AquaLight

mesecar

New Member
5 Januar 2005
27
0
1
juzni Beograd
www.kodrat.co.yu
Tesko je pisati o istoj stvari na vise foruma, a ne prepisivati od sebe.

Pre izvesnog vremena iz moje garaze je izasao uredjaj koji je radio kao tajmer sa automatskim dimerom. Ovo je druga generacija tog uredjaja.

Kao i taj prvi uredjaj, i ovaj je napravljen za kolegu Mrvicu( izgleda da on jedini ima poverenja u moje projektantske sposobnosti), i prema njegovim potrebama i zeljama.

Kod obe verzije uredjaja je nacin mog razmisljanja bio isti. Zbog visoke cene dimera za neonke, pribegao sam triku, gde dimerom ukljucujem obicne sijalice( volframske)i kad one dodju do punog sjaja, onda se ukljucuju neonke.

Prva verzija ovog uredjaja je napravljena sa kontrolerom AT89C2051, i radila je iskljucivo kao tajmer sa automatskim dimerom, tj, taj malisa je je preko mreze (50Hz), merio vreme i u zadato vreme koje se programiralo, ukljucivao, odnosno gasio svetlo.
Nedostatak uredjaja je nemogucnost stelovanja nekog drugog vremena paljenja i gasenja svetla zbog osnovnog zahteva da uredjaj bude sto jeftiniji.

AquaLight je zasnovan na mnogo mocnijem kontroleru PIC16F873.
Ima izlaz za dimer, dve neonke, LED diodu koja simulira mesecevu svetlost, ventilator u poklopcu akvarijuma, i ulaz za temperaturni senzor.

Merac temperature izveden sa senzorom KTY81-210. Merenje se vr�i svake sekunde, a na displeju se prikazuje srednja vrednost pet zadnjih merenja.
Alarmiranje prelaska temperaturnog opsega se vrsi crvenom LED diodom, a ukoliko temperatura prema�i maksimalnu vrednost, ukljucuje se ventilator u poklopcu akvarijuma, sve dok je merena vrednost veca od maksimalne.

Dva nezavisna kanala za svetlo se programiraju zasebno. Prvi se ukljucuje zajedno sa dimerom, kad volframska sijalica dostigne maksimum, ukljucuje se neonka, i onda se eventualno gasi volframska sijalica( ostavljeno korisniku da izabere mogucnost).
Drugi kanal je predvidjen za dodatnu neonku, koja nece raditi ceo dan, da bi se sprecilo potencijalno stvaranje algi.
Vecernje gasenje svetla je izvedeno slicno kao i paljenje, prvo se volframska sijalica upali polako, onda se ugasi neonka, pa se ugasi i sijalica. U medjuvremenu se ukljuci plava LED dioda, koja simulira mesecinu.

Detekcija prolaska kroz nulu je postignuta optokaplerom 4N36.

Casovnik i kalendar je Philips-ov cip PCF8583 koji radi nezavisno od kontrolera, i cije je napajanje dopunjeno litijumskom baterijom, pa u slucaju nestanka struje nema gubljenja merenja vremena. Autonomnost casovnika sa ovom baterijom se procenjuje na vise godina.

Zbog nekih sitnih promena PCB nije trenutno dostupan.

�ema uredjaja u pdf formatu

Posto se uredjaj jos uvek testira, ovde ce biti objavljene i sve promene u vezi njega, kao i PCB.

Uredjaj nije sasvim slobodan, ogranicenje je kod za kontroler, on nije dostupan,ali ja cu ga besplatno isprogramirati svim zainteresovanim.
 
i jos izgled ekrana na kome se podesavaju temperaturne vrednosti.
Zbog tolerancije senzora KTY81-210 sam kalibraciju temperature ostavio korisniku.
Ukoliko korisnik smatra da podeena temperatura nije ta?na, na ekranu podeavanja temperaturnih
vrednosti se upisuje trenutna temperatura koju korisnik nekim drugim termometrom izmeri, i uredjaj
ce tu vrednost prihvatiti kao apsolutno ta?nu.
 
