cijeli setup ispocetka

-=bob=-

Member
15 Januar 2004
140
0
16
Amsterdam
Neznam jesi li ga vidio na aquatici, ovako trenutno izgleda:

[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/serakvar.JPG

Mirabel me malo isprepadao problemom cirkulacije u ugaonim sistemima tako da ne zelim prepusitit nista slucaju pa cu opet porasoporedit kamenje..

Danas sam kupio super skimmer (rabljeni za 30 EU s pumpom) potrgana mu je izlazna cijev no na redu je uradi sam :) Mrcina je za vece sisteme od moga tako da sam optimistican glede ucinkovitosti
Uletila je neka crna kinta (odose 3 rhombeusa) tako da cu u ponedjeljak kupiti simple wawemaker (s tri programa i prikljuckom za 5 pumpi)
Planiram staviti ga na 3 pumpe no malo sam nesiguran kako da ih usmjerim, any ideas?

U dogovorima sam isto tako za polovni RO koji bi ako sve bude po planu trebao pokupiti u petak 8) Namontirat cu ga u kupaonicu i bit ce vode :)

to je to, pozdrav....
 
Ne izgleda lose :)

Ta cirkulacija je bitna i tu moras stalno da eksperimentises. Nema pravila u vezi toga. Svaki je akvarijum prica za sebe. Vazno je obezbediti turbolenciju. Mislim da je najbolje da postavis nekako kako ti izgleda logicno pa onda vremenom gledaj da li se negde skupljaju otpatci ili je protok mali. Ako to uocis onda pomeraj mlaznice da i u takvim delovima dodje do dobrog strujanja. Ja obavezno postavljam mlaznice jednu naspram druge tako da voda na povrsini izgleda kao da kljuca. Mislim da neces da imas velikih problema sa time. Nije to neki glomazan akvarijum.


Skimmer mozes lako da popravis. I ja sam polomio jedan pa sam ga zakrpio. To mi je bila bolja odnosno jeftinija opcija nego da ponovo postavljam novi.
 
Nisam otiso danas na posao, slagoh da idem kod knjigovodje i ugasih mobitel :twisted:

evo ga, ;)Aquamedic Turbo Flotor 1000 Skimmer 30 EU gledo danas po ducanima novi iznad 300..

... :oops: svinja sam da, a nisam otisao radit da slozim po kuci, a ja jos vise razvalio.. Na srecu u petak se vraca draga iz Hrvatske. ;)

[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/MVC-004F.JPG


uz skimmer uletio je i RO


[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/MVC-010F.JPG

te nesto livestock-a

[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/MVC-008F.JPG

Damseli su otisli.. morao sam uzeti klaune da udobrovoljim dragu.. Uzeo sam najveceg i najmanjeg (nadam se da sam pogodio zensko/muskog) simbioza anemone narucena i dolazi u subotu, u kutiji je jos i algozder koji bi trebao malo pomoci tangu oko green hair problema...

sve zajedno sad je otprilike:

[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/MVC-013F.JPG

neznam sto se desava s tim algama, radio sam sve moguce testove, cak i shop nosio vaodu i fosfati su na 0,1!!! Mora da je do svjetla, stavicu ga na 11 sati marak, koliko su tvoji akvariji u mraku?

btw. imas koju sliku cijela sistema?

pozdrav,

Mario
 
Nadam se da si slozio dobru pricu za tvoju dragu i uz pomoc clown-a sve ce da se dobro zavrsi. Ko je terao da ide za Hrvatsku i da tebi prepustu tu tesku odluku oko kupovine te opreme :)

Super si prosao sa skimmerom. 30 eura nije nikakva lova za skimmer. I nisam znao da uz RO idu i cipele. E taj zapad, stalno neka iznenadjenja.

Clown-i mi deluju kao da nisu par. Mozda je samo reakcija na novu sredinu ali bi trebali da se upare. Jasna je razlika u velicini. Samo polako.

