Ancistrusi

MArkisha

Super Moderator
Staff member
26 Januar 2006
348
4
18
Karaburma
Da odmah predjem na stvar...
U ukrasnom akvarijumu od 220l imam trio (muzjak+dve zenke) ancistrusa koji se uspesno mreste vec skoro 2 godine.Posto zelim da ih premestim jer zelim generalno da preuredjujem taj aq ne bih ih vracao vise tamo,nezgodno mi je medju biljem da hvatam male kad zelim da ih prebacim u druge aq gde odrastaju itd...
E sad usao je u mene "crv" jer sam pre par meseci procitao neki post na neznam kom forumu u kome otprilike pise "da ancistrusi se nece uspesno razmnozavati ako aq recimo nema duzinu 10x vecu od duzine ribe!?!?".
Skeptican sam sto se tice toga al opet nebi da unistim "magiju" koju imaju u velikom aq...

Pa zelim da cujem iskustva clanova koji su ih mrestili u kom najmanjem prostoru su im se mrestili anciji.Planiram da ih prebacim u aq dim:40x40x40.
 
Kod mene se anc. uspesno razmnozavaju u akvarijumu dimenzija 47x40x35(h). Jedino sto treba paziti na kvalitet vode,jer su malci prvih dana osetljivi.
 
Ja sam od Dolovca dobio mužjaka od dobrih 12cm i smestio ga u akvarijum 60x40x40, pri čemu su pre toga živeli i odrasli u 140x50x60.
Ženka je bacila već sledećeg jutra i uspešno sam izveo mlade.
Dakle, ne mora baš u toliko velikom akvarijumu.
 
I ja sam ih svojevremeno drzao u tako malom akvarijumu kao zoopex2008, bio je to cerkin eksperiment. Mrestili su se uspesno nekoliko puta. Zahvaljujuci tajnom hranjenju, boze moj ribe su uvek gladne, sve se tragicno zavrsilo po ribe. Da je akvarijum bio malo veci onda bi bilo bolje ili da sam ja posvetio vise paznje opet bi bilo ok.
 
Dobro,svakako kvalitet vode je teze odrzavati u manjem akvarijumu.Jos ako se tome pridoda da jos neko "vuce konce" bez naseg znanja onda moze biti problem.:|To kod mene nece biti slucaj...
Bitno je da sam dobio potvrdu da velicina aq nece uticati na dosadasnje ponasanje riba.Ako sve bude ok lakse ce mi biti kad se sve sabere i oduzme.

U manjem aq nece biti podloge,lakse cu usisavati dno,lakse cu odvajati malce,malo cesce cu menjati vodu i to je to;).
 
Ja sam pokusavao da male izvedem bez muzjaka i u tome nije bilo nikakvih problema. Muzjaka sam odvajao odmah cim se mali izlegu. Par puta sam ikru iz zajednickog akvarijuma prebacivao u poseban i uvek se sve izleglo tako da mislim da muzjak nesto nije ni potreban. Njegova uloga je otprilike da zastiti ikru od raznih predatora ali nisam primetio da ima i neku drugu svrhu.
 
....mislim da muzjak nesto nije ni potreban. Njegova uloga je otprilike da zastiti ikru od raznih predatora...
Da mašući perajima obezbedi dovoljno kiseonika i da štiti ikru od plesni.

Naravno da se ikra može izvesti bez nege mužjaka i da se mladi mogu očuvati, ali u prirodi bez brige mužjaka o ikri, ancistrusi bi se brzo ugasili kao vrsta.