Živa hrana - Prvi deo

Ova serija tekstova je izvod iz teme koju je započeo @MArkisha i smatram da je treba izdvojiti i tako približiti svima onima koji žele da sami proizvode živu hranu u svom mrestilištu.

Proizvodnja žive hrane treba da se podeli u nekoliko grupa i od toga zavisi kako će ta proizvodnja da se obavi. Postupci nisu uvek isti i te male finese mogu da dovedu do loših rezultata. Evo da krenemo sa prvom grupom, to su fitoplanktoni ili kako mi često kažemo "Zelena voda". Sa ovime krećemo jer je ovo, pored toga što mi koristimo za ishranu pojedine mlađi, ujedno i startna osnova za za mnoge druge organizme koje mi nazivamo infuzorija. Ako ovde pogrešimo sve ostalo se rusi kao kula od karata.

ziva-hrana-fito.jpg

Prvi a ujedno vrlo važan korak je taj da imamo čiste posude u kojima ćemo da razvijamo kulturu. Za sterilizaciju slobodno možemo da koristimo hlor ili bilo šta drugo što je jako sterilizaćiono sredstvo. Tako sterilizovanom opremom izbegavamo kontaminaciju naše kulture.

Osvetljenje kod fitoplanktona je nešto što je neophodno jer fitoplankton koriste svetlo kao energetski izvor pored drugih za njih hranjivih materija. Mnogi akvaristi izlože svoj akvarijum sunčanoj svetlosti ali je bolje da za to koristimo lampe punog spektra i da sve imamo pod kontrolom. U takvim uslovima jedan dan traje 16 sati a noć 8 sati. Voda koja se koristi za fitoplankton treba da je čista, recimo RO/DI ili da se predhodno steriliše. Za to nam može poslužiti UV lampa ali ako je nemamo mi možemo da koristimo i mikrotalasnu rernu. Kuvamo vodu desetak minuta i sve će da bude u redu.

Sada bi ovde podelio uzgajanje fitoplanktona u dve grupe. Prva grupa bi bila jednostavna, jeftina i svakome dostupna a druga je takozvana intenzivna proizvodnja gde je potrebna kupovina hranjivih supstanci. Za jednu jednostavnu proizvodnju fitoplanktona mi treba da obezbedimo nekoliko stvari i to:

- Startna kultura fitoplanktona. To može da bude malo već zelene vode iz akvarijuma ili neke bare. Ako je voda iz akvarijuma treba da smo sigurni da je akvarijum "zdrav".
- Posuda za uzgajanje fitoplanktona, do 5 l je sasvim u redu. Ako koristimo puno fitoplanktona onda nam treba više posuda. Plastične flaše sa zatvaračima su idealne za to.
- Osvetljenje. Lampa punog spektra.
- Vazdušna pumpa
- Malo obične zemlje iz bašte ali bez pesticida, herbicida i puno organskih materija. Najmanje treba da sadrži humus.
- Bilo koji izvor kalcijum karbonata, obično se koristi koralno kamenje.


U opranu i suvu posudu dodamo pola kafene kašičice kalcijum karbonata i dodamo oko jedan santimetar obične zemlje. Napunimo vodom do željene visine, dodamo malo kulture fitoplanktona i zatvorimo flašu sa zatvaračem koji smo prethodno izbušili da bi provukli crevo za vazduh. Protok vazduha treba da je mali i nikako ne sme da uznemirava zemlju sa dna flaše. Temperatura treba da se kreće negde od oko 25ºC mada može i manje ali tada fitoplanktoni slabije napreduju. Nakon približno nedelju dana naš fitoplankton je spreman za upotrebu. Vreme može da se produži i do desetak dana. Ovo je i razlog zašto bi mi trebali da postavljamo kulturu u različitim vremenskim intervalima. Kada hoćemo da koristimo tu kulturu za ishranu riba onda jednostavno izvadimo okon 3/4 vode i to je to. Tu vodu možemo direktno da dodamo u akvarijum gde je mlađ ili da postavimo neku hranilicu koja to radi u nekom dužem vremenskom periodu.

Posudu koju smo upravo ispraznili sada dopunimo čistom vodom i tako idemo sve ispočetka. Ako iz nekog razloga voda u posudi odjedanput počne da smrdi ili počne da gubi zelenu boju onda jednostavno treba da počnemo iz početka. Zemlja i kalcijum karbonat treba da se bace a procedura da se ponovi. Razlog zbog čega kultura iznenada propadne je uglavnom viša temperatura ili nedostatak hranjivih materija. Ovde bih još dodao zašto mi koristimo zemlju i klacijum karbonat. Zemlja je jednostavno izvor potrebnih hranjivih materija a kalcijum karbonat je pufer koji održava pH. Bez kalcijum karbonata pH vode pada i to dovodi do ugibanja fitoplanktona.

Intenzivna proizvodnja je skoro ista kao i gore opisano samo što se u ovom slučaju koristi pripremljena smesa za razvoj fitoplanktona. U toj smesi je već sve dodato tako da mi ne moramo da vodimo računa o zemlji ili kalcijum karbonatu. Sve te smese za ishranu fitoplanktona su derivati Guillard F/2 formule. Koga to zanima a verujem da će mnoge da zanima evo linkovi ka tome pa pogledajte šta vam treba. Ovo je F/2 formula za slanu vodu. Sve ostalo su derivati koji se prilagode nekoj specifičnoj algi. Sve je to manje više isto.