Corydoras Paleatus

Healer

Member
28 Decembar 2003
34
0
6
www.akvarij.net
Evo da malo razbijem monotoniju foruma slike mojih corydorasa paleatus...to je slikanao za moj clanak o njihovom uzgoju za našu stranicu,kada se to stavi gore prelit cu na forum
 

Attachments

  • p2110382.jpg
    p2110382.jpg
    19.6 KB · Pregleda: 501
Super su.
Da te sada ne zapitkujemo u vezi toga nego da sacekamo tekst da se objavi a onda se spremi za paljbu :)
Kada se objavi, javi pa da ga citamo.
Inace, po nekom mome zapazanju, paleatus je, pored albino, jedna od najpopularnijih cory riba. Mislim koliko se prodaje a ne koje su zelje akvarista.

ps.
Malo sam prepravio velicinu slika da ne remete bitno izgled foruma i smanjio sam im kb.
 
Osobno, to su somici koji su mi najdraži, a i kada sam bila mala nije bilo puno vrsta coridorasa, pa od onih smedih i ovih, ti su mi oduvijek bili privlacniji. Imala sam jednoga koji se zvao Cipko, koje stvorenje..U svakom slucaju lude ribibi, i svaka ti cast što ih uzgajaš! Nikada se nisam bavila uzgojem ribica, jer niti nemam prostora za to, niti živaca, jer da nešto krene po zlu srce bi mi se slomilo...malo sam preosjetljiva na takve stvari
 
Mrijest Corydoras Paleatusa


Vjerojatno svi vi u akvariju imate po jednog predstavnika corydoras vrste, a u ovom clanku cu se orijentirati na vrstu C. Paleatus (uz C.aneuse oni su najzastupljeniji pripadnici porodice Callichthydae) . Nacin mrijesta s kojim cu vas upoznati univerzalan je za skoro sve vrste corydorasa. Paleatusi nastanjuju podrucje Argentine i Urugvaja te žive u vodama neutralne vrijednosti (7 pH) , tvrdoce vode oko 10 °dH, a narastu poprilicno veliki za razliku od drugih vrsta Corydorasa i ta brojka nerijetko zna biti veca od 9cm (ženke su malo vece i deblje od mužjaka), odgovara im temperatura od 20 do 25 °C, ali za mrijest se preporucuje malo niža, ali o tome kasnije. Važno je napomenuti da su to ribe jata i nikako ih nemojte kupovati u paru ili pojedinacno- kada ih vec kupujete, kupite jato od 5 ili više riba kako bi bili razigraniji i veseliji te se bolje osjecali u svome novom domu. Corydorasi su vrlo miroljubive naravi tako da se mogu držati sa svim vrstama istog temperamenta, a najviše vole zasadene akvarije sa pjeskovitom podlogom. Corydorasi su ribe koje žive na dnu i hrane se svime što se tamo nalazi (iako im se prehr ana ne bi smjela zasnivati samo na tome, najbolje im odgovara tabletir ana hr ana , hr ana u granulama te živa i smrznuta hr ana ). Corydorasi dižu i atmosferski kisik i to na nacin da ga gutaju, a kisik kasnije preraduju stražnje crijevo koje obiluje krvnim žilicama (tako dolazi do direktne izmjene kisika u krvotoku) , stoga se nemojte uplašiti kada vidite da vaše ribice vertikalno jure prema površini vode. Ova im prilagodba omogucuje život u vodama koje su vrlo oskudne kisikom iako to u akvariju ne mora biti nužan pokazatelj niske razine kisika vec samo nagonska radnja. Važno je napomenuti da nemaju ljuske, vec imaju po dva reda kožnih koštanih plocica s obje strane tijela koji obavijaju gotovo cijelu ribu i zato su jako osjetljivi na sol i lijekove tako prilikom njihove uporabe treba biti pažljiv . Corydoras Paleatus je zaista riba za pocetnika i ako se mislite baviti uzgojem corydorasa tada bi vam bilo najbolje da prvo steknete osnovno znanja baš na toj ribi. Najbolji pokazatelj zdravlja i dobre kondicije važe ribe je sjaj.

