Centipede

ToPa

New Member
13 Januar 2009
9
0
1
Evo ovako, ovu temu sam otvorio za sve ljubitelje centipeda, ovde cu postavljati slike i pisati o mojim!
Za pocetak evo scolopendra subspinipes, koja je ujedno i najotrovnija!

Scolopendra subspinipes:
 
Presvlacenje:

f_DSCF4312m_e92b093.jpg



Kad cuvate scolopendre morate dobro obezbediti terarijum jer se desavalo mnogima da im pobegne,
obicno uvece izlaze i stalno pokusavaju da pobegnu...

evo jedna slika moje, dok pokusava da pobegne:



Hrane se svime i svacim, jedu bukvalno sve sto im se ponudi, sve vrste insekata, neki ih hrane sa misevima i gusterima, ali ne bi to preporucio jer usvinje ceo terarijum, a rado jedu i mrtav plen, ponekad hoce da jedu i malo jabuke :D
Obavezna im je posudica sa vodom!
 
evo jos jedna fotka



Imam muzjaka i zenku, pa je bio pokusaj parenja, ali najverovatnije bezuspesno, pretpostavljam da su jos uvek male (~17cm)
tako da cu probati ponovo kad se presvuku!
 
Pozdrav ToPa:welcome1:

Moram da pohvlim lepe fotke i momente koje si uspeo da zabelezis. Naravno , ovo neka bude tvoja tema o tvojim stonogama , verovatno ce nekoga vise interesovati od tih slika pa ces mozda imati i postavljenih pitanja.

Mene konkretno zanima, kako si resio prostor i terarijum u kome drzis ove Scolopendra-e? Znam da su veliki majstori za provlacenje i bezanje iz terarijuma pa iz tog razloga postavljam pitanje ?
 
pozdrav fauna!
Da kao sto kazes scolopendre su veliki majstori bezanja, inace za sada ih drzim u terarijumu 40x20x20cm, koji je do pola poklopac, a pola ventilacija, eh sad, koristio sam selotep da zalepim poklopac i ventilaciju za ivice terarijuma, jer kad su vece mogu da podignu poklopac i izadju... ovo im je privremeni terarijum dok im ne napravim novi, veci...
Samo da naglasim da nikako ne sme da ide ona plasticna mrezica za komarce kao ventilacija, jer ce je lako pregristi, obavezno mora da bude metalna...
 
Da, da, plasticne mrezice kod ventilacionih otvora na terarijumima u svakom slucaju treba izbegavati i to kod svih tipova . U pocetku dok nisam sam pravio terarijume, kada sam ih kupovao gotove, desavalo mi se da neki insekti poput cvrcaka i skakavaca pregrizu takve i slicne mrezice. Zato obavezno preporucujem metalne ventilacione mrezice razlicitih promera njihovih otvora.

Jos nesto...problematika terarijuma za
Scolopendra-e jeste i u vratima ili poklopcima za otvaranje i hranjenje. Recimo, sistem siber lasjni mozemo zaboraviti a mogucnosti za neke druge ideje su male. Mozda ne bi bilo lose u nekoj drugoj temi treba malo prodiskutovati i razmeniti idjeje, skice i sheme za izradu ovako specificnih terariuma ;)



 
moze da se otvori i nova tema o terarijumima, ja za svoje nove terarijume cu verovatno da pravim neku vrstu klizaca,
jer to ne moze da odigne, nekako to mi se cini najsigurnije...

evo jedna slika sa parenja, muzjak je ujeo zenku, ali ona je sada oke...
 
scolopendra subspinipes potice iz vijetnama...
nabavio sam je jos pre godinu dana, tada je bila bas mala... bilo je svega par komada...
inace dosta brzo rastu!
 
moze da se otvori i nova tema o terarijumima, ja za svoje nove terarijume cu verovatno da pravim neku vrstu klizaca,
jer to ne moze da odigne, nekako to mi se cini najsigurnije...

Cim budes imao neku fotku izgleda takvog terarijuma, ne bi bilo lose da je ubacis , nikada viska idejnih resenja :D. Naravno , i ja cu svakako svoje ubaciti cim definisem ili bolje receno , osmislim i pretvorim u delo.. ;)
 
^^^ cim budem imao neke slike postavljam :D
Pa da nastavimo:
ovo je Ethmostigmus Trigonopodus (blue ring)

terminalne noge
 
ovu vrstu nazivaju blue ring zbog plavih prstenova na nogama!
pre nego sto ce se presvuci ti prstenovi su bili jace izrazeni, i nije bila toliko tamna...
 
Razliku izmedju muzjaka i zenki kod centipeda je dosta testo razlikovati, zenke su obicno sire od muzjaka,
sto je testo reci ako imate samo jednu, ta razlika se najbolje primeti kada ih stavite jednu pored druge i
da su iste starosti! Posto jos par caka kako da se odredi pol, moze pomocu kosuljice kada se presvuce
ali ni to nije bas lako jer centipede su poznate po tome sto uvek pojedu svoju kosuljicu... ako kojim
slucajem uspete da otmete kosuljicu, treba da u nju sipate vodu i tako odredite pol...
Evo mozda vam pomognu ovi snimci, i malo pojasne o cemu pisem:
Postoji jos jedna varijanta da se odredi pol, a to je pomocu terminalnih nogu, obicno zenke imaju
deblje terminalne noge u odnosu na muzjaka...
evo jedna slika da se vidi ta razlika


preuzeto sa http://www.scolopendra.be/breeding.php
 
Zar nemislite da je idiotski drzati te stonoge na nasim prostorima koje bi mogle da se razmnoze i nanesu muku ljudima ?
 
bosman tz, pitanje ti je neumesno jer iz pitanja proizilazi negativno formulisanje terarista koji se bave opasnim zivotinjama.
Slazem se sa tobom, da pored ovih
Scolopendra-i i ostalih opasnih zivotinja, treba doneti neke jasnije, ostrije i efikasnije zakone i propise, koji bi osigurali nasu sredinu od eventualnog narusavanja . Mnoge evropske zmelje su donele svoje zakone i propise , svaka za sebe, uskladile sa zakonima i propisima EU i na taj nacin resile takve i slicne probleme. Zasto to ne bi i mi ucinili ako za to postoji potreba? Zar ne? ;)
 
Veruj mi, ima ih podosta.:)

Neki zaista drze iz ljubavi prema hobiju i zanimanju ove vrste (mislim da ih je vecina takvih) a neki su do te mere opsednuti otrovnim i opasnim zivotinjama sto prelazi granice normale i naravno prerasta u bolesne komplekse .

Pogledajte ovo i sami zakljucite da li je potrebno na ovakav nacin igrati se sa ovim zglavkarom.

link
 
Kontakt sa opasnim vrstama nije preporucljiv narocito ako se radi o Scolopendrama. Ovo sto smo videli na snimku u najmanju ruku nije preporucljivo ni edukativno.

A da li se drze u Srbiji? Naravno da drze, ali interesovanje za ovakvim vrstama drasticno pada. Znam neke koji su drzali ali vrlo brzo su se otarasili. Najveci razlog sto su Scolopendre jako brze i ako ti pobegnu iz terarijuma mala je verovatnoca da ces ih naci. Pored brzine koje poseduju , jako su otrovne , halapljive i agresivne, sve sto mogu napsti i pojesti to ce i uciniti. Ako imas u kuci hrcka ili skocimisa i pobeglu Scolopendru najverovatnije ces ostati bez njih.

Pogledaj ovo
link