gH dvostruki standard ili ???

Brainman

Member
13 Februar 2007
94
0
6
Postovanje i veliki pozdrav, posto se otprilike svi znamo, barem preko neta:hej:, nema mozda potrebe za nekim formalnim upoznavanjem..Registracija je konacno prihvacena i eto mene u vasem drustvu da naucim nesto novo.

Pisah nesto kod Tom Barr_a na sajtu oko tvrdoce vode i rekoh da kH mora da bude UVEK niza od gH, gde sam smatrao da je gH totalna tvrdoca vode. On mi je odgovorio da nisam u pravu i da je moguce da gH bude niza od kH u nekim slucajevima kada se koristi RO. Da li je ovo moguce, jer mislim da je totalna tvrdoca zbir svih tvrdoca, da ih ne nabrajam, tako da mi je ovaj podatak cudan ??

Interesuje me da li je mozda u pitanju nesto drugo tj. da se koriste neke druge oznake u smislu gH (da ima vise nekih mernih oznaka) ili sam ja pogresio, pa bih molio da mi se pojasni ova situacija, ako je ikako moguce...

Ako ce nesto pomoci, ja cu biti rad da prenesem odgovor koji je dao Tom Barr, samo bih voleo da vidim da li je to ikako moguce izvesti...
 
Mislim da ti je covek odgovorio sasvim korektno.

Kao prvo ti si prevideo cinjenicu da je GH tvrdoca vode gde su zastupljeni elementi druge grupe periodnog sistema a to znaci da totalna tvrdoca moze da se razlikuje od generalne tvrdoce.

Uzmi primer, kako ti je i receno, destilivanu vodu ili RO vodu. Ti tu nemas Mg, Ca, Sr, itd sto znaci da po definiciji tebo GH je nula. Ako ti dodas natrijum bikarbonat tebi i dalje GH ce biti nula ali zato KH ce da ima neku vrednost u zavisnosti od kolicine dodate supstance. Mislim da ti je sada jasno da Na ne menja GH ali menja ukupnu tvrdocu.

Postavi ovde link ka toj temi da vidimo to.Nije lose da se pogledaju i druga saznanja o takvim temama.
 
Cekaj, izlgeda da nisi procitao naslov...Da pojasnim... Ja imam Serin tester na kome pise GH TOTAL HARDNESS, pitam da li se ovo odnosi na ukupnu tvrdocu ili ima vise tih stvari, koje se obelezavaju GH, jer i ti si mi sada uporedjivao generalnu tvrdocu sa ukupnom tvrdocom? Nije mi jasno ovo sa natrijum bikarbonatom, jer izgleda da sam ziveo u zabludi da kH zavisi od Ca i Mg?
 
Molim Bobana :bozic: da napise sve soli koje obuhvata odredjena skracenica. Ovo dosta unosi zabune, pa da vidimo sta je zapravo tacno i sta ljudi podrazumevaju pod KH,GH,DH i sta se vec sve ne vrti.
Pod domacim nazivima (navodim skracenice): KT, NT, UT; AT, AKT, ANT; UTB, znam sta koja podrazumeva, ali ovo oznacavanje sa kojim baratamo u akvaristici ocigledno buni ljude. Pa da razjasnimo, jednom za svagda :hej:
 
Evo citao sam neki post od Radmanovca, gde je pominjao AT, alkalnu karbonatnu tvrdocu NaHCO3, ali procitao sam i za alkalnu nekarbonatnu tvrdocu da spada i K2SO4, tako da bih voleo da znam da li ce i K2SO4, uticati na ukupnu tvrdocu vode...Presao sam na biljnu akvaristiku i kao sto rece Coa. imamo mnogo zabune oko ovih jedinica, tako da ne bi bilo lose da se pojasne malo stvari oko tvrdoce vode...
 
Procitao sam naslov pa sam ti i napisao odgovor. Meni deluje da mi sto vise pisemo o tome pravimo i sve vecu zabunu.

GH je Generalna tvrdoca i ona se odnosi na prisustvo Ca 2+ i Mg 2+ u vodi. S obzirom da su ta dva elementa najzastupljenija sve je okrenuto ka njima .Ja sam proveravao GH testere i oni bez problema reaguju i na stroncijum. Na GH moze da uticu i drugi 2+ elementi kao sto je gvozdje. Jednovalentni elementi ne ucestvuju u GH tvrdoci vode.

To sto tamo pise "GH TOTAL HARDNESS" znaci da meri i jedno i drugo, i Ca i Mg a za to mozda imaju razloga da kazu jer neko moze da koristi taj tester da bi odredio kalcijum za sta postoji posebni tester.

