54l reef

hornet

Member
15 Februar 2005
62
0
6
Zadar
Evo da prokaem u to sam se upustio prije dva mjeseca
Kratak info o akvariju: Juwel Rekord 60 (54l), novi DIY poklopac (2xpower-glo, 1xmarine-glo), AquaClear 300 (hang-on) filter uz Juwelow koji je doao s akvarijem

Prva slika je od prije 2 mjeseca cca mjesec dana star akvarij
A zatim par sli?ica kako to danas izgleda
 

Attachments

  • pogled2.jpg
    pogled2.jpg
    40.8 KB · Pregleda: 81
  • akvarijfull2.jpg
    akvarijfull2.jpg
    43.2 KB · Pregleda: 98
  • akvarijsredina.jpg
    akvarijsredina.jpg
    67.2 KB · Pregleda: 87
  • klauni.jpg
    klauni.jpg
    55 KB · Pregleda: 81
  • klauni2.jpg
    klauni2.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 79
Hmmm.. malo zbunjuju?e postanje slika ali naviknuti ?u se, uglavnom slika s dna gornjeg posta je u biti prva postana i to je ona stara 2 mjeseca

slike su malo slabije kvalitete zbog radi moje gluposti, drugi put ?e biti bolje

Evo jo par jer ih gore vie nije primalo
 

Attachments

  • samac1.jpg
    samac1.jpg
    49 KB · Pregleda: 90
  • euphilla2.jpg
    euphilla2.jpg
    49.5 KB · Pregleda: 83
NA to si mislio kad si kupio juwel 60 umjesto 70... :twisted:
He he, moram priznat da sam UGODNO iznena?en, t emislim da je ovo JAKO dobro... :!:

Crveni mushroomi su mrak i jedan kad se odvoji me se sjeti, a euphylliu ne?u ni spominjat, drago mi je da vidim da je kod tebe otvorena i sve funkcionira...
Tako?er me zanima Briareum sp.(paciclavularia) koji je kkod tebe fakat ljepo otvoren, koliko ti je trebalo da se otvori kad si ga dobio!?!
Moj se otvorio al ne u punoj snazi... imam ga na dva mjesta, od dva donora :lol: i jedan je malo ja?e otvoren od drugog...

Euphylliu namjeravm nabavit kroz mjesec dana... ima koji dobar savjet za nju!?!

Sve u svemu, mrak i idem gledat malo slikice...
E da, kad ve? tipkam, fakat su ove bijele Xenie ljepe od sivih tmurnih.... moram i njih uskoro nabavit!!
 
Hornet, akvarij je mrak!
Poto vidim da su ti svi koralji lijepo otvoreni, zdravi nema se to zamjeriti nego ti re?i samo tako dalje, odravaj more te kvalitete i samo ?e to sve rasti i dalje.
Samo jedno upozorenje, maleni je akvarij, moe do?i do brzog pregrijavanja ili podhla?ivanja, a s tim i promjene u parametrima, pa vodi o tome ra?una do poslije ljeta (nau?i kako ti die akvarij)...ovih sada nekoliko prvih mjeseci s koraljima to je jako bitno.
Bilo bi dobro kada bi uspio nabaviti nekog malenog algojeda i nekog malog gobija za pijesak.

stina said:
Tako?er me zanima Briareum sp.(paciclavularia) koji je kkod tebe fakat ljepo otvoren, koliko ti je trebalo da se otvori kad si ga dobio!?!

E da, kad ve? tipkam, fakat su ove bijele Xenie ljepe od sivih tmurnih.... moram i njih uskoro nabavit!!

Stina, Briareum sp. nema veze s Pachyclavulariom violaceom. To su dva razli?ita koralja , moda zato vidi razliku kod njih u izgledu ili otvorenosti.
Koliko znam, a pretpostavljam da ne grijeim Xenie koje ima Hornet nisu bijele nego tamnije i svijetlije roze, a poto na litrau ima dovoljnu koli?inu svijetla, Xenie i puno bolje izgledaju. S manje svijetla svaki bijeli koralj potamni, dobije oker, rozu, sivu, sme?u ili neku od tih nijansi boju. Svijetlo, tj. odre?ena koli?ina na litrau je potrebna za lijepe i kvalitetne boje (uz naravno, odgovaraju?i spektar svijetlosti)
 
