Pseudomugil furcatus prinova

CTale

Member
4 Avgust 2010
199
5
18
Beograd
Danas sam menjao deo vode, ništa posebno nisam zapazio, i sada sam prišao da nahranim ribe.

Podigao sam poklopac i jedan pokret u taložniku mi je privukao pogled - jedna jedina ribica na površini. Prvo sam pomislio da je kozica, ali nije. Jedina vrsta na koju sumnjam je Pseudomugil furcatus (imam još samo Panda cory, ali ne verujem da su one).
 
Sigurno je ona, jer se lako razmnozava. Dovoljno je da stavis zbunic javanske mahovine i mozes svakodnevno da skupis po neku ikricu.
 
Sve se ovo dešava u jednom akvarijumu, tako da ne planiram da ih odvajam.

Prosto - nemam gde.

Malo sam bliže pogledao mahovinu i vidim neku ikricu, čini mi se da će ih uskoro biti još. Ako ih roditelji i rođaci ne popapaju.
 
Ako hoces da se igras izvadi mahovinu slobodno van vode, razgrni je malo i pokupi ikru. To radis sa dva prsta nezno da je ne zgnjecis. Ikra prilicno tvrda tako da ces se brzo uhodati. Ikru ubaci u taloznik i za desetak dana bice jos klinaca. Ako je filter "star" sigurno ima dosta infuzorije za prve dane zivota ribica, a posle moze i nesto sitne hrane.
 
Da li slučajno znaš koje boje je ikra? Juče, kad sam se vratio sa posla, primetio sam na više mesta raštrkane gomilice ikre cigla crvene boje.

I da li je istina da ne jedu svoju mlađ?
 
Ikra je providna, staklasta i ni u kom slucaju nije crvenkasta. Sta jos imas od riba u akvarijumu?
 
Dva ancistrusa (mužjaci), 6 Pandi.. i Furcate.

Ostalo su kozice, amazonci (3), helene (10-ak) i malezijci (bezbroj).

Nikada ranije (pre Furcata) nije bilo ovih formacija.
 
Nije ikra ni jedne od ovih vrsta pa pretpostavljam da mogu da budu alge ili kolonije nekih mikroorganizama. Furkata polaze po jedno do dva jaja onako bez reda. Posle nekoliko dana ikra je i dalje prozirna i mogu da se zapaze i oci mladunaca. Prati pa vidi sta se desava.
 
Nije ikra ni jedne od ovih vrsta pa pretpostavljam da mogu da budu alge ili kolonije nekih mikroorganizama. Furkata polaze po jedno do dva jaja onako bez reda. Posle nekoliko dana ikra je i dalje prozirna i mogu da se zapaze i oci mladunaca. Prati pa vidi sta se desava.

Fotografisao sam, ali su mi mutne slike, i ne razaznaje se dobro ta zrnasta/ikrasta struktura ove forme. Sada je zaostala samo na mahovini na panju, ova na podlozi je rasturena.

Defiitivno nije to ta ikra, našao sam snimak gde se vidi kako bacaju jedno po jedno jaje:


Jedu... obozavaju zivu hranu - artemiju, dafnije, enhitreje, tudju i sopstvenu mladj...

Znam čime se hrane, jedu mi i male kozice. Ipak, kada mi je ova pomenuta prinova uginula u toku prebacivanja iz taložnika u manju posudu, prebacio sam je sa sve vodom nazad u akvarijum. Nekoliko puta su se ove zaletale da je pojedu, ali ipak nisu.
 
Znam čime se hrane, jedu mi i male kozice. Ipak, kada mi je ova pomenuta prinova uginula u toku prebacivanja iz taložnika u manju posudu, prebacio sam je sa sve vodom nazad u akvarijum. Nekoliko puta su se ove zaletale da je pojedu, ali ipak nisu.

Kod mene su bacale u plutajucoj travi. Povremeno sam "lovio" mlade koji su se krili u gustisima. Odrasli su brzo ukapirali o cemu se radi i cesto bi stizali do mladji pre mene :(.
Cuo sam da Pseudomugil gertrudae ne jedu mladj.