Fish base-ova akcija

ducia

Member
6 Juli 2007
134
0
16
Sabac
Fish base ima zanimljivu akciju u kojoj svi mozemo da ucestvujemo. 16908 riba nema common name ili ti obicno ime tako da svi posetioci sajta mogu da daju svoj predlog za ime neke vrste i ako njegovo/njeno ime bude prihvaceno bude proglasen za saradnika sajta, sto i nije mala stvar obzirom da je to ozbiljan sajt. Kada se predlozi 3 imena za jednu vrstu saradnici Fish Base-a odlucuju koje ce se ime prihvatiti.

Ja sam vec ucestvovao za vrstu Gephyrochromis lawsi sa predlogom Noon star cichlid posto me zuta na ledjima sa plavim telom potseca na sunce u zenitu tj podne, kao i za Pseudotropheus Flavus - tiger mbuna - zuto-crno najcesca boja muzjaka.

http://64.95.130.5/tools/NameExplorer/SpeciesList.php

Sad svi lepo zapnite i smisljajte pa da i Srpski akvaristi ostave neki trag na svetskoj sceni (kakva takav ipak je trag).
 
Ideja mi se svidja, donekle, samo sto ne bih da se trudim u korist fishbase-a, pa da mi tragovi smrde nechovjeshtvom :)

Ja bih to malo drugacije. Kod nas dosta riba nema svoj lokalni naziv. To bi tek bilo zabavno da dajemo predloge za imena takvih riba.

Recimo, serpu (H. SERPA) zovem SEPRA (nadam se da svi barataju satrovackim) :)

Jednom mom poznaniku akvaristi-odgajivacu su kupci iz BiH, trazili da im proda ''PEPSIKE'' misleci na kraljevsku neonku, jasna je aluzija na boje ambalaze pepsi-kole. valjam_se

Kada sam pravio STRIP sa ribicama kao glavnim glumcima, takodje sam davao imena, pa je tako Julidochromis regani, postao Ronaldo Regani, a altolamprologus comressiceps - Komprimator, naravno to je bilo za potrebe konteksta radnje.

Naravno da imam još izvrnutih imena, samo ne znam koliko bi bilo prikladno za ovaj sajt da sve to nabrajam. Nisu samo riblja imena obuhvacena kod izvrtanja, vec i dosta biljaka, pa i akvaristicka oprema, pa tako svi akvaristi s kojima sam u kontaktu fontansku pumpu, zovu fantomska ili fantomka i to je vec poluzvanicno usvojeno - tachka.

Eto, kako sve to moze da bude zabavno, mada sam se salio u prvom redu, nemam ni ja nista protiv da se salje na fishbase i mozda im stvarno nesto i posaljem.

Pozdrav svima, a narocito ljubiteljima toponimije :hej:
 
A znas li koja je riba Karleusa? Labidochromis caeruleus, ima slicnosti iz nekoliko aspekata. Prvo je ime, koje neki izgovaraju Kereleus a i zuta boja ribe potseca na plavusu :)
 
Naravno i to se odomaćilo, jadna Jeca Kareleusha, tako je prefinjena, a sad ce je akvaristi gledati kao agresivnu netolerantnu ribetinu valjam_se

Btw, to je sve nastalo zbog pogresnog citanja naziva te ribe. Cita se, slovo po slovo, C-E-R-U-L-E-U-S, i to CERULEUS iz govora ne bi imalo mnogo slicnosti sa Karleusom, a ovako kad se nakaradno procitalo, slicnost je odmah tu. :)
 
Pa da i rekao sam da neki izgovaraju nakaradno. Problem kod izgovora imena ciklida (a verujem i kod drugih riba) je to sto imena poticu iz vise jezika pa ljudi imaju problem koje se ime kako izgovara. To ni meni nije bas najjasnije i mislim da cu sad da odem i otvorim novu temu pa da vidim sta vi mislite.