catfish dentitizam

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Uglavnom , traim ljude koji bi mi mogli pomoc naucit dentitizam... Ako itko zna kakav dobar link ili bilo koje tivo za procitat - konkretno zanimaju me Loricariidae!!
Hvala unaprijed!
 
Pa sta ti znaci ta rec"dentitizam"?

Sada si me bacio na razmisljanje,... sta si hteo reci :lol:

Sigurno mislis na indetifikaciju riba i vestinu indetifikovanja riba? Ma , ne znam ...daj pojasni malo taj termin. :wink:
 
Dentitizam je moj prijevod engleske rijeci Dentition :oops: :D
U prijevodu to ti je ovak, Kad covjek eli identificirat nekakvu Loricariidaeu(u daljnem tekstu pleco!), onda on ribi pogleda usta(dentalni pregled!)...
Uglavnom, Ancistrus,Baryancistrus,Hypancistrus, Peckoltia, Panaque...itd(naveh samo one vrste koje preteito mene zanimaju...)
sve imaju svoja specificna usta... to drugaciji raspored zubiju, to drugacije "usne" itd...
Sad, poto recimo smatram da sam poboljao identifikaciju spola(2x zaredom sam uspio ribama od kojih 4cm koja jo nije prola "pubertet"(tek sa 6-7cm) odrediti spol preko genitalne papile - znam da je broj pokuaja mali, al di da kupim vie L-brojki!! :lol: :x ) elim jo i poboljati identifikaciju vrste...
Dentalna identifikacija je najpreciznija, poslje nje dolaze fizicke promjene tijela i normalo, koloracija...
Mene zanima da li netko zna kakav dobar link u kojem bi mogle bit slike, crtei, biloto da ja saznam ne vie o tome!!??
Eto... :wink:
 
To sam i pretpostavio da se nesto radi oko usta ali nisam bio siguran. :roll:

Ne znam da li si pogledao Bobanov tekst o odredjivanju vrste Ancistrusa ako nisi pogledaj, evo ti ovde
http://www.beke.co.nz/tekstovi.php?tekst=31
http://www.beke.co.nz/tekstovi.php?tekst=32

A sto se tice "Dentition" ,stvarno ne znam gde bi mogao da nadjes nesto o tome . Trebalo bi pitati Bobana on uvek moze nesto da iskopa sto je tako zanimljivo. :wink:
 
Stina, da je to tako kako ti zamisljas, L brojevi i sp. ne bi ni postojali. Neko bi pogledao usta ribe i rekao koja je vrsta. Tako bas neide.

Ako zelis da proucavas Loricariidae onda kreni da bunaris po net-u mada bi najbolje bilo da vidis da li nesto ima u biblioteci. Vidi sa nekima ko studira biologiju, mora da ima nesto i u vezi toga.

Za pocetak kreni od vrha a to znaci od Loricariidae. Dakle trazi po net-u Loricariidae gosline 1945 , Loricariidae gosline 1947 i to ce da te uputi dalje. Odmah da ti kazem da mnogi tekstovi o tome se ne objavljuju javno na net-u nego se placaju.


Evo ti malo od toga da razmisljas u dobrom pravcu. Dole je taj KEY za Loricariidae od Goslin-a.

*************************************************


la. Pectoral fin rays 1,8; anal fin placed well back, well behind tip of last, depressed dorsal fin ray; body with a few rudi-mentary scutes; teeth in a single series in each jaw; caudal fin bilobed, the two outermost rays not the longest; a series of enlarged papillae on lower lip just
behind the mandibular teeth................................................Lithogeneinae

1b. Pectoral fin rays 1,6, sometimes 1,5; sides of body usually completely covered with bony scutes; anal fin placed nearly under or anterior to tip of last, depressed dorsal fin ray...................2

