Razmnozavanje sijamskog borca

MAGLA

Member
1 April 2007
104
0
16
Prvo bih hteo da pozdravim sve ljubitelje ove prelepe akvarijumske ribice!U isti akvarijum nesmete staviti dva muzjaka zato sto ce se tuci do smrti!!!
Pre su se na istoku odrzavale borbe ovih ribica,ali na svu srecu su zabranjene!
Odatle je I dobila naziv Sijamski Borac ili Betta Splendens. Razmnozavati ovu ribicu nije tesko ali nije ni lako!Treba nabaviti poseban akvarijum (najmanje oko 8l), grejac I rasprsivac koji ce se primeniti tek nakon razvitka mladih betta.
RAZMNOZAVANJE:

1.U akvarijum nasuti otstojalu vodu(najmanje 12h). Potom ubaciti grejac I sacekati da voda postigne zeljenu temperaturu(28 stepeni).Radi provere mozete staviti jedan mali termometar.
Na povrsinu akvarijuma stavite plutajuce biljke ali mozete I prepolovljenu plasticnu casu postavljenu kao kupolu.Uzmite malo vode iz akvarijuma I stavite je u jednu teglu.U teglu stavite polno zrelu zenku,a potom teglu sa zenkom u akvarijum.Pobrinite se da tegla viri 2-3 cm iznad vode.Muzjaka stavite u akvarijum.Muzjak ce se “udvarati” zenki na nacin da dodje do tegle I rasiri svoja prelepa peraja I isturi skrge.To znaci da se priprema za pravljenje gnezda.Gnezdo pravi od mehurica koje sam pljucka.Gnezdo bi trebalo da bude dubine oko 1cm I sirine oko 3-4cm.U medjuvremenu zenka bi trebala po telu da dobije upadljive i vertikalne bele strafte I da se udeblja.Kada je sve spremno treba da uklonimo teglu.Muzjak je odmah spreman za parenje,ali moze da se desi da pocne da napada zenku.Zato se preporucuje da se u akvarijum stavi javajska mahovina u kojoj bi ona potrazila spas od napadnog muzjaka.Kada se muzjak smiri on joj prilazi I okomota se oko nje I cvrsto je stisne.Zenka tada ispusta ikru koju on odmah u tom “ljubavnom stisku”oplodi I koja pada na dno akvarijuma.Ovaj process se ponavlja nekoliko puta I kada primetite da zenka neispusta vise ikru vreme je da je uklonite jer bi pocela da jede ikru.Kada izvadimo zenku muzjak pocinje vredno da radi.Naime on kupi popadalu ikru I pljucka je u gnezdo od mehurica.Zato je potrebno ostaviti mu upaljeno svetlo preko noci da bi video sta radi.On ce pojesti svu neoplodjenu ikru,ali nekada se desi da pojede svu ikru.Nezna se zasto ali ako to ponovi 3 puta odustanite od njega kao muzjaka za razmnozavanje-nije roditeljstvo za svakog!Nasuprot ovakvim muzjacima ima onih koji se lepo brinu o mladji.Mladi se izlegu za 2 dana,ali potrebno je da muzjak ostane sa njima jos 2 dana kako bi im pomogao da isplivaju na povrsinu.Cim se mladj izlegne ukljucite rasprsivac .Mladj hranite artemejom.Nakon 7 meseci boric dostizu svoju pravu velicinu ,ali to moze da potraje I duze.Sve zavisi od uslova u kojima ih drzite.

Iskreno bih zeleo svakome ko se upusti u ovu avanturu da uspe!!!!!!! :hej:

Sada pogledajte neke slike koje potvrdjuju moj tekst:[
 
ODGOVOR

ne bi bila dobra zato sto nijesupljikava kao javajska.

A javajska mahovina sluzi sluzi zenki(kada uklonimo teglu)da se sakrije ako je muzjak napadan.

Ako ti jos nesto nije jasno samo pitaj!:)
 
prilikom mresta boraca uopste nije bitno da ima niti javansku niti bilo koju mahovinu vec samo nesto gde ce zenka moci da se sakrije od muzjaka e sad ti stavi sta imas dali neko kamenje krupnije ili neku biljku bitno je samo da ima mesta gde ce zenka moci na brzinu da se sakrije
 
i da kad je muzjak spreman nedolazi on do zenke vec on obicno bude ispod gnezda a zenka njemu prilazi i ispod gnezda zauzima pozu plivajuci nekako sa glavom na dole dozvoljavajuci mu da je obmota perajima
 
evo da stavim slike. svida mi se ova svijetla zenka.:)
 

Attachments

  • nj 011_0001.jpg
    nj 011_0001.jpg
    44.2 KB · Pregleda: 126
  • curke.jpg
    curke.jpg
    43.9 KB · Pregleda: 113
  • borac2.jpg
    borac2.jpg
    55 KB · Pregleda: 116
Neznam, ali mislim da je muzjak jos mlad i da zato to dopusta.To su samo moja nagadjanja! jesi li procitala poruku koju sam ti poslao?Ako mi mozes pomoci pomazi!!!!:hej:
 
tek sam sad skuzila poruku. slike stavis preko attach files. stisnes na uređivanje datoteka. pametnije ti je pitat faunu ili nekog jer meni nikad nisu i vjerojatno nikad nece ici to objasnjavanje i opisivanje.
 
MAGLA , ne znam gde gresis kod postavljanja slika ali evo pokusacu da ti i slikom prikazem kojim redosledom da izvrsis upload file .

Prvo sto teba da uradis je klik na "New Reply" ili ako otvras novu temu " New Topic". Zatim kada napises ono sto zelis i zelis da ubacis fotografiju preko Attachment-a.


Kda si sve to odradio mozes da posaljes svoju poruku i tvoja fotografija ce se pjaviti kao attachment file.

Eto, nadam se da je sada mnogo jasnije. ;)
 
neke slike su slikane mobom pa su lose ispale!!!
 

Attachments

  • ms3.jpg
    ms3.jpg
    61.2 KB · Pregleda: 76
  • ms2.jpg
    ms2.jpg
    13.9 KB · Pregleda: 91
  • ms1.jpg
    ms1.jpg
    13.7 KB · Pregleda: 95
  • ms4.jpg
    ms4.jpg
    62.6 KB · Pregleda: 67
-- izbrisani linkovi ka slikama --
 

Attachments

  • ms5.jpg
    ms5.jpg
    66.6 KB · Pregleda: 50
  • ms6.jpg
    ms6.jpg
    56.7 KB · Pregleda: 57
  • gnezdo.jpg
    gnezdo.jpg
    21.2 KB · Pregleda: 63
Evo nekih slika koje sam skinu sa neta:

- Izbrisane slike koje su skinute sa net-a. Takvim slikama ovde nije mesto -