stina said:
NA to si mislio kad si kupio juwel 60 umjesto 70... :twisted:
Na dep, ali sam se ubrzo pokajao i kupio Caymana 110, tu sam opet napravio greku jer sam trebao kupiti Rio iste litrae (kasnije ga je lake preure?ivati)... ali to ?e na grekama se u?i 8)
stina said:
Tako?er me zanima Briareum sp.(paciclavularia) koji je kod tebe fakat ljepo otvoren, koliko ti je trebalo da se otvori kad si ga dobio!?!
Nemam pojma koji je to koralj, valjda ovaj koji je na prvoj slici ispred crvenih discosoma?
Njega sam dobio free i od prvog dana je takav otvoren
stina said:
Euphylliu namjeravm nabavit kroz mjesec dana... ima koji dobar savjet za nju!?!
volio bi ti neto pametno re?i ali ja sam je kupio i stavio u akvarij i takva je kakva je :roll:
stina said:
E da, kad ve? tipkam, fakat su ove bijele Xenie ljepe od sivih tmurnih.... moram i njih uskoro nabavit!!
Imam 2 vrste i prikazane su na slici ispod, a ove bijele mi se ?ini da ima i ti

jasenka said:
Samo jedno upozorenje, maleni je akvarij, moe do?i do brzog pregrijavanja ili podhla?ivanja, a s tim i promjene u parametrima, pa vodi o tome ra?una do poslije ljeta
U poklopcu je ugra?en mali 8 cm PC ventilator za koji se nadam da ?e preko ljeta pomo?i pri hla?enju, a akvarij se nalazi ispod klime pa se nadam da preko ljeta ne?e temperatura previe narasti
 

Attachments

  • xenia.jpg
    xenia.jpg
    51 KB · Pregleda: 105
hornet said:
U poklopcu je ugra?en mali 8 cm PC ventilator za koji se nadam da ?e preko ljeta pomo?i pri hla?enju, a akvarij se nalazi ispod klime pa se nadam da preko ljeta ne?e temperatura previe narasti

e, to je super rjeenje, imamo ga i mi (pc ventilator, spojen na adapter koji nam je i za mjese?inu-jeftino i jednostavno rijeenje :wink: ), samo najbolje ?e ti raditi ako ti bude izvla?io topli zrak, zna?i pokuaj ga ugraditi tako da ispuhuje zrak iz poklopca van, zna?i neka stoji iznad lampi i obezbijedi mu mogu?i dotok zraka koji bi ulazio ispod lampi, tik iznad povrine vode
-klima je dobra, ali i nije ba dobra...najve?e zagrijavanje ti rade drito lampe i eventualno pumpe u akvariju (iako one znatno manje zagrijavaju vodu u akvariju), lampe su te koje mogu zagrijati akvarij, zato to jako zagrijavaju zrak u poklopcu a time i naravo od povrine vode nadalje- s toga odravaj konstantnu temperaturu, jer oscilacije od nekoliko stupnjeva u danu mogu biti pogubni za zdravlje koralja.

Ova zadnja slika mi je stvarno predivna
 
hornet said:
Na dep, ali sam se ubrzo pokajao i kupio Caymana 110, tu sam opet napravio greku jer sam trebao kupiti Rio iste litrae (kasnije ga je lake preure?ivati)... ali to ?e na grekama se u?i 8)

A kad sam ja to svima govorio na akvarij.netu, onda su mi se rugali jer su mislili da ja to govorim od ljubomore ili zato kaj imam RIO...
Ehehhe, majstore je znao i zna... :lol: :wink:

hornet said:
Nemam pojma koji je to koralj, valjda ovaj koji je na prvoj slici ispred crvenih discosoma?
Njega sam dobio free i od prvog dana je takav otvoren
MA mislim na ovaj zeleni, valjda je to taj... thanx!

hornet said:
Imam 2 vrste i prikazane su na slici ispod, a ove bijele mi se ?ini da ima i ti

Ne, ja nemam bijele, ja imam ove sive.... al bijele ?u nabavit uskoro, super izgledaju...

Daj ti te discosome pripremi... stavi neki kamn?i? pored, i na to zavei mrvicu kruha i tiho ap?i mic mic mic....da vidi kak dolaze discosome na kruh i na mic mic 8) :lol:
 
Stina, nabavi li bijele, koje su ti BTW iste sive koje ima, i bijele ?e ti posiviti od premalog svijetla, ili ce biti roze kao i kod horneta (isto posljedica premalo svijetla iz akvarija u kojem su prije bile)

-zeleni koralj koji si napomenuo je vjerojatno Pachyclavularia (sigurna sam za jedan od dva koje hornet ima)
 
stina said:
hornet said:
Na dep, ali sam se ubrzo pokajao i kupio Caymana 110, tu sam opet napravio greku jer sam trebao kupiti Rio iste litrae (kasnije ga je lake preure?ivati)... ali to ?e na grekama se u?i 8)

A kad sam ja to svima govorio na akvarij.netu, onda su mi se rugali jer su mislili da ja to govorim od ljubomore ili zato kaj imam RIO...
Ehehhe, majstore je znao i zna... :lol: :wink:

-ah, ako je po tome suditi, zna?i da tamo i nisu ba niti korektni niti imaju neke pametne postove-no dobro, da to ne prije?e u sukob interesa, oko te tvoje izjave se ne?u pretjerano zamarati niti je posebno komentirati-ti si sam dovoljno napisao :D
-rugati se je jako runo i ako se ve? smatra da netko grijei ne treba mu se rugati nego ga upozoriti na pogreku-za to slue forumi vezani za akvaristiku :wink:
 
E otpala mi donja vilica. Da nisam u dui megaloman ve? sutra bi letele ove rasbore a na mesto njih bi krenulo solenje 55 litarskog akvarijuma.