2a. Anus often separated from anal fin origin by single azygous preanal plate, but never by a pair of ventrolateral plates that meet along midline just behind anus; belly never enclosed and shielded by series of smooth, interlocking plates; lower, transverse portion of pectoral girdle never exposed as a bony ridge across front of chest; caudal peduncle roundish or compressed...............................3

2b. At least one pair of ventrolateral plates meeting along midline between anus and anal fin origin.........................4

3a. Interopercular area normally developed, never specialized as a group of fused platelets that are automatically forced outward and forward when outer border of opercle is raised.........................5


3b. Platelets in interopercular region fused, usually bearing hooks and articulating with opercle in such a way that raising of outer opercular border forces interopercular area outward and forward.........................................Ancistrinae

4a. Lower transverse portion of pectoral girdle exposed as a bony bridge across front of chest; caudal peduncle compressed or rounded.. Hypoptopomatinae


4b. Lower transverse portion of pectoral girdle not exposed, this area usually
covered with small platelets; caudal peduncle strongly depressed.. Loricariinae

5a. Anal rays 1,4; supracleithral plate bordered posteroventrally by the exposed cleithrum; cheeks never with bristles; predorsal plate V-shaped, closely appressed to the dorsal spine, with the prongs of the V extending anteroven-trally; normally three rather symmetrical azygous scutes between supraoccipital and predorsal plate................................................Hypostominae (part)


5b. Anal rays usually 1,5 to 1,6 (possibly 1,4 in Corymbophanes andersoni); supracleithral (supratemporal) plate bordered posteroventrally at least in part by a naked area or by a few to several small platelets.......................................6


6a. Lateral scutes 27-32; predorsal plate minute or absent, never closely attached to the dorsal spine; four or more scutes, exclusive of the predorsal scute, on the midline between supraoccipital and dorsal origin......................................7


6b. Lateral scutes 22-26; cleithrum extending backward over base of pectoral spine.........................Hypostominae (part)

7a. Tooth row of lower jaw not followed by one or more distinct series of enlarged papillae; abdomen without an isolated, regularly six-sided shield of platelets............................. Hypostominae(part)


7b. Tooth row of lower jaw followed by one to several series of distinct, enlarged papillae; abdomen with a rather regular six-sided shield of small, prickly platelets, bordered on all sides by a naked area...................... Neoplecostominae


*************************************************



E sada da bi video da je djavo odneo salu, oblast koja tebe zanima je jos komplikovanija. Loricariidae ima svoju potfamiliju Ancistriae u kojoj se nalaze ti rodovi koje tebe zanimaju. Mislim da znas koliko je to velika potfamilija.

Evo i za njih da ti dam kljuceve pa se onda ti igraj do mile volje u odredjivanju vrsta ali prvo treba da odredis genus (rod) pa tek onda spices (vrstu).







********************************************


la. Adipose fin absent..........................2

1b. Adipose fin present........................5

2a. Anal fin absent..............................4

2b. Anal fin present............................3

3a. Caudal fin with long, filamentous upper and lower lobes.................Acanthicus

3b. Caudal fin without long, filamentous upper and lower lobes....Lithoxus (part)

4a. Originating from Panama and Colombia ..................................Leptoancistrus

4b. Originating only from South America..................................Lipopterichthys

5a. Last dorsal fin ray attached by a mem brane to the adipose fin......Parancistrus

5b. Last dorsal fin ray not attached to adi pose fin or near its base by a membrane.................................................6

6a. Teeth small, numerous, more than 20 oneach ramus..................................10

6b. Teeth larger, fewer, less than 20 on each ramus.........................................7

7a. Teeth spoon-shaped, 6-8 in ramus of each jaw; belly covered with small platelets..............................Panaque

7b. Teeth not spoon-shaped; belly naked.. 8


8a. Several filamentous barbels, in addition to the commisural barbels, present on the margin of the upper and lower lips. ..................................Exastilithoxus

8b. No such barbels present in addition to the commisural barbels...................9

