Drvo u akvaristici

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mnogi akvaristi ne mogu da zamisle svoj akvarijum bez dodatka drveta koji pre svega ulepsava akvarijum a pored toga daje i odlican zaklon pojedinim vrstama riba. Drvo ima jos pozitivnih strana u akvarijumu a jedna od njih je i ta sto na njemu raste specificna flora koja pojedinim cat ribama sluzi i kao hrana. Svi znamo kako Ancistrus neumorno "jede drvo" a on u stvari jede tu floru koja raste na ukrasnom drvetu.

U akvaristici najcesce upotrebljavano drvo je takozvano "Standard driftwood" a to je drvo koje mi mozemo da pronadjemo pored reka, jezera ili bilo koje druge vodene povrsine i koje pluta u vodi usled erozije ili nekog drugog razloga i isprano je usled talasa, porasta nivoa vode itd a sve zavisi od mesta gde se nalazi. Takvo drvo je pogodno za akvaristiku i posle male pripreme moze da se koristi u akvarijum. Problem sa tim drvetom moze da bude taj sto ono moze da pluta ali i ne mora a to je ono sto nam bas ne odgovara.

Jedno drugo drvo koje je zastupljeno u akvaristici je Mangrove. Ovaj naziv je u stvari zajednicko ime za sve vrste drveta a ima ih preko sesdeset vrsta, koje rastu u nekom slicnom okruzenju. Njihovo okruzenje je uglavnom plavni priobalni deo reke kod svog usca u more gde dolazi do mesanja slatke i slane vode. Mogu biti i u nekom drugom priobalnom delu gde je ta povrsina gde se oni nalaze u nekom svom vremenskom periodu izlozena uticaju morske vode. Sve u svemu zajednicko im je da je njihov koren u vrlo slanom okruzenju gde druge vrste bilja ne mogu da opstanu i da je podloga muljevita sto dovodi do vrlo niske koncentracije rastvorenog kiseonika.
Jedna druga biljka koja raste u Africi isto tako raste u vrlo alkalnoj sredini stim sto ona nije izlozena poplavama a to je Mopane. Mopane je u stvari ime vrste drveta Colophospermum mopane.

Glavna karakteristika ovog drveta, i Mopane i Mangrove, je da je to izuzetno tvrdo drvo a samim i tesko. Ono ne pluta sto mu daje poseban znacaj. Sami oblici drveta su takvi da moze da zadovolji svaciji ukus a uglavnom imaju specificnu boju. Nama ono stize vec iseceno na meru i spremno za upotrebu. Posebnu vrednost ima mangrovo drvo koje raste u Maleziji i spada u najkvalitetnije drvo u akvaristici.

Sa stanovista ekologije seca Mangrove je vise nego katastrofa. Nazalost siromasne zemlje vide neki svoj prihod od takve aktivnosti ne vodeci racuna o svom okruzenju. Bogatiji to kupuju a da pri tome stite svoje izvore. Taj znacaj je zasnovan bas u cinjenici da ovo drvo raste tamo gde nista drugo ne bi uspelo. Na taj nacin sprecava eroziju zemljista koju more veoma zdusno radi ako ima priliku. Ljudi stvaraju tu priliku i rezultati su vec vidljivi na mnogim mestima.
 
He he, ovo nije spremljeno drvo za zimu nego za akvariste :)

Evo na ovoj slici moze da se vidi koliki je izbor tog drveta za akvaristiku. Svih oblika i tesko je odabrati "ono pravo".

f2e5bf85a3c850bd5f16c0af43706f88.jpg


Jedan snimak iz bliza na jedan primerak.

3e622e08be6f19dbcbea09c35811fa07.jpg


Ima i za manje akvarijume i moze da ze nabavi zapakovano.


a316b758275ae6fadb4154e82abbd5fc.jpg
 
Hteo bih nekoliko recenica da kazem u vezi prokuvavanja panjeva koje postavljamo u akvarijume.

Mnogi akvaristi prokuvavaju panjeve u slanoj vodi kako bi panj sto vise ispustio svoje karakteristicne tamne boje i kako bi suzbili plesan . Kuvanje u slanoj vodi ne moze da utice na potpuno zaustavljanje otpustanja tresetne boje, vec nam ono sluzi kako bi istisli preostali vazduh iz drveta . Sto duze kuvamo takav panj u slanoj vodi, vise vazduha oslobodimo iz drveta, a samim tim takav panj potone kada ga postavimo u akvarijumu. Setite se samo plutajuceg panja kojeg ste posle kuvanja ubacili u akvarijum ali on vam delimicno potnone (po dnu se kotrlja). Zatim nakon ponovljenog prokuvavanja, panj sasvim potone i lepo ga postavite gde zelite bez ikavog daljeg pomeranja samog panja. Kada kupimo mangro panj ,vrlo retko se desi da ne potone, a razlog lezi u tome sto je u prirodnom okruzenju mangrovo drvo izlozeno nadolazecim morskim plimama , odnosno njegovo korenje je izlozeno slanoj vodi. Naravno da prokuvavanjem panj i dezinfikujemo od mikroorganizama, tako da je to jos jedan dodatni razlog zasto svaki panj treba prokuvati. :wink:

Kada smo vec kod mangrovog drveta ja bih naveo desetak najrasprostranjenijih vrsta .