Evo kratak povijesni pregled znanstvene klasifikacije ove ribe

Callichthys Paleatus, Jenyns, 1842. Corydoras marmoratus, Steindachner, 1879.Corydoras maculatus, Steindachner, 1879.Corydoras punctatus var. argentina , Steindachner, 1879. Corydoras microcephalus, Regan, 1912.

1880-je prvi put uvezena u Francusku a prvi ju je otkrio Charles Darwin.





A sada nešto o mrijestu



Za mrijest je najbolje imati poseban akvarij(30L) sa filterom (može i spušvasti) i grijacem jer u zajednickom akvariju ikra i malci nece preživjeti. Kada se pripremi takav akvarij (najbolje bez podloge radi lakšeg održavanja) , tada na red dolaze ribe. Uzgajivaci Coryidoras vrsta najcešce koriste trio, odnosno omjer 2:1 (dva mužjaka na jednu ženku )tako da bih ja to preporucio i vama. Corydorasi se inace mrijeste dolaskom sezonskih kiša ali prije toga vlada sušno razdoblje, te da biste imali kvalitetan mrijest trebali bi emitirati takve uvjete u akvariju. Mužjaka cete prepoznati po tome što je manji i vitkiji od ženke sa produženom lednom perajom dok je ženka veca, deblja (to se najbolje primijeti kada se gleda odozgo jer ima okrugliji trbuh) i ana lne peraje su joj lepezastog oblika (to joj pomaže za vrijeme mrijesta kada pomocu njih lijepi ikru). Broj jaja koje ženka položi može iznositi i do 300 komada.



Opis mrijesta .



1.dan.

Stavljate ribe u pripremljeni akvarij, još ništa ne radite nego ih samo pustite da se malo klimatiziraju i priviknu na novu okolinu.vec tada ih je preporucljivo hraniti što raznovrsnijom hranom (grindal crvi, pahuljice, hr ana u granulama, mesnata hr ana ..)

2.dan .

Trebate isisati 1/3 vode (sušno razdoblje),treba im malo smanjiti prehranu jer je to trenutak kada i u prirodi imaju manje hrane za jesti.

3.dan.

Treba isisati još 1/3 vode tako da u akvariju ostane 1/3
4.dan

Isisanu vodu nadomjestit novom hladnijom (18C) i iskljuciti grijac. To je trenutak kada im treba pojacati prehranu (ostatak hrane koja se ne pojede u 10 minuta treba pokupiti crijevom sa dna jer to kvari kvalitetu vode). Nemojte im ostaviti prejako svijetlo jer onda možda nece doci do mrijesta, najbolje da akvarij bude u polu mraku.

Kada ženka pocne ici gore-dolje po akvariju i cistiti supstrat na koji misli baciti ikru, a mužjaci plivaju za njom to je znak da ce uskoro doci do mrijesta. Mrijest se odvija u takozvanoj T-formaciji, odnosno mužjak kada sustigne ženku stane ispred nje te to izgleda kao slovo T i pocne drhtati tijelom. Ako ženka prihvati njegov ples tada pocinje mrijest .Ženka pocne ispuštati ikru i drži ju svojim lepezastim ana lnim perajama dok ne dode do supstrata na koji misli položiti ikru, odmah iza nje dolazi mužjak koji ju oploduje, te ta igra traje nekih 30 minuta(ponekad i više zavisi od kolicine ikre) i ikra bude pobac ana po cijelom akvariju. Nakon toga roditelje treba odvojiti a ukljuciti grijac. Inkubacija ikre traje zavisno od temperature vode (tj. što je voda toplija to je brži razvoj ikre) -otprilike traje tri d ana . Nakon što mlad apsorbira sav žumanjak može ih se premjestiti u akvarij manjih dimenzija i hraniti ih tek izleglom artemijom a kasnije joj treba ponuditi i ostalu sitniju hranu.

Za Akvarij-net