9a. Odontodes well developed; body deep, with very spinous dermal ossifications; attains fairly large body size...............................................Pseudacanthicus

9b. Head and dermal ossifications without very conspicuous odontodes; small spe cies with a flat body......Lithoxus (part)

lOa. Dorsal fin rays 10...........Megalancistrus

lOb. Dorsal fin rays 8 or fewer...............11

11 a. Width or ramus of lower jaw contained fewer than 1.5 times in interorbital space, the two commonly being nearly equal in length and width; belly naked; at least 25% of anterior dorsal surface of snout naked and without barbels; inter opercle with short, evertible spines, sometimes with curved or hooked tips.. ....................................Chaetostoma

lib. Width of ramus of lower jaw contained more than 1.75 times in interorbital space (usually 2-5 times); belly naked or with small platelets (granular scales); snout various...............................12

12a. Anterior 1A or more of upper snout sur face naked and with well developed bar bels, at least in the males; opercle and interopercle separately movable, latter with graduated evertible spines having hooked tips; belly naked........Ancistrus

12b. Anterior dorsal surface of snout bony, except for a few species that have roundish naked patch not much larger (sometimes smaller) than orbit................13

13a. Spines and bristles on interoperculum, if present, not arranged in rosette pattern; interopercle and opercle separately (but only moderately) movable, former with evertible spines; belly with granular
scales or platelets (except in young)... 14

13b. Interopercle with a rosette pattern of graduated spines with hooked tips and long, slender bristles on outer margin of spines; interopercle and opercle separately movable; belly naked.............15

14a. Posterior lateral body scutes distinctly rugose; color pattern distinctive (com monly with black bands); usually of a small size...........................Peckoltia

14b. Posterior lateral body scutes not dis tinctly rugose; color plain; moderately large size.......................Hemiancistrus

15a. Three plates present from dorsal fin base to origin of adipose fin; head about as wide as long.................Cordylancistrus

15b. Five to six plates from dorsal fin base toadipose origin..............................16

16a. Head wide, almost as wide as long; some very long interopercular odontodes ex tending much beyond head in adult males..........................Dolichancistrus


16b. Head width only about 75% of its length; very long odontodes not present..Lasiancistrus


*******************************************




Eto mislim da si dosao do nekih osnovnih stvari i srecno u istrazivanju.
 
Je Bobane, to je to to ti prica!!
Ovo to si mi sad dao , dobar je pocetak!
Ja jesam istraivao po net-u, dapace aktivni sam clan PlanetCatfish-a, ali tamo ljudi ne dijele takve informacije iako sam ih molio... razlog mi je sad jasan... takvo znanje se placa...
to se tice osobnog iskustva, ljudi ele pomoci i podijeliti savjet, ali kad zapita neku konkretniju informaciju...tiina.
Na neki nacin jadno... ta da kaem, ko da je meni cilj znat neto to drugi neznaju, pa da se mogu dicit ko veliki znalac... pih...
Hvala ti Bobane, moram jo puno toga proucit, javim se kad ne naucim :D
 
A kaj misli di bi naucio toliko koliko znam o coryima i plecicima??
Istina, imam totalno drugi nick... a clan sam odkad sam zavolio svog prvog ancistrusa :D
Dobar je forum, samo to je to glavni problem... ljudi neele podijelit svoje znanje... mislim da je to neki interni problem...
 
Nemoj da si toliko kritican prema drugima. To sto ti trazis izlazi iz okvira neke klasicne akvaristike. Ljudi to neznaju a da bi saznali nesto o tome, ne da nauce nego samo da budu upuceni, treba im brdo knjiga. To su toliko razbacane informacije i nema neke knjige koja bi to objedinila. Ako i nekako objedinjuje to je onda vise informativno i namenjeno akvaristicarima.
Mislim da ti je jasno da su to sve obimna istrazivanja pa su i radovi obimni.