  • -Black Mangrove (Lumnitzera species)
    -Blind-Your-Eye Mangrove (Excoecaria agallocha)
    -Cannonball Mangrove (Xylocarpus granatum)
    -Cedar Mangrove (Xylocarpus mekongensis)
    -Club Mangrove (Aegialitis annulata)
    -Freshwater Mangrove (Barringtonia racemosa)
    -Grey Mangrove (Avicennia marina)
    -Holly Mangrove (Acanthus ilicifolius)
    -Large-Leafed Orange Mangrove (Bruguiera gymnorrhiza)
    -Looking-Glass Mangrove (Heritiera littoralis)
    -Mangrove Apple (Sonneratia species)
    -Mangrove Fern (Acrostichum speciosum)
    -Mangrove Lily (Crinum pedunculatum)
    -Mangrove Palm (Nypa fruticans)
    -Myrtle Mangrove (Osbornia octodonta)
    -Native Hibiscus (Hibiscus tiliaceus)
    -Red Mangrove (Rhizophora stylosa)
    -River Mangrove (Aegiceras corniculatum)
    -Small-Leafed Orange Mangrove (Bruguiera parviflora)
    -Tall-Stilted Mangrove (Rhizophora apiculata)
    -Wrinkle Pod Mangrove (Cynometra iripa)
    -Yellow Mangrove (Ceriops species)
 
E, ovo su stvarno iscrpne informacije o "panjevima", tj. vrstama drveta koje koristimo za akvarijume. Verujem da vecina akvarista nikad nije ni chula za sve te vrste Mangro drveta. Ja bi volela da znam, ako postoji informacija shta tachno ispushta Mopan, a shta Mangro od materija koje utichu na akvarijumsku vodu. Jednostavnije recheno, shta mogu da ochekujem da ce se deshavati sa hemizmom vode ukoliko ubacim mopan, a shta sa mangro "panjem"...
 
Tesko da ces da nadjes takve informacije jer to skoro niko da ne istrazuje.

Evo na ovome linku ima malo o tome i mozes da vidis da se kaze da svaka vrsta ovog drveta ima neku specificnost sto zavisi od okruzenja. Tu se navodi i da se koristi "travari" u medicinske svrhe i da je dokazano da sadrzi mnoge supstance koje se koriste u te svrhe. To nam govori da tu ima svasta i ko zna sta se sve oslobadja kada ga stavimo u akvarijum.

http://www.aims.gov.au/pages/research/mangroves/mangrove-biocom.html
 
Zasto panj potone posle naizmenicnog kuvanja i potapanja u hladnu vodu. Jednostavan fizichki princip pri kome se zagrejana tela shire (i u rashirene pore i pukotine ulazi voda) a pri hladjenju se skupljaju (i istiskuju zarobljeni vazduh unutar drveta).
Tako se panj napuni vodom i oslobadja vazduha cime povecava svoju specificnu tezinu u odnosu na vodu posle cega lako potone i ostane na dnu.
Pritom, visoka temperatua i slana voda ubijaju vecinu mikroorganizama koji se nalaze na panju a uticu da se panj brze oslobodi raznih materija koje boje vodu.
 
Ogroman spisak si sastavio Fauna, al mene iskreno vise interesuje sta mi sa nasih voda/suma/vocnjaka mozemo da stavimo u akvarijum?
Vinova loza,vrba za to se zna,cetinari nesmeju i orah i to se zna....
Sta je sa tresnjom,kajsijom,sljivom,lesnikom?
Ja tih panjeva relativno lako mogu da nabavim al neznam dal mi se isplati da ih obradjujem za tu svrhu,odnosno dali su stetni za zivot u akvarijumu? :D
 
Tresnja , kajsija ,sljiva i lesnik, ne vidim razlog zasto ne bi mogli od njih da spemimo panjeve za akvarijum jer ne spadaju u smolaste cetinare. Takodje mislim da nisu ni otrovni kao naprimer orah i kleka. Ne znam , mozda bi trebalo 100% proveriti i biti siguran, a proces spremanja delova grana i panjeva od navedenog drveta nije sporan . :wink:
 
Da se vratim na temu, shto je mangrovina. Ovaj link shto je Boban dao je vrlo interesantan. Pod pojmom "Mangrovina" podrazumeva se preko 80 razlichitih vrsta drveca koje raste u tom predelu Amazonskog sliva. JOsh jedna interesantna stvar je shto je naznacheno da Mangrovine imaju mnogo bioaktivnih supstanci koje lekovito deluju na ljude, pojedine organizme, a chak mogu biti iskorishceni pri pravljenju pesticida. Odmah sam se zapitala da li takve supstance mogu pozitivno da deluju i na nashe akvarijumske ribice. Nisam nikada imalo mangrovinu u akvarijumu, pa ne mogu da kazem z iskustva. Osim toga, naravno, ispushta tanin i neke vrste kiselina, pa zato boji vodu i ukisheljava.
Nazalost, tamo i sami kazu da su sve te supstance uglavnom neispitane kao i sve te vrste mangrovina, pa nisam uspela da iskopam josh neki podatak.PItam se koja od vrsta koje je naveo Fauna dolazi na nashe trzishte?