Ne razumem se puno u elektroniku i ne mogu detaljno da komentarisem ovaj korisni aparat, ali opsti utisak da je ovo za svaku pohvalu . :)
Mogu samo da zamislim koliko je tu truda i strpljenja ulozeno jer nije jednostavno prikupiti sve potrebne delove i sve to lepo sklopiti da ima esteski lep izgled .Verujem da si na prvo mesto stavio funkcionalnost aparata ali i sklop tih elemenata u toj kutiji ,je jako lep. :wink:

Jos jednom svaka cast mesecar :)
 
Pre svega cestitke za ovaj projekat i sva teud koji si ulozio u sve to.

Super mali uredjaj nema sta, lepo i opisan ali ja sam bas laik za elektroniku pa mi te skracenice, oznake itd malo govore. Naravno da ti verujem da si ti povezao ekonomicnost i svrsishodnost.

Jednu stvar nisi naveo a to su dimenzije uredjaja. Iako deluje mali izgleda da jos moze da se smanji. Barem meni tako izgleda.

Sto se tice merenja temperature ja zakljucujem da ti meris temperaturu u poklopcu akvarijuma ili gresim? To bi mozda trebao da pojasnis jer mi u akvaristici usko vezujemo temperaturu za vodu. Tu jos mislim da bi bilo korisno da se doda zvucni alarm, nesto diskretno slicno kao alarm na rucnom satu. Korisnik bi tako lakse zapazio neku kriticnu situaciju.

U svemu tome bi bilo dobro kada bi imao jos nekoliko akvarista koji bi sve to testirali pa samim tim i unapredjenje uredjaja bi bilo znatno brze kao i odklanjanje mana.

Mozda bi mogao da razmisljas i o sirenju svega toga pa da vidis kako bi izgledao neki univerzalniji akvarijum kontroler, recimo da kontrolise i grejac vode.

Eto tako i jos jednom sve cestitke na AquaLight uredjaju.
 
Pre izvesnog vremena videla sam kako radi ovaj uredjaj kod Mrvice. Mogu reci da je bash korisna stvar, a da trenutno nisam okupirana nekim bazichnijim nameshtenjima kod mog akvarijuma, vrlo rado bi ga sama isprobala. No,chim dodje vreme za to, eto javljam se da testiram :)
 
Mesecar odushevio si.
Eto sta bude kad se spoje profesija i hobi, dobije se profesionalna hobisticka oprema :D
Cestitam Mesecar, ovo je odlican uredjaj i nadam se da ce doziveti mnogo revizija.
 
Hvala na cestitkama :)

Da odgovorim Bobanu.
Dimenzije uredjaja su 150X110X60mm, i jedini nacin da se to smanji je da se podeli na dve jedinice, gde bi jedna komandna bila mnogo manja, i na njoj bi bio samo displej i tasteri( i kontroler unutra) a u drugom, energetskom delu, koji se ne bi video, i koji bi stajao dole negde kod uticnica, bi bio ispravljac, relejni prekidaci, uticnice i sve ostalo sto ovaj uredjaj cini glomaznim.
U tom pravcu vredi razmisljati za neku trecu generaciju uredjaja.