Sto se tice algi, znas kako ide. Nema im kraja. Ja svetlo drzim od 8 h do 18 h.
O.1 mg/l fosfata je puno !!! Test uredjaji obicno mere 0.05 mg/l i sa tim testom ne bi trebao da ga detektujes. Ako ga detektujes onda nadji odakle dolazi. Proveri obavezno vodu koju koristis kod pripreme slane vode. To je cesto problem.
Ovu drugu ribu nevidim dobro. Da li je to Salarias fasciatus?
http://www.beke.co.nz/slike.php?slika=18&strana=3

Sistem sa kojome radim je teze uslikati jer to nije jedan akvarijum a rasut je u tri prostorije. Pored toga nemam mnogo mesta izmedju akvarijuma. Pogledacu sada na CD pa da nadjem sliku tih akvarijuma. Imam je, slikana iskosa pa se nevidi sadrzaj akvarijuma. To su sve radni akvarijumi pa nema sta ni da se vidi :(
 
Ne izgleda ti loe akvarij, vidim da si se malo pozabavio njime! Alge su normalna stvar, i ne moe se puno protiv toga! Cistim ih svaki treci dan, jer volim da mi je staklo potpuno prozirno i da ima refleksiju ko ogledalo! Stvarno si proao super za skimmer! U Hrvatskoj, nema te anse! Vidjela sam da se zove Mario, pa sam se sjetila svog dragog prijateja koji je isto u Amsterdamu i zove se tako! No, dobro, to nema veze s tvojim akvarijem! Vidim da se tanga nisi rijeio...prekrasan je u svakom slucaju! Inace kako stvari s morskim stoje u Nizozemskoj, imate li lijep izbor? I da, koja je ono treca riba? Koju si anemonu uzeo za klaunove?Aaaa, koliko sam nabacala pitanja!!
Nevezano za morski, kako ona tvoja skupa pirana, je li se privikla na neku normalnu hranu ili jo papa zlatne svaki dan?
 
boban, ona ribica na linku Salarias fasciatus - Algae Blenny, podsjeca me na jednu Jadransku ribicu! Kakve alge papaju te ribice, one male zelene, nitaste zelene,....? Kako se ponasa u zajednickom akvariju s ostalim ribicama, radi li svoj teritorij, prihvaca li druge ribe dna? A kozice, racice...He, opet sam ja puna pitanja!! :D
 
Eh da, ljubav... njoj za ljubav sam i izbacio dva akvarija..:( Smanjio sam broj na tri.. Jos cu se i crvenotrbuhih rijesit pa onda ostaju samo morski i Brandtii tank.

Hej Jase, pozdrav! Da, Lidija je live and kickin' hvala na pitanju, izdresirana na dagnje i skampe i uzima hranu iz ruke.. Impresivna scena.. Nudi mi neki lik 400 za nju a ja nedam!!!, Panglu mogu novu dobiti za 250 :?, no Lidija je to! (named after mother-in-low :p) pocela je mijenjati boju prema zlatnoj..

>Da li je to Salarias fasciatus?

Je, je Blenny boy, da upravo on.. Simpa zvijer:) izgleda ko neki zmaj dok nepomicno stoji kamufliran medju kamenjem i svojim buljavim ocima prati moj svaki pokret..

>mi deluju kao da nisu par....
Vidicemo, iso sam na to da je mali muski, a najveca u showakvariju sigurno zenka, samo da se malo zblize.. Mada malo me veliki zabrinjava stalno pliva na boku protiv struje ko da je bolestan il' tako nesto no kad gurnem prst u vodu ZUMM! nema ga, znaci da ipak nije iscrpljen... nadam se da je OK i da se sam igra.. samo da anemona brzo dodje da se udomace... (any ideas?)

>znao da uz RO idu i cipele
haha! :oops: svnja rekoh :roll:

>Inace kako stvari s morskim stoje u Nizozemskoj....

U Damu su dva ducana, jedan totalno koma i prljav dok je drugi onako fin neka obitelj ga drzi, jako dragi ljudi (dosadjujem im non-stop, nikada nist ne kupim i ipak imaju full respekta prema svakom pitanju i tu su sa savijetima, imaju reputaciju i nije im opsesija prodati..) ducan im i nije bas neki izbor no sve sto trebas mogu u principu naruciti.. Mislim da najvecu lovu zaradjuju namjestanjem i odrzavanjem sistema bogatasima, restoranima..., a shop je vise onako showroom..
Svi bolji ducani su locirani po selendrama i vise rade narudzbe preko neta ili veleprodaju tako da kad se najzad dovuces tamo autom (6 puta zalutas dok ne nadjes vukojebinu) onda jedva cekaju da te se rijese, tako da radije kupujem kod ove familije...

>Koju si anemonu uzeo za klaunove?

Nisam bas bio previse zahtevan, trazio sam simbioze anemone veliku ko saka, da bude hairy da se malci mogu u nju sakriti i sad sta dodje dobro doslo..

>To su sve radni akvarijumi ....

? Ti si hobist ili ..... nesto vise?

