CO2 iz nepunjive boce?

misko_vucetic

Member
19 Novembar 2010
86
0
6
Luzern , Switzerland
www.facebook.com
Da li je neko imao iskustva sa ovakvom bocom? Imam mogucnost da nabavim istu po vrlo povoljnim cenama-manje nego sto bi me kostalo da imam bocu koju bi morao da punim. Pa me interesuje prevashodno sigurnost iste i pouzdanost?Ujedno bi hteo da pitam( i ako znam okvirno sta treba i kako) sta je sve potrebno od aparature za dodavanje CO2 u akvarijum?Razmisljam se da li da pocnem sa CO2 iz boce,malo sam skeptican cisto iz sigurnosnih razloga pa rekoh da pitam i za iskustva iz tog ugla. Nadam se da ce ova tema pomoci jos nekome :) Evo i link cisto da vidite o cemu se radi : http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2358/jbl-proflora-u500
Interesuje me sta vi mislite o ovome?:confused:
 
Sto se tice sigurnosti i pouzdanosti, mislim da tu nece biti problema. JBL vazi za korektnu i pouzdanu firmu bar ovde kod nas. Prednosti ovih boca su sto se lako menjaju i nemas problema oko punjenja i atestiranja celicnih boca. Cena gasa jeste veca u odnosu na onaj iz punjivih boca ali je ovo komfornije resenje. Uz bocu moras da kupis i odgovarajucu ventilsku grupu i difuzor. Dosta smo pisali oko CO2 pa cu samo navesti da moras sve dobro da podesis i pratis u pocetku, jer to moze da bude opasna igracka za stanovnike akvarijuma.
 
Hvala Zopex na pomoci!:)Ovde gde sam ja je malo zeznuto za to punjenje posto ovi Sviceri traze posebne neke ateste pa mi se mnogo vise isplati(jeftinije mi je ) da kupim ove nepunjiva(da napunim bocu mi je 40 a da kupim vec napunjenu je 30-JBL).Video sam da za ove boce idu posebne ventilske grupe u odnosu na one punjive boce.Mene je interesovala kao najvaznija stvar sigurnost ovi CO2 boca i sta su moguce posledice ako se nesto desi i sta moze da se desi ?
P.S. Da li moze na ove nepunjive boce magnetni ventil da zatvori CO2 nocu?
 
Moze el. magnetni ventil. Za tu bocu vaze pravila ista kao za sve boce pod pritiskom, a to je ne izlagati ih visokoj temperaturi. Raspitaj se malo koliko kosta vatrogasni aparat CO2 od 5 kg. Iz ove male boce gas je preskup i kosta te 60 CHF po kilogramu sto je bas velika cena. Ovde nov vatrogasni aparat od 5 kg kosta oko 80 E, a punjenje nije vise od 10 E. I ovde je potreban atest za boce i radi se na 5 godina, a tako je i u Evropi, pa neverujem da je drugacije i u CH.
 
Ne znam koliko ce da mi traje boca od 500gr?(ako mozes da mi pomognes kako da izracunam ili mi kazi onako otprilike iz iskustva-120l )... kada bi to znao ne bi uopste razmisljao da li da uzimam ovu ili punjivu.Ova('jednokratna') prolazi atest svaki put kada je pune,a ona druga na par godina.Vise poverenja mi uliva ova jednokratna...Ne bi smeo da rizikujem da unosim u zgradu vecu (2 ili 5 kg) bocu za CO2,jer mora na razmatranje da i smem da stavim to u stan,itd. Ova od 500gr ili 1kg nije toliki problem.Jos razmatram da li da uzimam CO2, sta i kako treba pa se raspitujem :) Hvala na pomoci!
 
Ne koristim CO2 tako da ne mogu da ti pomognem oko trajanja. To bi mogao da ti kaze neko ko koristi CO2 u akvarijumu slicnih dimenzija. Mogu samo da te posavetujem da strogo vodis racuna oko doziranja, jer predoziranje obicno vodi u katastrofu po stanovnike akvarijuma.
 
Akvarijum od 120 l, boca od 500 ml, oko 30 dana. Koristim bocu od 1500ml u akvarijumu 144l i period emisije CO2 je oko 90 dana, naravno uz dobru ventilsku grupu i pH kontroler, od početka sam vodio računa o Zopex-ovoj napomeni da ne potamanim stanovnike ;) . Pozdrav
 
Mislim da je ph kontroler najbolja investicija za "biljne" akvariste. Jedino tako smo sigurni da cemo dodati CO2 u pravim kolicinama, a da ne ugrozimo ribe. Mozda je za nase prilike investicija malo veca ali isplati se.
 
Ja sam vec dosadan sam sebi a verovatno i vama oko tog CO2. To je zato, jer sam video pomor riba (oko 300) komada kraljevskih neonki, u akvarijumu od 1700 litara I to sve zato sto se ventil pokvario i poceo nekontrolisano da pusta CO2. Nisam protivnik CO2 ali stalno mi je u glavi slika tog pomora. Zato mislim da ko god moze treba da uzme kontroler.