U svakom slu?aju vredi mnogo videti i pratiti ovako neto. Pozdrav
 
Pa naveo sam gore Briareum ili paciclavularia , no u drugom postu sam napisao zeleni, da Horny-u :twisted: bude lkae za skuit na kaj mislim....

Mislim da te bijele nisu iste kao i ove sive... al ak ti kae da posive, onda ej valjda tak... no nije mi onda jasno kak u jednom tanku neki imaju i bijele i sive?!

to se ti?e ruganja, nemojmo sad izvrtat moje rije?i i govorit o drugim forumima, postalo mi je to sve pre stresno, pa ono... ajmo uivat u ovom forumu koji je dobar ovakav kakav jest! :wink:
 
stina said:
Pa naveo sam gore Briareum ili paciclavularia , no u drugom postu sam napisao zeleni, da Horny-u :twisted: bude lkae za skuit na kaj mislim....

Mislim da te bijele nisu iste kao i ove sive... al ak ti kae da posive, onda ej valjda tak... no nije mi onda jasno kak u jednom tanku neki imaju i bijele i sive?!

to se ti?e ruganja, nemojmo sad izvrtat moje rije?i i govorit o drugim forumima, postalo mi je to sve pre stresno, pa ono... ajmo uivat u ovom forumu koji je dobar ovakav kakav jest! :wink:

Pa, ovako, za Xenie u dvije boje u istom tanku, cak su najcesce sive dosta slabije i manje razvijene od rozih ili bijelih (razlika je u mjestu na kojem je pojedini primjerak te vrste)-kod mene u akvariju ima i tamnijih(koje su vrlo sitne i neizrasle, jer rastu u sjeni nekog koralja ili u nekoj rupi ili barem 25 cm nize od onih koje su vrlo lijepe, bujne i roze ili bijele -ovisi najvie o vrlo velikoj koli?ini svijetla kojoj su izlozene.
Pokusaj sam eksperiment, stavi jedan kamen s Xeniama na vrh, pod samu povrsinu, tamo di imas jako puno svijetla a druge ostavi na dnu, a ako uspijes stavi jednu na sredinu tanka. Posto su to vrlo brzo rastuci koralji, za mjesec dana ces vidjeti barem tri nijanse Xenia 8) , pod uvijetom da ima dovoljno svijetla s obzirom na litrau
-da samo napomenem, to nema veze s one dvije Xenie na Hornetovoj slici gore, ono su dvije razli?ite vrste (nema ta slika s veze s ovom diskusijom)

a za ono drugo, sam si napisao sto je i kako bilo :wink:
 
Taj GSP sam dobio nedavno kad i Euphillyu i klaune i tako?er su se otvorili ?im sam upalio svijetlo, nedugo potom sam dobio jo jedan komad koji se na slikama ba i ne vidi ali nalazi se u neposrednoj blizini ovog ve?eg komada
 
Jo jedan dodatak u vezi xenia, na slici gdje je prikazan cijeli akvarij u lijevom dijelu vide se xenie koje su gotovo bijele (u stvari bljedo roskaste) a u desnom kutu (dole i na caulerpi gore) je ista vrsta xenie koja mi je nedavno stigla od istog izvora :wink: ali koja je dosta tamnija.
Razlika stavljanja u akvarij je cca 45 dana
 
Hornet, to to se GSP-green star polyp (pachyclavularia violacea) i Euphillya sp. otvorili kada si upalio svjetlo, dobar je znak i pokazatelj da su i koralji stigli zdravi i da ti je u akvariju stanje super.
-ima nekih koralja koji se ne otvore odmah ili u potpunosti-razlozi tome mogu biti razni, a naj?e?i su zbog stresnog puta, ili njihove osobne osjetljivosti, loe kvalitete vode u koju su stavljeni, prevelike promjene u osnovnim parametrima izme?u prijenjeg i sadanjeg tanka....
 
Hornet, hehe, mislim da sam odgovorila ranije na tu konstataciju, te tamnije su mnoge rasle na Caulerpi, na niem nivou, nego one koje su bile ?upane s vieg nivoa-stvar koli?ine dostupnog svijetla 8)
 
Zaista zanimljivo je videti morski akvarijum od 54 l. :D

Pitao bih te Hornet, kakvo je sada tvoje misljenje sto se tice odrzavanja mini morskih akvarijuma? Tesko odrzati ili lako?