Pozdrav


Mario
 
A barem vam je stanje bolje nego ovdje! Tu je stvarno katastrofa, jedino dobro je to sto neke koralje uzgaja tip na Rabu, i sto se toga tice, stvarno prodaje lijepe i kvalitetne primjerke, a od njega sam i neke ribice uzela, ali nije to narucis pa dobis, to je uzmi sto ima :cry:
Drago mi je da ti je piranica dobro, a zasto dobiva zlatnu boju-to od zlatnih ribica, bit ce( dobro, ovo je ipak sala, nisam ni ja toliko munjena). sto ti punica na to kaze posto ribica nosi njeno ime?! Bit ce da te voli beskrajno zbog toga!! :wink:
Kako se ponasa Blenny boy u akvariju? Ako uspijem nabavila bi takvu ribicu, jer bi voljela imati barem jednog algara u akvariju ( ako ne brojim puzeve i eventualno kozice i rakove samca)
 
Jasenka ti treba da se pomiris sa cinjenicom da u Hrvatskoj nema tih morskih cudovista. Posto je to tako a ti si u Zagrebu, skokni do Austrije ili Italije pa vidi sta oni nude. U principu mozes da nabavis sve sta pozelis ali to i kosta. Pitanje je koliko ti mozes da izdvojis za to ali da o tome ne diskutujemo. I nemoj da se zaleces. Samo polako sa tim koralima jer sve moze da izgleda da je u redu sa akvarijumom a da negde gresis. Posledice su gubitak korala. Igraj se prvo sa ovime sto imas i nemoj jos da kupujes tvrde korale.

Evo slika akvarijuma odnosno samo dela jer sam slikao iz ugla. Tu je cela gomila akvarijuma. Tamo u uglu sa leve strane je slivnik koji sam prikazao na akvarij.net. Drugi filteri i pumpe su u drugim prostorijama. Ovo je karantinski deo a druga dva sistema su u drugoj prostoriji.
To je biznis koji cini hoby akvariste srecnim :)

b619f7ec9b5098505b05c57cec951b5f.jpg
 
A vec sam se pomirila s time da je u Hrvatskoj to na nivou "Tunguzije", i da bi mi najbolje bilo svercati te stvari iz Austrije. Sto se tice tvrdih koralja, imam samo montiporu, a na tome ce za sada i ostati, jer je puffy pokazao i obrusio svoj kljun o nju, pa nisam sigurna da ne bi i neki drugi slican tome, a i moram se jos malo poblize upoznati sa svime sto tvrdi koralj zahtijevaju! E da mogu skoknuti tamo do tvojih akvarija, ne bi me mogao izbaciti iz shopa, jer bi unutra visila danonocno! smrc, nadam se da ce skoro izumiti telerport! :lol:
 
DAMN!

u biti htio sam reci f*** al' nije zgodno... Sistemcina nema sto, ak ti slucajno treba jeftine radne snage posalji PM i rasprodajem svu imovinu (svoju i tudju) i evo me prvim avionom..:)
-dobar sam, drag, pijem, pusim, tamanim lake droge i trazim odgovornog akvaristu da se brine o meni..

Iznenadzen, zadivljen, jel je to tvoj biz. il' radis kod nekog?

Ova familija o kojoj sam pisao ima 6 tankova u showroomu no svi su spojeni u podrumu na jedan ogroman sistem, predpostavljam da je kod tebe slicna prica... mada iz prilozenog ti izgledas podosta veci od tih ljudi..

> kako se blenny boy ponasa,

totalno je cool, snima non-stop, i tamani alge.. Ispocetka sam se neckao jerbo sam ga kupio samo zbog algi, no kad ga sad gledam kako viri od iza kamena i gleda svojim buljavim ocima sto se kameleonski neovisno okrecu jedno od drugog, nemoz' ga ne voljet.. Mozd' je najbolje to sto je tesko uocljiv ak imas dost kamenja (jos ovako zaraslog ko moje) te ga snimis, pa se okrenes i recimo citas knjigu (fotelja je pored tanka), vratis pogled i nema ga, mislis oso, a on na kamenu blize jos uvijek bleji u tebe..:)

Mada stvarno jako, jako lici na Jadranskog, kog se sjecam ko mali s mora, stalno smo ih lovili na udicu, isto tako su po kamenju, molovima, i sjecam se da su znali fino ugris za prst ili zavuci udicu pod kamen.. Sad znam da je ovaj IndoPacific al' moracu iscekirat ovog naseg balkanca jerbo su full slicni.. I need to do mali risrc...

pozdrav


Mario
 
Pa,gde si bre Bob.... Nema te mesecima. :D

Vidim da si se uozbiljio i kompletirao akvarijum. Nadam se, da si se sredio. Vidim da si i bio u nekakvoj frci i da je to sad proslo.
 