Lepo je da covek to zna kako se radi ali mislim da ti neces daleko da stignes jer pre svega ti fale tacni podaci o ribi. Vidis da i u kljucevima je navedena lokacija. Pogledaj kljuc 4a i 4b.

Ok, nastavi samo posto te to zanima pa nam javi sta si uradio.
 
Bobane kritican sam iz razloga to se puno prica a malo radi...
Iz prve ruke znam da se znanstvenici i iskusni akvaristi(oni kojima je to vie od hobbya) vjecito u konfliktima...
Znam da ima puno posla, vjerojatno vie nego si ja to mogu zamislit, al glavnio problem je to se sve po obicaju podijelilo na dvije strane... jedni prate ovoga, drugi onoga, a svi bi mjenjali svako malo imena ribama kak njima pae.. i an kraju dode jedan veliki uc-muc...
Ja osobno sam mislio u grubo pronac neke detalje, al ocito sam gadno bio u krivu...
Mislio sam da je ta dentalna identifikacija mnogo jednostavnija kad zna to trai... npr. panaque ima rube u obliku lice razmjetene, hypancistrus ima ovakve, opeckoltia ima onakve... eh kad bi to tak bilo...
 
He he Fauna,pa to je nas Jeff B. ako nisam pogresio. Provalio sam ja to odavno i to sasvim slucajno.

Sve je pocelo kada je chubby objavio jednu sliku sa ovog sajta na akvarija.net-u. To je iskoristio Stina i okacio je na http://www.forum.planetcatfish.com/ a odatle je obisla svet. Ja sam to video po mojoj statistici pa sam proverio koja je to najpopularnija slika ikada postavljena na ovom sajtu. Do tada je bila butterfly pleco ali je ova pobedila i tesko da ce da bude skinuta sa vrha topliste.
Objavljena je na gomilu sajtova, od istoka do zapada, od severa do juga :) Ja sam u pocetku obilazio to da vidim a posle sam digao ruke. I dan danas sa http://www.forum.planetcatfish.com/ serveru stizu zahtevi za tu sliku kao i sa http://www.pricenetwork.ca Posebno mi je bilo simpaticno kako su se neki kinescici ili slicni njima zapalili. Ne znam sta su pricali ali su glabali do besvesti.

Eto tako sam ja to provalio u vezi Stine osim ako Jeff B. nije neko drugi i moja procena je pogresna.


Stina samo napred u istrazivanja. Nemoj da se pokolebas i deli sa nama sve sto provalis. Korisno je to za sve nas.
 
Yes Yes :lol: , ja sam Jeff B. ili ti Jeff Biftek :lol: :lol: , taj nick mi je bio toliko smjean da se nisam mogo suzdrat...
A sad, kakva je to slika, jer se iskreno nesjecam da sam objavljivao neku sliku??
...nekaem da nisam...neg jednostavno se nesjecam... al ukoliko je obila cijeli svijet - mora da si mi zahvalan :lol:
he he, vi kako je svijet mali i smjean... :wink:
 
Ovo je ta famozna slika:

cena.jpg
 
A ja bit ce ivim pod loncem!!!
Nego cula jesam negdi za nick Jack Bifftek, ali nemam pojma di, niti tko je bio on!
Stina i Chubby, a to da vam kaem, nego :" Ja bi dvi ribe!!!" :lol:
 
Ha ha ha, to je ta slika - istina!!!
Chubby ju je stavio, a onda je na PC-u bbio razgovor o cijenama zebri i ja sam im bacio ovu sliku na t aje ekipa poludila!!! :lol: :lol:
Jeff Biftek je bio moj prvi nick na hr.aquatici... Onda sam malo to stavljao u potpise i onda mi je dojadio...
...sad furam nadimak od mog starog, kojeg je cijela Jaska znala pod tim nadimkom, a kad bi culi da sam ja od Stine, automatski bi i ja postao Stina... i tak to ide... :lol: sigurno se pitate kak ce mi sin jednog ljepog dana imat nadimak? :lol: