatio morske, lepo smo se umirili i sve nekako stavili u zaborav a sada ti to sve mutis :)
 
Mislim da si primetio da pitam sve i svasta bas tebe, jer znam koliko si dugo u akvaristici uopste, a mnogo duze od bilo koga kod nas u morskoj.
Volim sve da procitam i ima stvari koje mi nisu jasne i onda trazim savet. Sa mnogim misljenjima se bas i neslazem, jer imam dosta iskustva bar u slatkovodnoj akvaristici pa kad nesto prenesem u more vidim da ne stima. Tu si onda ti da pojasnis stvari i kad nesto napises to ne dovodim uopste u pitanje, jer znam koliko se time bavis, a i radis u firmi koja se jako dugo bavi ovim nasim hobijem (poslom).
Ne bih imao nista protiv da se jos neko ukljuci u ovu diskusiju, cak mislim da bi bilo korisno
Ovde se morska akvaristika razvija krupnim koracima i sve je vise ljudi koji pocinju da se bave time. Ima i par firmi kojima je to jedini posao i moze mnogo toga da se kupi, a i naruci.
Jeste to malo skup hobi za vecinu ali kad neko voli nadje nacin da krene.
 
Treba da odem do NS po Blenny i korale pa sam mislio i njega da uzmem ali sacekacu.
 
Last edited:
Sa algama nikako ne mogu da se izborim pa sam uzeo ATI Phosphate stop .Ostaje mi samo da napravim fosfat reaktor ili kako se vec zove, jer su fabricki bezobrazno skupi cak i kod Kineza i da pokusam tako da se izborim sa ovim zlom.
 
Ako imas livadu i zelis da trava uvek bude lepo osisana onda je najbolje da na tu livadu pustis ovce.

Alge ce uvek da rastu, i sa fosfatima i bez njih. Nekoliko biljojeda u akvarijumu ce ti vise znaciti od takvih deset kanti a to mogu biti i par puzeva, neka riba itd. Od svega po malo je kljuc za alge.
 
Sve je to tacno kad imas normaln situaciju u akvarijumu. Ali ovo nije normalna situacija kad imam kamen koji je veliki izvor fosfata i stalno ih dodaje. Ne mogu nikako da nadjem normalan koralni kamen i da izbacim ovo cudo iz akvarijuma. Nikako i da nadjem vreme da odem po Blenija i jos nekog puza.
 
Ma to je taj isti kamen. Koralni kosturi koji se vade negde gde je nekad bilo more.
Kad je stiglo, u Evropu svi su ga uvezli i Madjari, Nemci,mi...
Kazu ovi uvoznici da mora de se ispira bar mesec dana u slatkoj vodi, a ja sam ga ispirao tri dana.
Znas kako je u slatkovodnoj. Ako imas malo algi par ribica i algojeda i resio si problem. Ako ti ak. nije u redu ne vredi ti ni ceta tih pomagaca.
Videcu danas sa Vladom, jer njemu duguju stotinak kila kamena koji je izvadjen iz njegovog akvarijuma pa ako ga nisu prodali da uzmem nesto.
U svakom slucaju ovo leti napolje kod dafnija u vodu pa nek se tamo oslobadja fosfata do mile volje.
 
Mala je slika pa mozda i ne vidim dobro ali mo to deluje kao pravo kamenje sa spruda. To su uglavnom odroni spruda i vremenom se natalozi sve i svasta. Treba da se vrti u vodi nekoliko nedelja, obicno oko 3 i sve je onda ok. Fosfata ima onoliko koliko ima organskih materija koje nestanu nakon cikliranja. To je argoni koji je spojen kalcitom. Ako ti to imas onda je kod tebe sasvim nesto drugo u pitanju a ne to sto ti mislis.
 
Stigao Bleny, nisam stigao da ga slikam, jer je jos uplasen ali jede. Slikacu ga ovih dana kad se malo oslobodi.

Mala analiza:

Alge su se pojavile kad sam premestio sve u veci akvarijum, promenio osvetljenje, promenio so i dodao taj famozni beli kamen. U starom akvarijumu lepo je pocela da se formira koralina dok u ovom novom je nema.

Svetlo sam vratio na 2x54W neonke 14000k, dodao fosfat stop, vratio staru so ubacio Blenija pa da vidim kako ce sve to da izgleda.

Sad da li je marine blue neonka izazvala bujanje algi, so ili kamen, neznam. Nisam imao ni jednu slobodnu armaturu sa led diodama ali mogu i to da uzmem u ponedeljak.

Ostaje mi sutra da odem po neki zivi kamen pa da vidimo kako ce sve to da izgleda.
 
Last edited:
To kamenje ako predhodno nije ciklitano mora da se ciklira jer sadrzi svasta u sebi. To je jednostavno izvadjeno iz vode pa samo zamisli sta sve moze da sadrzi. Kada se osusi ono je bele boje ali to ne znaci da je spremno za upotrebu.
Da ti nisi tretirao to kamenje bas sada u novom akvarijumu?
Kako smo vise puta ovde pomenuli, morski akvarijum nikako ne voli neke nagle zaokrete. Sve mora korak po krak, pa vidis to sada i sam.
Blenny ce biti vrlo zauzet, nemoj da se iznenadis da u prvo vreme ima toliko hrane da ce i on biti bespomocan :)
 
Ceta Blenija ne bi lako resila ovo. Vec zalim jadnkla ima da se ugoji.

Danas dobijem informaciju da je taj famozni kamen, vestacki. Meni bas i ne deluje tako ali kad bolje razmislim nekako su mi suvise lepi ti komadi. Ne lici bas na ono nepravilno prirodno zivo kamenje. Ko zna, kad dodjes, videces.
 
Last edited:
Pa to vrlo lako mozes da utvrdis, razlika je velika izmedju kamena i neke plastike (poli uretanskih smola). Odlomi malo parcence pa vidi. Koral mozes da mrvis bez problema, vidis mu i strukturu, sav je supljikav itd. Stavi malo toga u sonu kiselinu i ima da peni jer je to CaCO3
 
Plastika nije, jer se trosi pod prstima i reaguje sa kiselinom.
To su sve neproverene price, a verovatno prolaze ovde, jer ipak smo mi zeleni u morskoj akvaristici.
 
Ipak je svetlo u pitanju. Gledam nesto sump koji je normalno osvetljen led lampom i uopste nema algi po staklu, pumpi, crevima.