Corydoras paleatus razmnozavanje - problem

theklik

Member
9 Septembar 2012
134
2
18
39
Sokobanja
Odakle da pocnem,
imam problem kod izleganja malaca, evo vec drugi put. Prvi mrest se desio slucajno i nisam se nesto previse i nadao ali izlegli se njih 10-tak i svi zivi i zdravi sada, ali evo vec drugi mrest nakon toga da malci odmah po izleganju uginu, zive nekih 10 -tak min odprilike i onda uginu. Iz drugog mresta preziveo samo 1 a sada da vidim koliko ce da ostane posle ovog.
Da li neko mozda zna sta moze da bude problem ??
 
Verovatno je problem u vodi pa napisi. nesto o akvarijumu,vodi i uopste uslovima u kojim zive.
 
Akvarijum u kojem su se slucajno izmrestili prvi put je bio 30 L, korner filter i obicna cesmovaca. Voda je bila tu jako dugo jer su bile tu druge ribice. Stavio sam lek mis saproeks prvi put kao i sada. Ovaj mrest je bio u akvarijumu od oko 25 L, temperatura 26, sundjer filter. Voda obicna cesmovaca i dodao sam opet lek ali se i ikra dosta bila ubudjala.
Ne znam da li sam sve rekao ali ako sam nesto ispustio rado cu dopisati.
 
Malo je sve to konfuzno sto si ovde naveo. Kako si ti odredio vreme izleganja mladih odnosno kako si ti merio tih desetak minuta koliko su mali ziveli.
Licno mislim da bi ti trebao da povezes uspesan mrest sa neuspesnim i da napravis neki uporednik izmenjenih stvari. Kazes da je voda dugo stajala. Ocito je kiselija od one iz cesme. Eto ti prve razlike. Neki teski metali u vodi?

U sutini tebi treba meksa voda koja je malo kiselija i slobodno mozes da oboris temperaturu vode za neki stepen.
 
Kako sam odredio vreme, uhvatio oba puta kad pocnu da se izlezu, i to oba puta slucajno :) . Cim ispadnu iz ikre pocnu da plivaju ali odmah posle toga uginu. Za sada ih ima mozda 10-tak da je prezivelo a do kada videcemo. I jos jedna razlika imedju onih koji prezive i onih koji uginu, stomak kod ovih sto prezive je normalan dok kod drugih koji uginu naduveni su i stomak im je kao kuglica.Sto se vode tice, cekao sam da se dobro ciklira, nisam hteo da dodajem vodu iz vec formiranog akvarijum, nego krenuo sve izpocetka ali sundjer filter koji je vec radio. Nisam je omeksavao nego takva kakva je. Do sada sam u njoj izmrestio zebrice, ancistruse i borce.
Stavljao sam saproeks protiv budjanja ali ipak je budj uhvatila deo ikre i od nje nije bilo nista. Koridorase nisam nesto posebno podevao na mrest, samo ih prebacio u taj akvarijum i oni posle 2 dana poceli da lepe ikru ( i to uspeo da uhvatim i snimim predigru ).
Mozda je do leka problem pa sam sad uzeo Serra mycopur, valjda je on isto za plesan pa da probam i sa njim.
I jedno pitanje, kako da zakiselim vodu ??
 
Ne bih znao kako da blize pojasnim, mislim da sam bio bas opsiran o informacijama pa ako lici na izleganje pilica neka tako bude.
 
Najverovatnije je problem u kvalitetu vode. Ili da je bilo previse nitrata i nitrita ili je voda premekana sto kod tebe verovatno nije slucaj. Da bi se resio nitrata i nitrita potrebna je redovna nedeljna zamena vode i dobar filter.
 
Izgleda da je voda problem. Za sada sam video da su preziveli nekih 10-15 pa za sledeci mrest da probam nesto drugacije. Hvala Zopex2008 na pomoci !!
 
Ne bih znao kako da blize pojasnim, mislim da sam bio bas opsiran o informacijama pa ako lici na izleganje pilica neka tako bude.

