Fire Eel - Mastacembelus erythrotaenia

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Slike sve govore.
Sada su oko 35 cm pa ce jos da rastu. Fantasticna riba.


DSC03479.jpg



DSC03471.jpg
 
To mi i ne izgleda ko riba za zajednicki akvarij! Nekako mi se cini da jedva ceka popapati neku manju ribicu!
 
Vidi, vidi, "Vatrena jegulja" veoma zanimljiva riba. :D

Bobane jesi li uspeo da je odgajis do neke vece velicine? Znam da moze da naraste do neverovatnih 1 m duzine!
 
bobane - cime ih hranis? ja sam imao m. circumcinctus, koji je puno manji. S njim je uvijek bilo problema, nije htjeo jesti nista osim zive hrane, cak ni smrznutu.
 
Ovaj Eel naraste negde do 45 cm sto znaci da oni nisu daleko od svoje pune velicine.
Ishrana je stvarno problem ako se drze ove ribe a ne spremi se sve kako treba. Ko gaji ove ribe treba da gaji i gliste. Pored toga i bele crve (white worms). Kada su manji lepo jedu i dafniju a isto tako i male ribice. Ko obezbedi sve to moze da drzi ove ribe, sve ostalo je maltretiranje.

Mastacembelus circumcinctus (half-banded spiney eel) je mnogo manji a samim tim i njegovo drzanje je mnogo lakse.
 
ima kod nas jos u jednom shopu, dva mastacembalusa... jedan je "tire-track eel" , drugi nije :D
nisu skupe ribice a stosne su pogotovo ako im omogucis pjescanu podlogu... trenutacno su u tanku sa corydorasima al vjerujem da nebi mogli s njima biti duzi period :wink:
 
Mastacembelus erythrotaenia njena velicina u zarobljenistvu ide do 50 cm, dok u prirodi dostize i do 1 m. Zato sam i pitao Bobana do koje duzine je uspeo da ih odgaji.

Inace podloga za ovu vrstu ribe mora biti mekana. Kada kazem mekana mislim na to da pesak nesme biti ostar (kvarcni pesak) i sljunak koji ima ostre ivice. Razlog je vrlo jednostavan ,zbog ukopavanja ovih riba u podlogu i da se ne bi tako riba povredila.
Iako se ukopavaju u podlogu, moramo voditi racuna da nam u toku noci ne iskacu iz akvarijuma jer su sklone tome. Zanci moramo imati stakleni poklopac iznad akvarijuma u suprotnom svako jutro cemo docekati sa po nekim osusenim Mastacembelus-om na podu.
Inace one su idealne da prave drustvo oklopnim somovima tako da Stina nemas potrebe da brines kolike su velicine da li ce sta naskoditi tvojim omiljenim ribama. :wink: Jedino kada su veci ne trpe se medjusobno i tada ih treba drzati po jednog u akvarijumu.