Vreme za odrzavanje akvarijuma

Koliko vremena dnevno posvetite svom akvarijumu?

  • Samo nahranim ribe, jedan minut.

    Votes: 3 5.2%
  • Oko 15 minuta.

    Votes: 5 8.6%
  • Oko pola sata.

    Votes: 17 29.3%
  • Vise od sat vremena

    Votes: 33 56.9%

  • Total voters
    58

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Odavno nismo postavili neku anketu pa evo da ja to uradim.

Odrzavanje akvarijuma zahteva neko svakodnevno vreme. Mozda bi bilo dobro da mi napisemo koliko vremena provedemo na odrzavanju i sta je to sto spada u neke nase svakodnevne aktivnosti po tom pitanju.

Ja licno pored moji devet sati, ponekada i vise, provodem u aktivnostima vezanih za akvaristiku. Pored toga jos i kod kuce malo ceprkam po akvarijumu i to bi bilo oko pola sata dnevno. Tu ukljuvujem hranjenje i proveru svega da li je u funkciji. Na nedeljnoj bazi menjam vodu, oko jedne trecine a nekada i vise. Da napomenem da su tu u pitanju dva mala akvarijuma.
 
Opredelila sam se za opciju "oko pola sata". Relativno odredjeno jer preko nedelje uglavnom manje vremena posvecujem akvarijumima. Sve se svede na hranjenje riba, kontrolu opsteg stanja i poneka sitna intervencija. Zato je vikend, a posebno nedelja dan posvecen akvaristici. Tada se detaljise oko ciscenja, menjanja vode, presadjivanja biljaka.... Znaci navedenih pola sata zna da predje u sate. U pitanju su 4 manja akvarijuma, koji bez obzira na velicinu traze paznju. Setih se i nekih 6 (a mozda bese i malo vise) sati kad sam radila generalku. :ebote:
Ne zalim ni za jednim trenutkom posvecenim svim tim aktivnostima. Nesto sto mi je na pocetku bilo kao nocna mora preraslo je u nesto veoma lepo. Zadovoljstvo koje imam posmatrajuci sve to vredno je svakog trenutka ulozenog rada. I jos vise....
Bobane, izuzetno mi je drago sto akvaristiku ne shvatas samo kao svoj posao, kojim se igrom slucaja bavis. Da si i u svom domu nasao mesta, a narocito vremena, za tvoje licne favorite i mezimce. Mada u svemu tome cime si tamo okruzen tesko je i odluciti se sta odabrati.
Ja bih mnogo, ja bih sveeeeeeee da imam.....:oops:
 
Tesko pitanje, obizrom na broj akvarijuma koje imam.
Mogu da podelim na 2 dela radi preciznijeg odgovora:
1. Ukrasni akvarijumi - oko 15 minuta dnevno, i jednom nedeljno oko pola sata do sat.
2.Podrumski akvarijumi :) - od sat vremena dnevno pa do i vise od jednog sata (ukupno)

Ovo je sve ako ne racunam bezrazlozno zveranje u akvarijum i ostale radnje koje su u vezi akvaristike ali ne i oko akvarijuma (citanje knjiga i casopisa ili pretrazivanje interneta) a posete radnjama da ne pominjem...:)
 
trenutno je to maximalno 15-ak minuta dnevno...provjerim organizme, da li su svi živi zdravi i na svom mjestu, ako treba pomaknem neki koralj, nahranim ribe, obrišem stakla i dodam slatke vode, ako je ishlapilo

Oko pola sata (a ne niti toliko) provedem jednom na tjedan, kada mijenjam more, filterske medije

Jednom kada se morski ustabili nema puno posla oko njega, pošto više-manje on sam sebe održava
 
Nekada niti 15 minuta, čak i ribe netko drugi nahrani.
Vikendom vjerovatno nadoknadim sve kroz sadnje, rasadivanja, promjene i dodavanje nove vode itd...

Naravno ako sam doma ili dodem doma ranije (citaj normalno zavrsim s poslom:D ) tada vjerovatno oko pola sata pa na kraju moj glas ide za 15 minuta sto je neki prosjek. :D
 
Nikad ispod pola sata, jer svaki dan ja proveravam urednost aq-a, filtera i drugih pomagala, dok vikendom provodim vise od sat!
 
Evo da i ja dam glas na temu ove ankete . Svakodnevno provedem minimum pola sata ako ne i vise oko akvarijuma . Sam posao se sastoji oko provere koncentracije CO2 u vodi izbacim neki stari list koji se sam odvojio sa dna ili povrsine ili odvojim stari list , a tu je i samo hranjenje riba dva ili tri puta na dan po malo ( pazim na to da im dam onoliko koliko mogu pojesti u jednom hranjenju . Izmenu vode vrsim dva puta nedeljno oko 200 l odstojalom cesmovacom u buradima .
 
Pa mozda je to i vise od pola sata :) I vreme koje provedes da punis ta burad je u sklopu akvaristickih poslova mada tako ne izgleda. Cinjenica je da treba da se provede u proseku izmedju 15 - 30 minuta dnevno da bi se imao uspesan akvarijum. Za nesto jos delikatnije ili da kazem uredjenije potrebno je i dodatno vreme.
 
Znaci oko pola sata dnevno mi je dovoljno da nahranim ribe i iskontrolisem situaciju na terenu, pri tome to nije 30 min odjednom nego iz vise navrata. Vikend kao i ostalima sluzi za menjanje vode i eventualno "cedjenje" zenki (ova poslednja stavka ume malo vise da potraje, prvenstveno zbog hvatanja). Zamena vode traje oko sat, sat i po.
 
sada opet gledam temu, i trenutno ne provodim niti 5 min s svojim akvarijem na dan...počesto zaboravim i ribe nahraniti (sve mi je bed:oops:, ali nema me uopće doma). Sveukupno ako bi se skupilo 1 sat mjesečno puno sam rekla

...a koralji rastu, a ribe žive
hmm:|
 
Pa evo da i ja dodam nesto, oko svog kucnog akvarijuma nemam mnogo posla i provedem najvise pola sata dnevno, ali sve skupa oko 14 do 15 sati dnevno. Nedeljom malo manje oko 4 do 5 sati. Pa po svemu mi se cini da sam u ovoj kategoriji apsolutni :sampion:
 
ako saberem vikend sa radnim danima ...hm
Vikendom menjam trecinu vode u oba akvarijuma to je podosta vremena za dva akvarijuma (skupa oko 500l)onda tu idu fertilizeri,malo ceprkanja po podlogama,kod ciklida obavezno namestanje veceg kamenja koje prekopavaju...kod biljaka virkanje i pipkanje svakog dela...proverom opreme koje je sve vise i vise ,posebnu paznju obracam na kanistere ,svaki put...glancanje i svasta nesto
i kad to podelim na 7 sigurno je oko 1h dnevno u proseku.