alge

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Pocele su mi se pojavljivati po staklu nekakve sitne, okrugle alge, koje se dosta teko odstranjuju! Kakve su to alge, i cime mi je najbolje ih se rijeiti ili odstranjivati? Da li bi mi pomogli magnetici za staklo? Zbog cega se one javljaju?
 
To su zelene alge koje ce da te, manje vise, prate dokle god imas morski akvarijum i sa time mora da se pomiris. Sve dok se polako pojavljuju dobro je i to znaci da ti je sistem zdrav. Bilo bi lepo da mozes da gajis samo makro alge ali tako neide. Podjednako rastu i mikro alge.
Ako naglo rastu onda proveri nitrate i fosfate i malo ciscenje akvarijuma je pozeljno. U tom slicaju moze da je u pitanju i preterano hranjenje.

Sto se tice ciscenja ja bas nisam pristalica ciscenja pomocu tog magneta ili drugih stvari koje na isti princip ciste staklo kao sto su ostri sinteticki sundjeri ili krpe. Po meni je bolje da koristis zilet ili nesto slicno njemu. Na taj nacin, alga ce da ostane u komadu i nece da muti vodu. To ces da vidis kako izgleda ako te alge pocnu nekontrolisano da rastu a ti koristis naj magnet. Prednost zileta ili slicnog mu pribora je ocita.
Eto, vreme je da proveris nitrate, ako to nisi vec uradila, i ako su ok onda je rast tih algi samo normalna pojava. Zavrci rukave i upoznaj i losu stranu akvaristike :)
 
Nitrati, pH,kH...sve je super, provjeravam jednom tjedno...nije da me neto pretjerano smetaju alge, ocistila sam ih i akvarij je opet predivan!Samo me je zanimalo zbog cega se jevljaju i da li je to normalno?
Nego, zanima me kakve su to koraljne alge?!
 
Normalno je da alge rastu. U novom akvarijumu to je samo izrazeno jer se jos nisu razvile druge metode kontrole algi. Mnoge ribe se hrane algama pa kada i njih uneses u akvarijum taj problem algi je manji. Tu su jos neki puzevi i rakovi svastojedi. Mozda i tvoj samac jede alge. Neke alge i ostaju, kao te tackaste, pa ti negine ciscenje akvarijuma.

Sto se testa tice mislim da ne moras da radis kompletan test svake nedelje mada ti nisi ni rekla da ga radis. Kako vreme prolazi, to ces i sama da zakljucis pa ces da radis samo ono sto je kriticno. pH, KH, slanoca i NO3 su najkriticniji. Kada uneses vise korala onda je tu i Ca. Znas i sama da ti test uredjaji nisu bas jeftini ali boze moj. To je morska akvaristika.

Ovo u vezi alga nije mi najjasnije. Kakve koralne alge? Da li to mislis na koncaste alge kao sto su Bryopsis sp i Derbesia sp koje se javljaju na mrtvim delovima korala i tako daju veliki doprinos umiranju ostalog okolnog zdravog dela korala ili te zanimaju makro alge koje su pozeljne u akvarijumu i svi ih gaje. Tih makro alga ima puno i poznate su Caulerpa racemosa, Caulerpa serrulata, Caulerpa sertularioides itd. Lepe su i Rhipocephalus sp koje me potseca na borovu sisarku kao i crvene makro alge. One se malo teze nabavljaju. Stvarno, ima ih bezbroj i svaka je lepa i korisna. Mislim da ti treba da se pozabavis onime sta mozes da nabavis. Pusti da ti akvarijum polako sazreva i nemoj da se iznenadis ako ti nikne neka makro alga.
 
Imati morski je prva liga!! Svaki dan uocim neto novo u njemu.Primjerice jucer sam uocila minijaturno bice koje relativno po plivanju lici na meduzu ili hobotnicu, kao da pulsira kroz vodu, a izgled joj je mali klobuk i nekoliko krakova( svi su iste duine, jako kratki). Velicine je kao cestica, znaci stvarno minijaturno, i ne bi je uopce uocila da nije bila priljepljena za staklo, pa joj je prila kozica i trgnula se kako ju je dotakla( bit ce da se opekla), a ovo stvorenje je pocelo plivati. to bi to moglo biti? Da se razumijemo, sama mijeam sol, tako da ne moe biti nita doneseno ili uneseno? Ima li pojma to je to??
 
He he, to je i lepota morskog akvarijuma. Nikada neznas sta ces da vidis.
Sta si ti to videla stvarno neznam ali tih sitnih zivotinjica ima bezbroj. Pitas se odakle su dosli. Pa zar nisi unela zivo kamenje sa tim tvojim koralima. Zar xenia nije bila na kamenu. Zato se i zove "zivo". Dovoljno je da uneses mali koralni kamen koji je bio u nekom drugom akvarijumu, dakle ziv, i budi sigurna da si unela gomilu kojekakvih zivotinjica. Neke rastu dosta brzo, razmnozavaju se i nastanjuju ostalo kamenje.

Ja sam jednom cak dobio i hobotnicu. Nisam ni znao kad jednog dana je zapazim. Mala, nema sta da vidis. Pazio sam je i negovao a ona rasla ko iz vode. Dostigla je oko 5 cm. Jednog dana je samo nestala i nikada je vise nisam video. Nista nije bilo u akvarijumu da je uznemirava. Bila je sama sa koralima. Sve sam prevrnuo ali je bilo uzalud. O morskim jezevima da i neprica. Kada ih primetim obicno su male zute loptice precnika par milimetara. Bas su interesantni.
Koliko tih stvari imas u akvarijumu videces kada cistis filter. Obavezno ga pregledaj, nemoj samo da istreses u kantu i operes u vodi. Filter je obicno pun racica i kojekakvih crva. Isto tako kada usisavas prljavstinu sa dna akvarijuma. Obavezno pregledaj sta tu ima. Bices iznenadjena kad jednog dana vidis. Normalno, pokusaj da to sve vratis u akvarijum. To se sve povecava ako nabavljas korale sa raznih strana.
Ma ludilo, samo polako.