Merenje temperature je trebalo da se obavlja u vodi, ali smo imali problema sa zalivanjem senzora( na slici), gde nam je prodirala voda u ampulicu i pravila kratak spoj( nije bilo posledica jer su struja i napon jako mali) ali je merena temperatura brljavila, pa je uredjaj prijavljivao od 4C do 6000C :(
Trenutno cekam neku dvokomponentnu smolu, pa da probam time, silikon nam nije pomogao u ovom slucaju.
Na kraju je senzor bio nalepljen na staklo sa strane akvarijuma, dok ne re�imo zalivanje senzora.
Ina?e, dimenzije senzora su 5X4.5mm
O zvucnom signalu sam razmisjao, ali po�to je zagrevanje( i hladjenje) vode jako spor proces, to pistanje, ma koliko diskretno, bi trajalo mozda i satima, a ako bi ga isprogramirao da traje kratko, ukoliko nisam u prostoriji kad se desi promena, opet se sve svodi na vizuelnu kontrolu displeja i prednje maske uredjaja.
Verujte mi na rec da je dovoljna ova crvena led dioda, bas upada u o?i kad se upali.
Unapredjenje ovog uredjaja je u planu, ja sam zamislio da dodam sondu za PH, ( samo nam fali sonda :) ).
Sto se tice grejaca, mislim da postoje dovoljno precizni grejaci sa termostatima, unapredjenje rada uredjaja bi moglo da bude jedino u pravcu nekog sigurnosnog termostata, tj, da napajanje grejaca ide preko uredjaja, pa ako termostat u grejacu otkace i pregreje vodu, da mu uredjaj iskljuci skroz napajanje dok je temperatura iznad maksimalne.

Jos nesto, u ovom uredjaju je stavljen LCD displej bez pozadinskog osvetljenja, takav sam imao kod sebe, ko se bude odlucio da pravi uredjaj, moze slobodno da stavi neki drugi displej koji ce i lepo svetleti.
 
Svaka cast Mesecaru!!! :D :D
Odlicno izgleda uredjaj i sto je najvaznije veoma funkcionalna spravica!
Sonda za pH merenje je pun pogodak,a mislim da tu moze jos stosta da se doda tako da uredjaj moze da kontrolise puno stvari u akvarijumu npr. dovod co2 itd...
Nadam se da se neces zaustaviti na ovom projektu...
Mene jos interesuje koliko kosta uredjaj?

Pozdrav! :D
 
Pa, ovako.
Ja sam imao gomilu stvari u fioci, pa ih nisam kupovao.
Probao sam da se saberem kada sam sve zavrsio, i kao reper sam uzeo katalog Radio Kluba, gde ima svih, ili skoro svih delova.
Po tom cenovniku, da bi sami napravili uredjaj, treba da izdvojite oko 40e za delove.
Svaka druga kombinacija( imate nesto u fioci, kupite na drugom mestu, neko vam pravi ovo, neko vam pokloni uredjaj...) ce promeniti ovu cenu.

Sonda za PH je zamisljena u kombinaciji sa ventilom za CO2, ali sam zaboravio da napisem malopre.

Ono sto je problematicno, je sto mora da se radi nesto drugo da bi se pezivelo, tako da po mojo proceni, sledeca verzija nece pre sledeceg proleca da dodje na red.
 
uredaj

Svaka cast Mesecar, fenomenalan uredaj i verujem da ima tu jos dosta mesta za prosirenje funkcija istog.Ta cena oko 40e je sasvim prihvatljiva i korektna ali tu verovatno nisi racunao koliko bi majstori derikoze uzeli za ruke da naprave tako nesto.Ti si pretpostavljam Mrvici ovo radio na prijateljskoj osnovi pa reci nama ostalima koliko bi takav jedan uredaj kostao sa sve rukama to jest izradom. :wink:
 
Mesecar je sto bi rekli sportski komentatori bio na visini zadatka.

Pohvale sa moje strane !
Ovo je jedna fenomenalna spravica koja ce sigurno olaksati monitoring za neke bitne stvari (navijamo za sondu) :D

Dopada mi se i dizajn, kompaktno i jednostavno izgleda sto mi se veoma svidja.

