Da covek ne poveruje - C. azureus

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Gledam i neverujem svojim ocima. Muzjak Copadichromis azureus ima puna usta jajasca.
Kada sam primetio pomislio sam da drzi hranu u ustima ali posle nekog vremena tu dilemu sam otklonio. Napravio sam par slika, uhvatio muzjaka i stavio u mali akvarijum od par litara. Ubacim i jednu zenku tek radi poredjenja koje je ocito. Nakon zajednickog slikanja zenku vratim u akvarijum a muzjaku otvorim usta da bi se potpuno uverio u moju nevericu. Cim se nasao u skripcu on izbaci sva jajasca iz usta.
Tek tada uvideh jos jednu neobicnost. Jajasca su id dva mresta. Jedna polovina se vec uveliko razvila a druga je tek na samom pocetku. Kako je on dosao do tih jajasca je pitanje ali je najverovatnije da su dva muzjaka bila u igri i da je ovaj bio brzi od zenke.
Najvece pitanje je zasto se on tako ponasa.
 

Attachments

  • IMG_2654.jpg
    IMG_2654.jpg
    36.1 KB · Pregleda: 33
  • IMG_2656.jpg
    IMG_2656.jpg
    30.6 KB · Pregleda: 29
  • IMG_2676.jpg
    IMG_2676.jpg
    24.5 KB · Pregleda: 30
  • IMG_2683.jpg
    IMG_2683.jpg
    20.2 KB · Pregleda: 31
  • IMG_2697.jpg
    IMG_2697.jpg
    16.2 KB · Pregleda: 42
Priroda je cudo i verovatno samo ona zna zasto se to desava.
Najinteresantnije mi je bilo kad sam gledao na tv emisiju o ciklidima iz nekog od africkih jezera. Mreste se i prikljucuje im se par somcica koji se takodje mreste uz njih. Zenka u strahu da joj ovi ne pojedu ikru zurno skuplja svako zrnce. Sirotica nezna da skuplja i ikru tih somica. U ustima krece inkubacija ali su somici brzi i izlezu se pre ciklida. Zasticeni u ustima pomajke na tenane jedu ikru i tek izlezene male ciklide. Na kraju ostaju samo oni.
 
Kao sto rekosmo priroda je cudo.
A sta je sa jarcem u Beozoo vrtu kome je naknadno izraslo vime :sorry: i sada redovno daje mleko kojim hrane jarice...???? :mrgreen:

Da napomenem da je i dalje reproduktivno - muski aktivan i koristan....
 
Ili da se ljudi manje igraju sa hormonima i prestanu da cackaju ono sta je priroda napravila ;)