fotoaparat

Slavisa81

New Member
27 Januar 2020
1
0
1
42
sta odabrati od ova dva aparata
Panasonic Lumix
ili
Olympus E-M5
Treba mi iskljucivo za povremene izlete u prirodi i slikanje kucnih ljubimaca , ako meze mali savet savetovao sam se sa par prijatelja misljenja su podeljena .
Unapred hvala
 
Za mene tu ne bi bilo nikakve dileme, Olimpus bi bio moj izbor.

Ja sam licno bio u tako nekoj situaciji, znao sam sta zelim da postignem ali jednostavno nisam bio dovoljno podkovan za sve to.
Poceo sam sa malim sonijem, point and shoot kamerom. Imao sam uz to i kuciste za podvodno slikanje. Naravno sve je to bilo daleko od onoga sto sam ja hteo.
Imao sa i Fuji FinePix, vise ne znam model i opet nista. Taj Fuji je bio nesto kao ovaj tvoj predlozeni Panasonic Lumix. Sve je to bilo ok a ja i dalje nezadocvoljan. Uvek mi je nesto izmicalo, nikako da dobijem ono sto sam zeleo.
Posle dosta muka i nauka ja sve to lepo povezem i konacno primoram sam sebe da uvazim cinjenicu da nema nekog univerzalnog foto aparata i da meni jednostavno treba DSLR kamera ili kao taj Olympus Mirrorless kamera. To je znacilo da je treba da prestanem da se palim na te opticke zumove i kojekakve gluposti vec da treba trezveno da razmislim sta zelim da slikam i shodno tome da kupim i primereni objektiv.

Za neko takvo slikanje kako ti zelis mozda je najbolje da nadjes neki objektiv od oko 20 pa do 100 mm ekvivalentno FF senzoru mada ranije ili kasnije ces sam da uvidis da ti je za prirodu bolji neki siroki objektiv a za kucne ljubimce nesto duzi, kao vec navedeno. Ako su ti kucni ljubimci neke bube ili leptiri onda macro.

U sustini sve ovo pisem da bi ti nekako priblizio situaciju i da ukapiras da ako se odlucis na tip foto aparata kao taj Panasonik onda ti je to to, nema dalje a aparat tipa kao taj Olympus daje ti mogucnost da se nadogradis. I nemoj da zaboravis da ako danas sutra menjas kameru ti i dalje mozes da koristis te objektive.

Eto tako pa ti sada vidi sta ces.