Evo ovako, ribe se izmreste i tada jednostavno imamo (ne) oplodjenu ikru. Ta ikra se razvija i to je tada licinka. Licinka polako raste, sazreva, i kada iskoristi sastojak zumancane kesice onda je to mladj ribe. Kao sto vidis tu nema nikakvog izleganja a nema ni pogovora o odredjivanju pocetka izleganja. Mi jedino mozemo da vidimo polaganja ikre i da to uzmemo za pocetak.
Ti kazes deset minuta nako izleganja, eto kako to da razumem, kada ti gubis te ribe?

Pored vode tu moze da bude problem i adekvatna hrana. Ako je nema dovoljno ribe u tom uzrastu vrlo brzo uginu.
 
Bobane, pored polaganje ikre moze da se vidi i njen razvoj a izleganje sam reko bas iz razloga sto kod njih mladj izlazi iz opne ( ikre ), mladj ispaden a opna ostane zaleplejna na staklo za razliku od zebrica kod koje se mladj razvija direktno iz ikre i nema ostataka nje ( zebrice uzeo za primer jer sam jedino njih jos uspeo da raznozim i ancistruse ) . Da li se ona zove licinka ili kako god mislim da nije toliko bitno. Vreme sam stavio bas zbog sumnje da mladj neodgovara voda pa da zato brzo uginu a sto se hrane tice ne stignu ni da je probaju. Nemoj pogresno da me shvatis ali radjanje necega iz jajeta ( ikre ) je izleganje, samo zavisno do zivotinje.
Vodu nisam menjao posle jer sam citao da nije dobro da im se menja ( menjaju se parametri a mladj je osejiva , kako razumeo ). Ovaj problem mi se javio i kod ancistrusa ali tek posle nedelju dana pa sam mislio da je nesto drugo kod njih u pitanju ali sve vise izgleda da je problem voda kao sto i vi kazete. Jedino da probam da donesem neku izvorsku pa sa njom da probam.
 
Kupra85 Daleko sam ja od te vase gradske vode :), iz Sokobanje sam.
Za sada ih ima nesto preko 10-tak, snimicu ih kasnije a probacu da odradim kao sto kazes, iz nekog drugog akvarijuma mada sad je vec kasno jer je bas dosta uginulo. U svakom slucaju hvla puno pa u sledecem mrestu da probam i to.
 
Ukoliko zelis da se posvetis mrestom riba bilo bi potrebno da nabavis osnovne testove za vodu ph. Kh da ne licitiramo ovako. Nije to neka velika investicija, a puno pomaze.
 
Ok, sto se nabavke tice nije problem samo ako moze mala pomoc oko njih jer ih nisam nikad koristio. Kog proizvodjaca i da li ima razlicitih vrsta ili su svi isti a razlika u proizvodjacu ??
 
edit:
Ja sam jako zavoleo ovaj hobi i posao posvetio njemu i voleo bih da sto je vise moguce informacija prikupim i naravno sto uspesniji da budem. Nisam dugo u akvaristici, nekih 2 god. ali trudim se sto vise mogu.
 
Odlicno, samo napred, citaj sto vise i slobodno pitaj. Svi mi smo jednom bili pocetnici.
 
Hvala puno na podrsci !!! Nadam se da necu puno da dosadjujem pitanjima. Dok ne nabavim testere za sada samo nagadjanje :confused:
 
Imam vec neko vreme pokusavam izmrestiti cory-e i nesto mi slabo ide, naime stavio sam vise cory-a u akvarijum od 30-35L, bili su paletusi 4 komada,1 aenus i jedan albino. Pa sam kasnije dodao jos 1 zenku paletusa,3 mlada albina, 1 aenus i 2 exelens elegans ne znam ni ja ime, sve jer sam citao da je drustvena ribica i da voli biti u jatu od vise komada, u tom akvarijumu drzim i borca, filter pumpa tetrina 17 eura znaci fantasticna je, valjkasti rasprsivac, prvih sedam dana sam ih svaki dan sopao hranom lisnatom/proteinsokom(kuglice/granule sitne) menjao 10-20% vode i to je bilo dok je bas przilo 40+ stepeni, a znam da se mreste u kisnoj sezoni, evo vec 5 dana zahladilo je oblacno padala je kisa ja sam menjao preko 35-45% vode, sopao hranom ali nista se ne desava...molim pomoc , negde gresim al ne znam gde...