Botia almorhae

Jedna od moje dve botije almorhae (lohachata) ima uvecan trbuh. Toga nije bilo kad sam je doneo u aq.
Potpuno se zdravo ponasa, zdravo izgleda i zivahna je. Hocu reci navodi me na pomisao da ima ikru. Zato ovu temu nisam ni stavio u bolesti.
Znaci taj uvecani trbuh je jasno i pravilno razgranicen od tela, a istovremeno se utapa u telo i deluje harmonicno i potpuno simetricno. Uopste ne deluje kao neka naduvenost ili oteklina.
Da li je moguce da je ikra u pitanju?
 
Sve je moguce pa o da ima ikru. Nemoj puno da se zamaras sa time samo promatraj sta se desava. Mozda i da ti se posreci. Ja to do sada nisam imao prilike da vidim a imao sam ih na stotine a imah ih i trenutno stotinak.

Botia almorhae (lohachata)


Vidi ovo:

lohachata, Botia Chaudhuri 1912:441, Pl. 40 (figs. 2, 2a-b) [Records of the Indian Museum (Calcutta) v. 7 (pt 5); ref. 14837] Gandak [Sandak] River at Saran, Bihar, India. Holotype (unique): ZSI F8068/1. Type catalog: Menon & Yazdani 1968:120 [ref. 20743]. •Synonym of Botia almorhae Gray 1831 -- (Menon 1992:32 [ref. 23970], Menon 1999:155 [ref. 24904]). •Questionably a synonym of Botia almorhae Gray 1831 -- (Kottelat 2004:12 [ref. 27360]). •Valid as Botia lohachata Chaudhuri 1912 -- (Shrestha 1978:37 [ref. 15970], Rahman 1989:155 [ref. 24860], Talwar & Jhingran 1991:539 [ref. 20764], Sen 1995:557 [ref. 23778], Karmakar 2000:31 [ref. 25662], Mirza 2003:13 [ref. 27265], Grant 2007:28 [ref. 29922]). Current status: Botia lohachata Chaudhuri 1912 Cobitidae: Botiinae. Distribution: Asia: Pakistan, India, Nepal and Bangladesh. Habitat: freshwater.


almorhae, Botia Gray 1831:8 [Zoological Miscellany 1831; ref. 1879] Almorah [Almorha], Uttar Pradesh, northern India. Holotype (unique): BMNH 2002.9.18.1. •Valid as Botia almorhae Gray 1831 -- (Shrestha 1978:37 [ref. 15970], Menon 1992:32 [ref. 23970], Kullander et al. 1999:137 [ref. 23689], Menon 1999:155 [ref. 24904], Karmakar 2000:31 [ref. 25662], Mirza 2003:12 [ref. 27265], Kottelat 2004:12 [ref. 27360], Ng 2007:42 [ref. 29316], Grant 2007:25 [ref. 29922]). Current status: Botia almorhae Gray 1831 Cobitidae: Botiinae. Distribution: Asia: Pakistan, India and Nepal. Habitat: freshwater.


Jasno stoji da su to dve vrste a ne jedna. Vidi se da je lohachata bila postavljena kao sinonim i da je to kasnije osporeno.
 
E hvala ti Bobane jos samo da je ona druga muzjak. Al' si me sokirao ovom gomiletinom informacija :rofl2: Nkako da se snadjem tamo u toj ihtiologiji gde si me poslao. Nego imas li ti slike da uporedim razliku?
A tek sad ne znam koju vrstu imam od te dve. Ima slika tamo na jednom postu gde se "radujem". Pa mozes li da presudis? Znaci ti nisi video ni punu ikre a ja tamo na loaches on line procitao da ova lohachata (koju oni smatraju istom vrstom sa almorhae) redovno ima ikru ali kao ne mreste se bez obzira na to.
E sad,... jel mislis da moze da se posreci?:ebote:
Je si li cuo za neki slucaj slucajni :D???

Uhhhh sto bi se obradovao!!!!:sampion:
 
Eeeh kakva budalastina:
Pogledam u aq., bas posle pisanja ovog posta, kad ona navukla konac preko galave na vrat kao ogrlicu iza prednjih peraja. Pogledam bolje vidim ok, nije zategnuto.Koji konac? pa od neke mahovine koje sam vezivao i bas se proturila kroz taj obruc koji je bio zavezan i tako pliva sa tom ogrlicom. A to ne moze da spadne nazad zato sto je debela a napred ne moze od prednjih peraja.
U reko sta cu sad? Krenem da je lovim u nameri da odsecem taj konac i setim se tvoje hirurgije i padne mi mrak na oci. Lovio sam je pola sata i nema sanse!!! Kako brzo kopa i zavlaci se u iglene usi pa nije ni cudo sto se okitila koncem. Iscrpljen odustanem i vidim nema konca znaci negde ga je ocesala i skinula u tom bezanju. Sva sreca jer ne znam kako bih je uhvatio a kamoli kako bi isekao taj konac dok mi se pracaka u ruci.
Reci mi Bobane za te botije kad treba nesto da intervenises kako ih drziz i kako ih umiris i kako ih uhvatis? Da li je to uopste moguceeeee??? Pa one su ko prikljucene na 220 volti:ebote::evil:
P.S. Samo da naglasim da taj konac nema veze sa tim trbuhom nego je cista slucajnost koja se desila u medjuvremenu i srecom se skinuo sam.
 