GH Total hardness i total dissolved solids su dva razlicita pojma. Total dissolved solids je u osnovi kolicina rastvorenih soli u vodi i mi to ne merimo u akvaristici.

Natrijum, kalijum itd ne ucestvuju u generalnoj tvdoci. Zar si zaboravio da se omeksavanje vode radi bas zamenom kalcijumovog ili magnezijumovog jona sa natrijumom a redje sa kalijumom. Koja bi logika omeksavanja bila da Na ucestvuje u GH?

KH je karbonatna tvrdoca i ona meri HCO3- jon bez obzira odakle potice, vazno je njegovo prisustvo. Tako bi trebalo da bude a provereno mogu da kazem da pojedini testeri mere alkalnost a ne karbonatnu tvrdocu. To se najbolje vidi kada se testira uzorak koji ima kausticnu alkalnost. Kazem pojedini jer ja ne mogu da proveravam sve od reda. Ovo nije ni bitno jer mi u slatkovodnoj akvaristici nemamo kausticnu alkalnost za razliku od morske gde moze da je bude.

Sve sto ti dodas u vodu, mislim na te soli ti povecavas tu kako kazes "ukupnu tvrdocu" koja nije predmet akvaristike. Vise soli veca tvrdoca. Sustina je ta da K2SO4 nikako ne menja GH i KH ali moze da utice na alkalnost u zavisnosti kakva mu je reakcija. Ovo je pod predpostavkom da ti imas cist K2SO4 sto obicno nije slucaj. Ako je Radmanovca napisao da K2SO4 cini alkalnu tvrocu onda moguce da ces da je registrujes sa KH testom jer kako sam naveo oni izgleda mere alkalnost.

Glavni previd u svemu ovome je taj sto se zanemaruje podatak da GH je vezan za 2+ elemente druge grupe periodnog sistema, konkretno Ca i Mg, i onim malim iznimkama i da jednovalentni elementi ne ucestvuju u GH.
 
Hvala na pojasnjenju, ja sam drugacije gledao na GH kao osnovu za merenje tvrdoce, tako da sada znam na sta se odnosi...Mislio sam da GH meri onu tvrdocu koja nije predmet akvaristike, tj. kako je coa. rekao UTB. Zbog toga mi se logicki nisu poklapali rezultati...Dobro je da smo razjasnili neke stvari, jer nisam bio sam u ovoj zabludi.
 
...i fala ovoj temi, jer me podseti na onu raspravu sa akvaristike oko karbonatne tvrdoće, koja posle moje priče nije imala nastavka, osim u mojoj glavi. A ta mi je moja glava kazala da verovatno KH testovi ne mere sav jonizovani ugljendioksid, te otuda može da se nađe objašnjenje i za one nedoumice koje su tamo izrečene. A to tamo je pojma nemam gde, pa ako se B-man seća, neka linkuje, kako bi Boban mogao da da bolji komentar.
 
Video sam ja svojevremeno tu temu i iskreno da kazem nisam se vise vracao na nju. Da me ne razumete pogresno a i ne zelim da budem grub ali mi je ona po svom pocetku delovala kao kada bi neko rekao da ima gomilu ribe u 5 l vode i postavio pitanje zasto ih gubi. Posle svega ovoga jasno mi je zasto je ta tema isla tim tokom.

Inace ako pazljivo pogledate tu temu videcete da su dati mnogi odgovori, recimo puzevi su se pobrinuli za puferski kapacitet :)

Ovde isto tako treba reci da su mnoge stvari nedorecene u tim pitanjima jer nema podataka sta je jos dodavano sto utice na reakciju. Mozda su dodati neki fosfati kao biljna hrana a oni mogu da budu pufer bez kapaciteta. Koja je priroda podloge, da li ima karbonata itd. Sve te stvari uticu na neki konacan rezultat.

Nisam ni sam siguran koje su to nedoumice ostale koje treba komentaristati. Promene pH i KH? Ako je to onda je to vrlo prosto reci. pH je kiselost a KH je alkalnost. Dodavanjem kiseline, citaj posredno CO2, pH se nece menjati a to znaci ni KH sve dok se ne istrosi puferski kapacitet. Ako nema kapaciteta onda ce doci do proste neutralizacije u prvom momentu a kasnije se stvara visak H3O+ sto smanjuje pH. To je direktna relacija. Ovo je teoretski receno a u praksi moze da dodje do promene jer recimo karbonati u svojstvu pufera zahtevaju neko vreme da odrade posao a to sve zavisi od kolicine unetog CO2.

Da sada ne duzim jer sve to treba polako ponovo procitati pa onda i da se komentarise a ne ovako s brda s dola.