Besmrtnost

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Veoma interesantno najnovije otkrice .;)

Naime , biolozi su nedavno otkrili verovatno jedino bice na planeti koje je besmrtno. U pitanju je mala meduza Turritopsis nutricula velicine cetiri do pet milimetara koja ima takvu sposobnost da se od potpuno zrele faze vrati u prvobitnu "baby" fazu. Interesantno je sto taj ciklus moze ponavljati beskonacno sto bi znacilo, da je ovo zivo bice besmrtno.

Ova vest je bukvalno tek pristigla u javnost, tako da reakcije ostalih biologa i naucnika mozemo ocekivati narednih dana.

Meni je ovo jako interesantno zato sam i postavio temu. :D


Immortal' jellyfish swarming across the world
 
Jeste interesantna vest .. videcemo ako iznikne neki txt sa malo detaljnijim opisom.
U svakom slucaju meni jedna druga meduza privlaci vise paznju .. Irukandji jellyfish.
:|
 
Mislim da nisi bas najbolje razumeo sve to. Za tu meduzu se zna vec poodavno, mislim u stvari za tu njenu sposobnost. Da li je besmrtna ili ne to je pitanje a problem je taj sto ona ne umire po "vazecim pravilima" zivotnog ciklusa meduza i radi toga njena brojnost se izuzetno povecava sto je i tema tog datog teksta.
 
Pa, ne znam da li je vec odavno otkrivena ta njena sposobnost besmrtnosti ili ne ali su pojedini sajtovi objavili ovu vest kao senzacionalnu i kao novu vest. Link sajta i objasenjenja ovog fenomena uzeo sam od prvog koji mi je bio pri ruci. ;)

Inace , nije u pitanju istrazivanje samo tog njenog problematicnog razmnozavanja, vec i istrazivanje njene sposobnosti neumiranja.

Evo vesti i na jednom nasem srpskom sajtu o ovoj zanimljivoj zivotinjici.


Meduza - jedino besmrtno biće na zemlji
 
ZANIMLJIVo_Obzirom,da se vraca u juv.fazu,znaci da njene celije bivaju mladje,bilo da stare zamejuje novim,ili da na neki nacin sprecava oksidaciju celija koja jeste razlog starenja i odumiranja celija.Da li je besmrtna?Da li samo nekim svojim nacinom zivota,ishrane ili drugog parametra podseca na zivot mladih jedinki ili se svaka njena celija "podmladjuje" i pocinje zivotni ciklus iz pocetka,to je pitanje koje odgovara na njenu besmrtnost.ne ZNAM NISAM PAMETAN,AL ME BAS ZANIMA,FAUNA OBAVESTAVAJ AKO NESTO SAZNAS,JA BIH SE PRVI MAZAO:rofl2:
 
Pa Fauna ja stvarno neznam zasto je to sada udarna vest jer je to odavno poznato.

Evo ti knjiga koja je stampana pre nekoliko godina: http://8e.devbio.com/preview_article.php?ch=2&id=6

Vidis da tu bas kaze to.

Tu imas i originalni rad koji i pokazuje kada je to ustanovljeno i kao sto vidis to je 1996 godina, dakle pre 13 godina:

Piraino, S., Boero, F., Aeschbach, B., and Schmid, V. 1996. Reversing the life cycle: Medusae transforming into polyps and cell transdifferentiation in Turritopsis nutricula (Cnidaria, Hydrozoa). Biol. Bull. 90: 302-312.


Mislim da je sustina u tome sto naucnici prikupljaju dokaze za "besmrtnost" ove meduze mada se to nezna jer je to izuzetn kratko vreme za bilo kakav zakljucak.