Bazen i...

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Trenutno je oko 35 stepeni, a ja nesto sanjam zimu :)

Napravio sam jezerce oko 1200 litara, visina 70cm, povrsina vode 1,7m^2.

Zimi se obicno takva jezerca prazne, a ni to ne mora, u svakom slucaju fontana, tj. kaskade koje su iznad jezerceta nece biti u funkciji jer se iskljucuju potapajuce fantomske pumpe, koje izbacuju vodu iz jezerceta preko njih...

I tako nesto sam radoznao sta bi se desilo kada bih...
...Kupio vazdusnu pumpu sa 16 izlaza (ne znam karaktreristike) i drzao je u kuci gde je Temperatura recimo 23-24 stepena (ako se pumpa drzi blize furune onda moze i vise), sproveo creva i rasprsivace na dno jezerceta. U kojoj meri bi taj topao vazduh mogao da doprinese tome da jezerce ne ledi. Proracun za to je malo komplikovan (cak i ako nadjem podatak koliko metara kubnih vazduha ''izduva'' takva pumpa sa 16 izlaza), jer tu imamo i faktore, kao recimo vetar koji pokrece povrsinu vode i sl.

Znaci, za pocetak me zanima, da li je to ludost, na koju treba odmah da zaboravim, ili bi moglo da se diskutuje o tome, a mozda neko zna i kako bi izgledao proracun, i sta treba da ide za proracun, pod uslovima gde zanemarujemo neke faktore, koje je nemioguce ubaciti u proracun (kao ono za vetar)

:)
 
Mozda samo buckanje i mehuri vazduha koji budu talasali povrsinu nece dozvoliti da se jezerce ledi. Tako da mozda ne moras ni da grejes taj kompresor.

Pitanje je kad zakuca veliki minus, treba probati.
 
Ja licno nikada ne bi isao tim putem. Sa tolikom aeracijom to bi izgledalo kao lonac kljucale vode.

Stoji da bi to funkcionisalo do odredjene temperature ali kako je Srdjan rekao sta kada se temperatura spusti malo vise. Druga stvar je i sneg koji bi doveo do smirivanja povrsine vode i brzeg zaledjavanja.

Ja bi se pre opredelio za koncepciju zagrevanja vode. Neki grejac tek da ne dozvoli zamrzavanje. Takve stvarcice koriste golubari a ti mozes da koristis i jedan akvarijumski grejac.
 
Ima tu jos jedna stvar. Ako bu uzburkao vodu povecala bi se kontaktna povrsina vazduha i vode i time pospesila razmena temperature. Svi mi duvamo u supu da je ohladimo, isto je i ovde. Mislim da je pametnije staviti grejac i napraviti neku vrstu pokrivaca, pa makar i PE folija.
 
To sa grejacem je mozda OK, ali ne bih pokusavao, jer sam sve radio kako bih izbegao da dovlacim struju blizu bazena. Dva potapajuce fantomske pumpe (6 000l/h) sam kupio u varijanti sa kblom od 10 metara, bas da bih mogao da sredim kablove kako mi se svidja.
Uz to ne znam kako bih bez tajmera ili rucnog ubadanja i vadjenja utikaca obezbedio da se grejac povremeno pali.
No sta da se radi.

Kada sam kopao rupu, nesto sam racunao da imam dubinu da mogu da drzim KOi sarane koji ce tui moci da prezime. Tako sam iskopao 100cm. Ali moja tashta je imala neki problem sa pucanjem cevi iz komshijskog dvorista, pa je paranoicna sa tom vodom, tako da mi je, ugadjajuci predostroznosti, dno oduzelo 25cm (stare izlomljene cigle i armirani beton, uz osmoduple najlone ispod :) ). Kako sam radeci oko stranica i slivova iznad boravio uglavnom u toj rupi, na sve to sam dodao jos 3cm betona, lakse mi bilo nego da grebem i perem sve ono sto se zacementiralo za dno. Cev za prelivanje vode je opet 2cm postavljena od potencijalno najviseg nivoa...
Tako sam od 100cm, dosao do tih 70 iako sam isprva mislio da ce biti koji cm vise.

Ne znam da li se sa tom dubinom moze racunati na bezbedno prezimljavanje KOI sarana...? Ovo mi je bitno, jer upravo ovih dana treba da odlucim sta cu da metnem unutra od riba... Da li ici na varijantu nevadjenja riba pred zimu ili vadjenja... Ja bih da ne vadim, pa eto, dok se jos zezam oko tehnikalija da gledam unapred.
 
Caos
Evo da ti ispricam jedno cudo:p
Moja sestra ima ispred kucice tako jedan bazencic sa ribicama(japanke).
Posto to nije ispred kuce dje ona zivi, nego malo dalje u letnjoj basti, ona to zimi sve zapostavi, kad je dosla zima bazen je poledio, misleci da su sve ribice vec uginule ona nije dolazila tu citavu zimu.
Doslo vrijeme vrtova, dosla i ona u vrt, i kad je slucajno pogledala u taj bazen nije mogla da veruje, te ribe su porasle duplo vise, da je ona pomislila da je mozda neko ubacivao ribe u njega. valjam_se
Eto mislim da ce ti ovo malo pomoci :) :hej:
 
Htedoh prvo da ubacim neke šarane, ali sam zamalo zakasnio da ih nađem po povoljnoj ceni, tako da se zna, odmah sam ubacio Gupike, kojima jednostavno ne mogu da odolim. Danas ću da vadim zbog zalađenja gupije u aq, koji sam formirao za te potrebe. Mada je moguće da gupika sa malima ima do 300, jer se dosta okotilo prošle nedelje. Voda u bazenu se teško greje i u najvećim vrućinama nije prelazila 24C.

Ako nekom sa ovog cenjenog sajta trebaju gupike neka me kontaktira za džabe, mislim gupike su za džabe, jedino se kontakt plaća valjam_se

Ovo su stare slike, da ne uploadujem evo link, verovatno ste i videli:

http://www.aqua-art.org/forum/viewthread.php?forum_id=42&thread_id=384

a sutra možda pošaljem i nove slike, mada je bolje za sledeću godinu, kada ću na ove osnove izgraditi još ponešto, neka ostane tako, pa ćemo videti.

Ćao.