Bela kvrga na glavi koridorasa

kosta

Member
5 Maj 2015
37
0
6
42
Koridoras ima belu kvrgu na glavi,ispred ociju. Normalno jede,krece se peraja su mu nestala ali i dalje uspeva da pliva. tretirao sam sa pimafixom u tri navrata po nedelju dana i nista se nije promenilo. da li je Planococcus sp. krivac? Kako da pomognem mom drugaru?
Hvala.
 
Nesto mi ovde nije jasno. Planococcus sp. je bar po Wikiju biljni parazit, insekt i neznam kako bi se nasao na ribama. Mozda ja negde gresim pa pojasni to. Isto tako nisam cuo za Pimafix?

To sto je riba ostala bez peraja je verovatno znak bakterioloske infekcije pa bi trebalo da je tretiras nekom preparatom za to.
 
Moja greska Planococcus sp i Planococcus citri nije isto. Treba pazljivije da citam, a za lek nisam cuo, jer ga nema u ovom delu Evrope :).
Sacekaj da se @boban ukljuci pa ce ti vise reci mada mislim da tvom ljubimcu nema pomoci:(.

Pitanje za bobana: Da li je pravilno da isti naziv moze da postoji za razlicite vrste kao u ovom slucaju bakterija i insekt?o_O
 
Last edited:
Iako to sve izgleda jednostavno to tako nije. Zivi svet ima cetiri nomenklature, za zivotinje, biljke, bakterije i viruse. To znaci da moze da se jedno binominalno ime ponovi cetiri puta mada u visim razredima je ocita razlika. Kada pogledas koliko toga ima onda je poklapanje imena zanemarljivo.
 
Za bakterije treba antibiotik, vrlo verovatno gram negativ. Na zalost toga nema ovde na NZ pa moze samo iz privatne kolekcije ako je ima.
Od komercijalnih stvari moze furan-2.
Sve mi deluje da je to otislo dosta daleko pa rezultat je neizvesta.

Jos da dodam da mi nije jasno da li je belilo od gljivica ili razorenog tkiva, to se ne vidi na slici.

Probaj fizicki da to ocistis pa koristi metilen blue i vidi kakav je progres.