Sa mrestom riba ti nikada nisi nacisto i bez obzira na poteskoce neko ce jednom uspeti da mresti i ove ribe. Ko zna mozda ces bas ti da budes taj :)

Te ribe se lako hvataju kada su u radnim akvarijumima. Tu nema nista, osim jednog filtera i vode. U tvom slucaju je to malo teze ali ja ih u takvim uslovima nateram rukom u mrezu a ne jurim ih mrezicom po akvarijumu.

U akvaristici je vise prisutna B. pakistani i te ribe su izgleda strasno slicne. Pakistani je manja i dolazi nam iz Pakistana odakle se ekspotuje za Singapur itd.

Sto se tice toga da ove dve vrste ljudi smatraju jednom ja to ne zelim da komentarisem. Jedino mi nije jasno kako neko moze da ignosrise tolike radove koji govore suprotno.
 
Evo neke fotke na kojima se razaznaje ta "trudnoca" pa da procenis i ti. Riba je luda ko struja. Obozavam da je posmatram.:hej:
Nego ne rece mi na kraju koja je ova moja od te dve slicne vrste? Googlao sam i svugde ih poistovecuju.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    88.3 KB · Pregleda: 23
  • 2.jpg
    2.jpg
    78.4 KB · Pregleda: 24
  • 3.jpg
    3.jpg
    40.4 KB · Pregleda: 24
  • 4.jpg
    4.jpg
    79.7 KB · Pregleda: 22
  • trudna za beke.jpg
    trudna za beke.jpg
    99.4 KB · Pregleda: 19
To je pakistani loach.

Nemoj da se zamaras sa tom nomenklaturom jer tu nisu cista posla. Kada je Kottelat 2004. ispreturao botie i uveo nove rodove odmah su se javili i drugi koji su pojedine stvari stavili pod znakom pitanja. Jedan problem je bas bio i Pakistani loach. Kao sto vidis kasnije su u naucnim radovima nastavili da slede Botia lohachata -u kao zasebnu vrstu.

Internet je cudna stvar, mislim na nas akvariste, i posto neko sa tog foruma o botiama misli da je Kottelat dao zavrsnu rec u svemu ovome svi manje vise slepo prihvataju to i zato ti imas svu tu zbrku. Vreme ce da nam kaze sta je tacno.
 
Zaboravio si da mi kazes da li je "trudna" tj da li bi tako trebala da izgleda kad je "trudna":mrgreen: pliz
Usput,
ona mala makrakanta je jos u karantinu i jede ali vidim muci se sa zvakanjem. To je definitivno. Prvo ne moze granule da pojede dok su tvrde pa samo gricka polako i guta samo sitnije komadice i dosta pojeda ali to dugo traje.Verovatno nije mogla da dodje do hrane u onoj guzvi. Jos uvek je mrsava ali kad jede tacno joj se vidi napunjen stomak.Samo jos da se pdgoji ako je to moguce. I boje su joj ok.
Jel moguce da ima defektnu vilicu?
Sto vise posmatram ove Pakistanke sve ih vise obozavam. Mnogo su luckaste. (da to sam vec rekao ali...odusevljen sam.)
 
I ja obozavam sve vrste botija (posebno makrakante). Jedina je muka sto kao rastu, a rastu zdravo dobro, pretvaraju se u prave buldozere u akvarijumu
 
Zaboravio si da mi kazes da li je "trudna" tj da li bi tako trebala da izgleda kad je "trudna":mrgreen: pliz
Usput,
ona mala makrakanta je jos u karantinu i jede ali vidim muci se sa zvakanjem. To je definitivno. Prvo ne moze granule da pojede dok su tvrde pa samo gricka polako i guta samo sitnije komadice i dosta pojeda ali to dugo traje.Verovatno nije mogla da dodje do hrane u onoj guzvi. Jos uvek je mrsava ali kad jede tacno joj se vidi napunjen stomak.Samo jos da se pdgoji ako je to moguce. I boje su joj ok.