Sta da ti kazem, razlika je vise nego ocita. Sve pohvale i dobro si iskoristio tvoje otsustvo :)
Dobro si postavio korale mada ja licno mislim da bi bubble mogao da ide jos malo nize. Sve zavisi od jacine svetla.

I sta ti je ta zelena cev. Zar to mora da bude tu na prednjoj strani?
Staklo akvarijuma, nadam se, prljavo je a ne izgrebano. Mislim na te vertikalne strafte.
I koja je funkcija onog kanapa ili sta je vec oko pumpe. Zar to nisi mogao da odradis nekako drugacije.

Sto se tice osvetljenja mislim da bi ti trebala jos jedna lampa i to da bude blize prednjoj strani. Mozda mi to samo deluje na slici ali mi deluje da je tu dosta tamno. Jasno se vide ivice senki. Znam da je to samo slika i da je sasvim drugacije u stvarnosti gde moze sasvim dobro da se sve to proceni.
Sve u svemu akvarijum je odlican i tebi je vreme da rzmislis malo i o tvrdjim koralima.
 
hehe, hvala na ponovno dobrodoslici bilo je sljake, firma i neke volonterske stvari koje jos nemogu pokazati jer nije moj projekt, no vidicete uskoro..

>kako smijes drzati klovnove sa drugim ribama tar nisu agresivni??

Zavis od klauna, ovo su mali ocellarisi (lazne percule) i nisu agresivni ko neke druge vrste (npr. amphiprion clarki)


>licno mislim da bi bubble mogao da ide jos malo nize

to je novi tank i setup nije final, moram ga malo odmaknut od euphillije da se ne prze.. danas idem po jedan hammer coral

>I sta ti je ta zelena cev. Zar to mora da bude tu na prednjoj strani?

Unutra je dagnja stupica za svinju sto mi pojede Maximu, vec sam dva ulovio.. (fireworms)

>Staklo akvarijuma, nadam se, prljavo je a ne izgrebano..

da prljavo :oops:

>I koja je funkcija onog kanapa ili sta je vec oko pumpe..

to su kablovi od poweheadova, privremeno,, dok ne stavim struju ispod displeja..

>Sto se tice osvetljenja mislim da bi ti trebala jos jedna lampa i to da bude blize prednjoj strani...

na stranicama su po jedna t5 a iznad metal halide 250w. moro sam ju iskljuciti jer se nije dala dobit dobra slika

>tebi je vreme da rzmislis malo i o tvrdjim koralima...

polako, moram prvo rijestit zeovit filter (krajem nedelje) pa kroz mjesec dana u nabavku (zasad imam jednu acroporu i jednu montiporu..)
 
Znaci zavrnuo si lampu pa je zato takvo osvetljenje :) To sve objasnjava.

Zeovit filter. I tebe je uhvatila manija :) Belezi sve pa nam prostiri kako ide jer to mnoge zanima a nece da se upustaju u avanture i da svoje akvarijume stave kao zamorce. Ipak vreme ce da pokaze kao i za sve drugo.
 
Igram se vec par sati s akvarijem, jednom zauvijek sam razvukao kablove i poslozio to kako treba bit, malo porazmijenio kamenje i aquascape je najzad final.

Wanna see?

display(Jasenka eno ga hawkfish pored acropore):

[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504bezkape2.JPG

side, (onaj sto se vidi od compa)

[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504bezkape.JPG

top bez kape,
kapa je naravno opet gore, sam sam je cistio i slago powerheadove

[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504top.JPG

pa malo cavework, lijeva strana

[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504lijevidio.JPG


i onda desna, pumpe vise nisu tamo vec iza, na straznjem staklu


[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504desni.JPG

to je to,,,

plz. comments

Mario
 
Aaa, a sto da ti kazem. Usporedujuci tvoj akvarij i svoj akvarijic to je kao da ja vozim Golf 1 (sto i vozim-krntija koja malo trosi slabo izgleda, ali funkcionira) a ti Golf 4- sto je vec auto i po! :D
...jos da bolje vidim onu jastreb ribu (kako se pise?), e a da je tek imam (ma cijeli tvoj akvarij, ne bi se bunila!) Hoces se mijenjat? 8) :wink:
 
Lep akvarijum...svaka cast.

Samo jedno pitanje. Zasto nema nikakve podloge na dnu? (bob, ne zameri na pitanju ako je glupo jer sam laijk za morsku akvaristiku)