akvarijsko bilje u našoj okolini...?

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
akvarijsko bilje u naoj okolini...?

Eto, ba me interesira da li je netko od vas susreo neku akvarijsku biljku u lokalnoj rije?ici, jezercu, potoku...bilo ?em...
Pitanje ide ?isto zato to sam imao priliku sjedit sa dva stara akvarista, koji su zbilja akvaristi i jo uvijek ljudi u?e, te su mi rekli da su znali nai? na neku akvarijsku biljku u prirodi, dok su ili na fishing ili na lov na tubifexe itd...
Za sad oni tvrde da su vidjeli bacopu, ricciu, rogolist...
za rogolist je op?e poznato, al bacopa i riccia?!?
 
Stina, mnogi ljudi pricaju da su videli svasta ali sta je od svega toga istina, to ne mozemo da znamo.
Za Elodea canadensis , Ceratophullum demersum, Sagittaria sagittifolia, Lemna minor i drugo bilje, znam da se mogu naci u nasim vodama a isto tako mozda je moguce videti Bacopa monnieri.

Nisam o tome puno razmisljao ,mada ne krijem da me interesuje nasi evropski biotopi. Jednom prilikom sigurno cu uraditi jedan takav akvarijum ali ne bih o tome unapred da govorim. :wink:
 
Kako da nema toga. Ne mislim na konkretne biljke koje si naveo nego na opstu pojavu. Veliki problem je taj sto mnoge biljke koje mi koristimo nisu prave vodene biljke nego su u stvari kod obale i sasvim drugacije izgledaju kada su pod vodom pa samim tim identifikacija nam je otezana.

Jedna druga stvar koja se provlaci je i klima i to treba uzeti u obzir mada i tu mozemo da vidimo da mnoge biljke rastu u podnebljima gde po nekim pokazateljima ne bi trebale da rastu.
 
hmm, neko cvije?e i neke biljke znam prepoznati, ali biljke koje se dre i u akvarijima ...hmmm, ako sam i vidjela definitivno nisam toga bila svjesna
..ah, da vidjela sam posidoniju uivo :D, ali to se nje ti?e ja bih kao svaki pravi ekolog preporu?ila svakome da je ostavi u moru, jer to nije biljka za akvarij
 
Toliko mrzim biljke u slatkim i morskim vodama da mi na pamet ne pada da gvirim da li su za akvarijum ili ne :evil:
Volim ciste, prozirne vode a biljke samo na slikama i akvarijumu. Moram priznati plasim se da udjem u vodu gde je dno prekriveno rastinjem, narocito morsku :roll:
 
U nasim rekama nejveca zastupljenost vodenog bilja je, biljke koje su jednin svojim delom (korenom ) pod vodom a drugim van vode.

Ovo su nazivi tog bilja koje mi nacesce susrcemo u nasim vodama:


- Typha angustifolia
- Typha latifolia
- Phragmites communis
- Typhoides arundinacea

A ovo je za Stinu, jedan dobar link gde moze da vidi i da procita nazive vodenih biljaka koje su najzastupljenije u nasim evropskim vodama.. :wink:

Nadam se da ces resiti neke nedoumice u vezi vodenog bilja u nasim rekama. :wink: :D
 
Po Vojvodini ima Vallisneria spiralis.
Napisao sam temu o tome na akvaristika.org. Zove se Vallisneria made in Vojvodina u forumu biljke.
 
Zanimljivo roguse, nisam znao da ima u nasim vodama Vallisneria spiralis. Cuo sam samo za vestacke bazene da su ljudi uspesno gajili Vallisneria spiralis.

Procitacu taj tekst sto si napisao... bas me interesuje :wink:
 
Malo da olaksam prilaz tom tekstu koji Rogus pominje i koji treba da se procita da bi ljudi vise saznali o svemu ovome. Nazalost malo je tekstova koji se bave ovakvom problematikom i koji bi ukazali na jednu izvanrednu mogucnost u hobi akvaristici. Vecina je po nekoj inerciji vezana za dobro poznate akvarijumske biljke pa i ne razmislja da i mi imamo biljaka kojima bi mogli da damo sansu u nasem akvarijumu. Ako nista drugo onda barem da saznamo kako bi neka biljka rasla i razvijala se u takvom okruzenju.

Link do teksta odnosno teme: http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=1999&PN=5


Fauna nase vode su "mutne" pa mi mnogo toga ne vidimo iako nam stoji pred nosom.
 
Fauna bio sam na ono linku, al poto sam poliglota nisma ba shvatio o ?em je tu re?. U svakom slu?aju sjajnih biljka ima. ?ak i moda neki od Potamogetona koje smo onomad merkali Bobane.
Ova ima divan cvet a izgleda ko da bi mogla da otrpi i krupnije arane.
 
Koliko sam ja shvatio, na tom sajtu radi se o evropskim vodenim biljkama . Mnoge biljke koje sam tamo video, odmah sam prepoznao da ih ima i u nasim vodama ( npr.reci Savi, kanalima oko nje ) .

Gledajuci svo to bilje, vidimo da tu ima sasvim dovoljno "materijala" za jedan lep hladnovodni akvarijum :D