Cekamo novu verziju uredjaja, i jos jednom sve pohvale za trud i entuzijazam ! :D
 
uvijek kaskam za odlicnim temama :(
Mesecar, uredjaj mi se opako svidja, svaka cast na izradi.
Reci ti meni, ide li to u morski...jer meni treba nesto takvo (imam 9 lampi T8, 3 led diode, 2 ventilatora.....) moze li se to napraviti za morski akvarij?!
Bilo bi mi super da se rijesim svih glupih timera i da posebno mogu narihtati paljenje gasenje po zelji...inace za tehniku sam totalni dibidus, pa sam vjerojatno pitala pitanja koja se podrazumjeva da moze sve ici-nadam se.
Ako moze za morski, ima li sanse da recimo mjeri gustocu mora, tako da se spoji automatsko doljevanje slatke vode u more, koje hlapi radi ventilatora u poklopcu?!
A postoji li sansa da mjeri sondiciom recimo kalcij?!
Eto toliko pitanja za pocetak?!
 
Pozdrav Jasenka
Tri dana pokusavam da smislim pozitivan odgovor na tvoja pitanja, i nisam uspeo do kraja.
Sto se tice regulacije osvetljenja, nema razlike da li ce da stoji na morskom ili obicnom akvarijumu, ako imas do dva kanala za ukljucenje svetla.
Ne znam koliko ti tajmera koristis za regulaciju, ovde postoje 2 tajmera.
Cini mi se da na akvarij.net-u imas jednu temu koju je postavio ~pokemon, sa slikom 3-kanalnog tajmera, koji moze da regulise osvetljaj, a dosta je jednostavniji od ovoga.
Nedostatak je sto tamo nemas neke druge funkcije, koje ima ovaj uredjaj( dimer, termometar, alarm, vezivanje ventilatora)
Na drugi deo pitanja su odgovori negativni, razlog je to sto ja ne znam kako se meri gustoca mora, ili kalcij, ne znam ni kako izgleda ta sonda za kalcij( imas li neki link gde su izneti neki tehnicki podaci o sondi).
 
Sad ja imam jedno pitanje za ostale, radi se o PH sondi.
ako bi se ovaj uredjaj dogradio u neki Aqua kontroler, onda bi PH sonda morala non-stop da bude u vodi akvarijuma.
Da li svaka sonda sme da bude stalno u akvarijumskoj vodi, i kako da razlikujem onu koja moze od neke druge( ako neka sme, a druga ne).
Ovo pitam iz razloga sto ako budem dogradjivao uredjaj, moram da nabavim PH sondu, pa da se ne zeznem u nabavci.
 
Uh, kod mene je trenutno 3 timera za svjetla, a treba mi 5, no lampe sam rasporedila tako da su mi zasada 3 dovoljna. Imam 2 timera za pumpe (neke rade samo nocu, radi jaceg dotoka kisika), a vjerojatno mislim spojiti jos koji timer, jer u morskoj mozes imati uticnica koliko ti volja i uvijek ti treba dodatni timer (za nesto, ako to nesto ne postoji, smislis u par sekundi, jer se uvijek nadje nova stvarcica koju mozes ukljuciti i sloziti).
Znaci samo za dva timera, to mi je premalo :cry:
Nazalost linkova nemam, a pitanje je da li se to moze napraviti, ali cu pogledati pa ako ista nadjem, stavim tu link, jer bilo bi zgodno da se to sve ukomponira u jednu malu spravicu i radi 8)
 
Uh, kod mene je trenutno 3 timera za svjetla, a treba mi 5, no lampe sam rasporedila tako da su mi zasada 3 dovoljna. Imam 2 timera za pumpe
...

Evo konkretnog predloga za razmisljanje, povecati broj kanala tajmera.
Ako nadjes neki link za ovu sondu koja tebe zanima, postavi ga, a ja jos uvek cekam odgovor na pitanje za PH sondu, jer mi je glupo da prosirujem uredjaj a da ne znam da li moze uopste da radi kako sam zamislio.
 
nista budem pogledala po stranim forumima u te teme, ap stogod nadjem, linkam tu
(engleski ti nije neki problem, pretpostavljam)
Za ph sondu, nemam pojma