Bolesni Angel

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Kada bolest zahvati neku ribu u akvarijumu, riba moze da se leci na vise nacina. Jedna metoda koja moze da bude sa promenjivim rezultatima je i ta da se riba izoluje u poseban akvarijum gde su uslovi izuzetno dobri i da se tako pomogne ribi da sama uz pomoc svog imunog sistema prevazidje bolest. Kod ove metode je vazno da se riba izdvoji u ranoj fazi oboljenja. Tu treba da znamo da ako je riba obolela u glavnom akvarijumu da joj neki od uslova nisu odgovarali. Mana ove metode u hobi akvaristici je ta sto hobi akvaristi uglavnom imaju jedan sistem.

Na slici je primer jednog Angel-a koji je oboleo u akvarijumu gde je bio veci broj riba. Bakerije su se pojavile na repu i na pectoral-nim perajima. Na silici se jasno vidi da je doslo do raspadanja pectoral-nog peraja i da je usled ostrih delova na njmu doslo i do ostecenja same koze na telu ribe. Pored toga sve je ispraceno i sa zamagljivanjem jednog oka.

Krivac za sve to je neka bakterija koju ja nisam identifikovao a vidi se na slici kako izgleda pod mikroskopom.
Na svu srecu, pogotovo Angel-a, sve se odvija u dobrom pravcu, zamagljenje sa oka se povlaci a pectoral peraje se stabilizovalo sto govori da je imuni sistem ribe izuzetan. Riba bez problema uzima hranu i eto zahvaljujuci ovoj bolesti mi smo se bas lepo sprijateljili jer je pazim i mazim.

DSC04056.jpg



DSC04027.jpg
 
Bobane, a jesu li ceste bolesti morskih riba? Nisam se jo susrela s bolesnom ribom u svom akvariju, pa niti ne znam koliko je cesto da ribe obole i koje su cece bolesti?
 
To je slicno kao i u slatkovodnoj akvaristici. Neko gaji ribe godinama i sve je u najboljem redu a neko ima problema. Ipak uvek moze da se desi.
Ja imam tu nesrecu da ribe stizu iz prirode pa je sigurno da nose i parazite i uzrocnike raznih bolesti. Posto je sredina daleko od uslova koje je riba imala u moru sasvim je logicno da se ovakve stvari desavaju.

Sto se tice tvog akvarijuma ja ti dajem male sanse da vidis te bolesti sto treba da te i raduje. Vazan uslov za to je da uvek imas dobar kvalitet vode. Pored toga vremenom ces da vidis da li u akvarijumu imas nesto sto moze da ozledi ribu. Mehanicka ostecenja ili da kazerm ogrebotine, ubodi itd su dobra osnova za razvoj ovakvih bolesti.
Ipak da se ne zavaravas da ti je akvarijum perfektan. On jednostavno nije sterilan i u njemu uvek ima nesto da ugrozi ribe ali ako su ti ribe zdrave i razvijaju dobro svoj imuni sistem onda to i netreba da te bas tako zabrinjava. Imuni sistem riba izgradjuje ako ima sve potrebne elemente u svojoj ishrani pa je raznovrsna ishrana dobra garancija. Zato bez neke velike strepnje posveti se odrzavanju dobrih uslova u akvarijumu a bolest ako se desi onda ces da vidis sta i kako.
 
A i ja se nadam da necu imati nekih bolesti u akvariju, ali posto pazim da ne kupujem rizicne ribe (tek stigle u ducan). Ostalo odravam kvalitet vode, pa i tu donekle sperecavam da su mi ribice bolesne ili u stresu, od cega poslije mogu oboliti.
 
Znas kako, uslovi u akvarijumu pogodiju svemu i svacemu a ne samo ribama. Jedni od tih nezeljenih stanovnika su i bakterije, virusi i ko zna sta jos. Toga uvek ima i oni samo cekaju svojih pet minuta. Ribe se uspesno bore sa njima ako su zdrave i prave i imuni sistem im funkcionise kako treba.
Ako se riba povredi ili jednostavno joj oslabi imuni sistem ti nezeljeni stanovnici dolaze do izrazaja i tada nastaje nasa akvaristicka muka. Kao i kod svih drugih zivih bica.