Apistogramma viejita IV

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Formu apistogramma viejita II, koja nema izraženu crnu prugu, a koja ima ''žuće'' telo kod mužijaka manijaka, nazvali smo Apistogramma viejita IV. :boban:
Kako rekosmo, moj neimenovani sagovornik i ja (mislim, ja sam glup da to prvi kažem, ali sam provereno ''druga ruka'' predanja valjam_se), to je ksantorična forma od a.viejita II. Reč ksantorična, valjda kako sam kasnije saznao od drugog neimenovanog sagovornika odnosi se na žutu boju. Ovo dakle NIJE tema o mojim neimenovanim sagovornicima, već o rimskom broju IV koje stoji iza naziva vrste ribe, a kojeg sam ja zdusno prihvatio, bez namere da ga se odreknem. :sampion:

Inače moje a.viejita IV su potomci od a.viejita II, i u jednom leglu bilo je te dve različite forme, meni se ova IV jedno 150% više dopada od II.

Druže boBANe, jeste, priznajem, bilo mi je simpatično kad si onomad u temi o borneo sakerima napisao da neke teme preskačeš, jerbo nemaš vremena za gluposti, ali ova tema postaje smislena nakon tvog suda o ovome, te bih te zamolio da negde oko 11 sati AM po srpskom vremenu, napišeš svoje mišljenje o ispravnosti ovakvog nazivanja, kakvog sa druge strane nisam našao na netu, što je manje zanimljivo od činjenice da na netu nisam uspeo da nađem sliku koja odgovara izgledu mojih mužijaka manijaka IV. :lol:
 
Xanthic forma Radovana II mozda i daje Radovana IV ili je mozda mladarija nekako povukla na frau viejita II kojoj se svidj ta xanthic forma, sminka je to, ko zna.

U svakom slucaju mi trebamo da obavestimo svet, tek da se zna da je rimski broj IV rezervisan i tu trebamo da budemo vrlo cvrsti i ne dopustimo oduzimanja tog broja ni po kakvoj ceni i tu te podrzavam, nema odstupanja po tom pitanju.

Ma nisam ja mislio bas tako, nema ti ja vremena. Imam ja vremena kao i svako drugi ali nemam zivaca za to i zato prekocim tako nesto. Valjda sam sit akvaristike. I eto sada jos treba da razmisljam koliko je sati. Ovde je sat pomeren unazad, tamo unapred a ti imas zahtev za 11 am po srednjesrpskom vremenu. To znaci da ja treba da napisem moje misljenje koje uostalom uopste nemam u devet PM po zapadno - novozelandskom vremenu. Izdrzacu ja i to kao sto i nase ribe, uklucijuci i te Apistogramma viejita, izdrzavaju vragolije mnogih ljudi koji pokusavaju da ih ulepsaju na razne nacine pa nas posle to toliko buni.
 
Bas danas je jedna zenka bacila ikru i treperi iznad nje, ali se od mog prisustva poplasi i sakrije medju statue. E sad to nije nista neobicno, da im bas juce nisam ubacio te statue, koje izgleda deluju kao afrodizijak. To ustvari nisu statue, ali ih tako zovem. To su keramicki glazirani predmeti koji mi trebaju za potrebe mog buduceg bizarnog skejpa, cime nameravam ozbiljno da se pozabavim.
Sad cu bas da slikam sve to, pa cu da vam posaljem.
Dok to ne slikam, evo snimka od moje, mislim, srodne duse, ovo nema veze sa temom, nego da prekratite vreme valjam_se.
http://www.youtube.com/watch?v=BfedFqPTUi4
Tumacite kako god zelite, Oliver Knott je idiot po mom ukusu :sampion::sampion::sampion:
 
Evo upravo sam smislio odomaceni naziv za tvoju varijaciju .. Apistogramma viejita Noncrno :hej:


Nego daj sliku muzjaka.
 
Najveca cuda
su ova bela ...jaja,
jer iz pobelelih jaja nista se ne izvodi i zenka ih uklanja.
Tako sada vidimo kakva ikra treba da bude
crvenkasto-narandjaste boje.
 
Nego da dodam nesto sto je napisano u enciklopediji ciklida.

Ako muzjak Apistogramma macmasteri nije u svojoj udvarackoj prevaranskoj obojenosti onda je slican zenki osim tog crvenila na repu i nesto po telu.

Nego, pitanje cisto onako iz radoznalosti. Gde si nabavio te ribe?
 
Nadjoh interesantan podatak za Apistogramma nijsseni, a odnosi se na pol riba i njegovu zavisnost od temperature vode. Nesto slicno kao i kod gmizavaca.
Ako malci odrastaju kod temperature 20-23 C nema muzjaka, 23-25C 18do20% muzjaka, 25 do 27C 55% muzjaka, 27 do 29C 82% muzjaka, 29 do 32C samo muzjaci. Da li vazi i za ostale Apistogramme nisam nasao podatak ali bi bilo interesantno ispitati.
 
Najbolje je da je u konkretnom slucaju odnos u polovima sto blizi 1:1 jer se prodaju u parovima. Mislim da je kod Matorog bilo tu negde, eventualno malo vise muzjaka da je izaslo. Cini mi se da odgajivaci imaju problem sa a.cacatuoides gde dobijaju dosta vise muzjaka, a moguce recimo i kod nannacara anomala da sam nacuo. Ja se ne bavim ozbiljno mrestom, tek ponekad nesto, za svoju napacenu dusu, ali nedovoljno iskustva da ovaj post ucinim ozbiljnijim :sampion:
 
Pa vidi ovo sam nasao kao jedan ozbiljan podatak i mozda se u tome krije tajna i kod riba koje si pomenuo.