Mala makrakanta polako dobija na tezini i sve se manje plasi. Valjda ce trebati dug oporavak jer me podseca na slucajeve anoreksije kod manekenki, a poznato je da one posle jedne granice vise ne mogu da se ugoje:D. Makrakantica izgleda nije presla tu granicu:D
 
Mislim da je ta tvoja botia samo dobro uhranjena, ipak ko to zna :)

NJima treba drustvo i vremenom postane drustvenija prema tebi ali nikada nece biti tvoj "dobar drugar", uvek ce da se zavlaci i sakriva. Takve su one. Obrati paznju na takva mesta jer cesto znaju da se zavuku negde odakle tesko mogu da se iskobeljaju i neretko radi toga uginu.
 
Da desilo se jednom da mi najstarija botija udje u jednu rupicu od unutrasnjeg filtera i zaglavila se pa ni napred ni nazad. U filter je upala pre nje jedna manja koja se progurala. Imam osecaj da je ova velika isla da vidi sta se tamo desava pa se zaglavila. Srecom sam bio kod kuce i cuo neko pracakanje jer je rupica na vrhu filtera koji je bio neaktivan tada a kasnije sam ga odlepio jer je bio fabricku zalepljen.
I onda sam je ja gurno prstom po nosu unazad.Unapred guranje bi je zgnjecilo. Naravno prednje peraja nisu usla u rupu. Srecom.
Posle je neko vreme imala veliku ogrebotinu od toga ali je ona uspesno zarasla.
Kako me je samo gledala odozdo dok sam je gurao:D. I smesno i zalosno je bilo. Evo je i sad zdrava i bez oziljka.

Bobane ova Pakistanka je dosla sa drugom zajednou aq. I to je bilo skoro i bile su iste debljine i duzine.Isto se hrane. Razlika medju njih dve je postepeno postala izrazita sada su iste duzine ali ova jedna ima tu stomacinu.:lol::ebote:
Videcemo. Uostalom i ako bi se mrestile ja ne bih znao sta i kako sa malcima:ebote: Niti se zna da li ih roditelji cuvaju i da li bi ih druge botije tamanile.
 
Evo ona debela botija je neko vreme bila splasnula i sada je opet debela . Jos deblja> Puca od zivosti i zdravlja. Ona druga se nikad nije naduvavala. Danas sam dugo posmatrao nesto sto mi izgleda kao 100% mrest. Znaci promenile su obe boju. Ova debela ubrzano dise. Trljaju se bokovima na dnu i to traje vec pola sata. Okrenute su glava jedne prema repu druge. Jako su uzbudjene i stalno tako kao zalepljene bok na bok sa nekim pokusajima tzv grickanja i gurkanja u predelu zadnjeg dela trbuha. Ova debela ima isturenu onu cevcicu (valjada papila:mrgreen:) gde bi trebala ikra da izadje. Pokusavam da ih uslikam a da to bude pristojno. I video sam zapoceo da snimam ali ne znam da li ce uspeti.:ebote:

Edit: Evo i Tube (los snimak ali valjda se moze nesto skapirati). Zaboravio sam da kazem da osim sto su promenile boju i onako su nekako nakostresene.

http://www.youtube.com/watch?v=m2w2K-hm8UE Snimak je izbrisan zbog loseg kvaliteta
"On" kao da pokusava da je gnjecne po trbuhu.:ebote: Naravno nisam mnogo snimao jer sam pokusavao da podesim pa sam se stalno predomisljao da li fotke ili video i koji aparat da koristim te sam se pogubio: a onda su se i one sakrile tako da nije bilo moguce snimati mada se moglo gledati.
Mislim da je "njen" problem sto ne moze da istisne ikru. Ponavljam da joj se vidi isturena papila ali to nisam mogo da uslikam jasno
 
Nemam nekog velikog iskustva sa ovim ribama, tako da neznam sta bih rekao. Znam da ih mreste uz pomoc injekcija hormona i da se jos nije desilo da ih neko izmresti u akvarijumu. E sad bilo bi lepo da ti budes prvi:sampion:
 
Citao sam da je skoro moguce izmrestiti pakistanke u akvarijumu ali tesko. Makrakante su nemogucije na primer. Problem je sto ne vode racuna o mladji i jaja padaju na podlogu i u podlogu te roditelje treaba odstraniti posle mresta. E sad se ja potam da li se one mreste u epizodama jer ovo se ponavlja svaki dan oko 18 casova. Kad ce ona da izbaci ikru ili mozda ima neku smetnju da je izbaci. Naravno ima tu jos prozdrljivaca (makrakante, modeste itd) Znaci ja ne ocekujem da mrest uspe ali mislim da je ovo znak da im je dobro.
 
Sigurno im je dobro, jer kad se ribe mreste ili bar imaju zelju za to, znaci da su uslovi ok. Sad verovatno malo znamo o ribama koje kao te tvoje pokazuju zelju za mrestom ali nesto ima fali, neki okidac da bi to i krenulo. Da imas uslova i vremena da pokusas razne kombinacije (oko kvaliteta vode, okruzenja itd), mozda bi i dalo rezultate. Ovako ostaje ti samo da pratis i naravno izvestavas nas o svemu.