cistaci?

DeMar

Member
4 Septembar 2006
36
0
6
Rijeka
www.mojakvarij.org
Koliko su bitni cistaci u akvariju? Koliko bi ih trebalo biti? Koje vrste? Koji je najbolji za sta?

Radi o akvariju od 60l. Jedan prodavac u ducana govori da cistaci uopce nisu potrebno nego to ovisi o tome kako covjek redovito cisti filter, mijenja dio vode i hrani. Cak mi je pricao o nekom kinezu koji ima 500 neonki i 500 guppy i to bez cistaca, a njemu je akvarij uredan.
 
Pisati o ribama koje nazivas "cistacima" je malo veci posao jer one zasluzuju takvu paznju. Zasad cu ti samo reci da sam i ja videla akvarijume sa 200 i vise riba u kojima nema cistaca, koji su uredni ali imaju jednu drugu osobinu. To su akvarijumi bez podloge, biljaka i namenski su, akvarijumi u kojima odgajivaci cuvaju ribice pre didtribucije kupcima. U njima se higijena odrzava na drugi nacin i to nikako ne treba mesati sa ukrasnim akvarijumima koje mi posedujemo kod svojih kuca.

Zaboravih, dobro dosao na forum i predstavi nam svoj akvarijum detaljnije da bi mogli da diskutujemo o njemu. :D :D :D
 
Upoznavanje-pocetna tacka :D

Napisi malo detaljnije o svemu vezanom za akvarijum, mozes postaviti i slike.

O cistacima cu pokusati da ti napisem malo vise kad se vratim s posla...
8) :roll:
 
Prvo da razjasnimo, cistac - pogresan naziv za mnoge vrste riba dna.
Ne postoji riba kojoj je zivotna preokupacija ciscenje akvarijuma. To sto zive na dnu, i hrane se hranom koja stigne do dna nepojedena od strane riba koje su centralne figure u necijem akvarijumu ne znaci da su cistaci. Video sam prelepe akvarijume naseljene samo takozvanim cistacima. Znaci oni svojom lepotom i ponasanjem itekako mogu biti centralne ribe.
Koridorasi i anciji tzv. muljari i staklari su prelepe ribe, koje jednako traze nasu paznju koliko i ostale ribe u akvarijumu.
I da, akavarijum itekako moze da opstane bez ovih riba upravo zato sto oni i nisu higijenicari akvarijuma u tolikoj meri kao sto se misli. A koliko njih je potrebno za akvarijum - pa za njih vaze ista pravila kao i za ostale ribe. Znaci onaj broj koji dozvoljava velicina i filtracija akvarijuma.

Uglavnom, nekoliko korija i ancija je osnovna postavka svakog akvarijuma. Koliko zbog koristi od njihovog nacina zivota toliko i zbog njihove lepote.
 
Evo da se javim malo na ovu temu. Imam albino ancitrusa, koridoras pandu i jos jednog koridorasa, sijamca, onu neku dugacku hladnovodnu zmiju(cistac:nesta kao wheater...) i jednog cistacu sa dugim brkovima. Nekog bijelog ili slicno. ne znam naziv jer mi se skriva non stop u rupu u kamenu.