Columbian tetra

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Hyphessobrycon columbianus - Columbian tetra



cac2f06028e4eb7d25a1a5bbeedaca3e.jpg
 
Last edited:
Posle visemesecnog druzenja sa ovim tetrama, da napisem koju o njima.
.
Prvi utisak mi je bilo pitanje postavljeno samom sebi, sto sam se pored svih divnih tetri odlucio za ove, koje i nisu nesto posebno. Vremenom se to promenilo, tako da se uopste nisam pokajao i sada mi se odlicno uklapaju u koncepciju.
.
Valjda im uslovi i hrana odgovaraju, pa su dobile jaku crvenu boju peraja i u kombinaciji sa gupijima (samo crveni varijeteti) prave odlican efekat/kontrast u prilicno ubiljenom akvarijumu sa dosta braon tonova od mnogobrojnih panjeva.
.
Meni ostavljaju utisak malih pirana, da li zbog slicnosti u gradji, da li zbog, pa moze se slobodno reci i prozdrljivosti. Upravo su one te koje mi prozdiru mladj gupija, a milina ih je gledati kako se pretvaraju u male zveri kod ubacivanja hrane.
.
Interesantno je da je u akvarijumu u koji su prebacene bilo podosta malih dosadnih puzica, te da se njihov broj toliko redukovao da ih skoro i nema. Posto sam ih cesto gledao kako im je uobicajeni deo zabave da zgrabe malu napast u usta pa je izbace (a mozda su i one najmanje gutale??), zakljucak koji mi se namece da su upravo one te koje su ih polako, ali sigurno, unistile (posto gupi, neonke, koriji, otocinklusi verovatno nisu).
.
Prilikom kupovine, a cuo sam i za druga iskustva, bio sam upozoren da vole da grickaju bilje, pa cak i izdanke anubiasa, u mom akvarijumu, bar za sada, takve subverzije prema zelenilu nisu zabelezene.
.
Na mrestu su vrlo lagane. Pored toga sto su se mrestile u zajednickom akvarijumu, jedan broj ikre, verovatno zapleten u vesiculariu ili cupavu zelenu algu, opstao je, kao sto su uspele i da opstanu male izlegle ribice, tako da sada imam i podmladak.
Da ni ikra nije previse osetljiva, uverio sam se kada sam cupao visak pomenute alge (koju se zapatila po drvecu) i prebacivao u drugi (tada skoro neupotrebljivi) akvarijum, s nizom temperaturom vode, pa sam tako slucajno prebacio nesto ikre iz koje su se izvele male tetrice. Prilicno brzo rastu, iako inace slabo hranim ribu. posto u istom akvarijum imam i slucajno zaostale male kribenzise, dok su im roditelji bili tu, onda se moze uvideti velika razlika u brzini odrastanja u istim uslovima, jedne tetre i jednog ciklida.

Posto nisam trenutno pri digitalcu, onda jedna starija slika. Sada su vidno robusnije, a to ce se videti na nekoj narednoj slici.
 

Attachments

  • kolumbija1.jpg
    kolumbija1.jpg
    39.7 KB · Pregleda: 10