Bata Kameni

Daniel

New Member
18 Maj 2010
7
0
1
Novi Sad
Pitanje koje muci vecinu pocetnika, u koje se i ja ubrajam, je problematicno koliko i infekcije samog akvarijuma algama.
Zanima me na koji nacin mogu efikasno da otklonim naslage kamenca na staklenom poklopcu akvarijuma BEZ koriscenja hemikalija (i uz sto manje besomucnog trljanja mokrom krpom ili papirom). Jer sam u strahu od kontakta vode i stakla posle upotrebe nekih od agresivnih sredstava koje nase majke i zene efikasno koriste u domacinstvu.
Postoji li neki DIY metod kojim mogu otkloniti ovu napast koja mi staklo pretvara u neprovidnu masu koja tu stoji samo zbog eto tako? Najefikasniji metod je zamena istog, cika staklar nece uzeti bogznasta puno za dva parceta stakla ali opet to nije trajno resenje.
Ili ako je vasa preporuka neki preparat koji se moze nabaviti u Srbiju a koristi se iskljucivo za ovakve stvari opet bi bilo bolje nego ne uciniti nista.

Opet, hvala unapred saborcima protiv ove napasti.
 
Bez hemije tesko. Najbolje i najbezbednije sredstvo je sona kiselina koju mozes da kupis u svakoj samoposluzi. Znaci ne dolaze u obzir nikakva druga sredstva tipa Domestos ili slicno. Staklo skines sa akvarijuma pa najbolje iznad kade i sipas kiselinu na sundjer za pranje sudova i sa tim obrises staklo. Sundjer neka ti sluzi samo za tu svrhu. Dok to radis koristi gumene rukavice i cuvaj oci i odecu, jer je kiselina jako nagrizajuce sredstvo. Posle ciscenja dobro isperes vodom i to je sve.
Moze da se koristi i sirce ali je postupak dugotrajniji i mora malo vise da se trlja.
 
Vise nego zadovoljavajuce postovani kolega Zopex.
Kiselinu koja kao otpadni materijal zavrsi u kadi cu taman upotrebiti za saniranje odvoda koji vecito vode svoju politiku. Ubijene dve muve jednim udarcem, sto je sasvim ok!

Hvala lepo!
 
Kad smo vec van akvaristike da dodam da ce kiselina slabo da pomogne za odvod. Tu ti treba ziva soda ili neko sredstvo tipa cevotok ili slicno. :hej: