Guppy

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Poeciliia reticulata - Guppy - Poreklo vodi iz Severnog dela juzne Amerike, Srednje Amerike, Barbadosa,Trinidada i na Karibskim ostrvima. Divlji gupy nije ni priblizno lep i saren kao gupy kojeg mozemo videti kod nas Evropi. Razlog tome je selektivno ukrstanje i jos mnogo toga kao recimo ubacivanje odredjenih hormona za boju i sarenilo njihovih repova. Ako bismo pogledali divljeg gupy-ja videcemo da je on dosta manji , muzjak manje saren a zenke potpuno sive.

Danas kada pogledamo gupy-e, mnogima ce zastati dah od njihovih prelepih boja na repovima i telu. Cak i zenke danas je tesko raspoznati od muzjaka. Medjutim sve to ima svoju cenu, takve zenke u vecini slucajeva su sterilne. Mnogi od nas kada ugledaju takve zenke, obavezno ih kupe i pokusavaju da razmnoze ali u vecini slucajeva dozivljavaju ne uspehe. Nece se samo desiti da zenka ne moze da se okoti ,vec i ako se to desi ,mladj koju dobijemo nije ni priblizno slicna roditeljima. Ovo govorim iz svog licnog iskustva,jer mi se to upravo i desavalo. Sta moze biti razlog? Pa, upravo sam pomenuo da se zenka tretira ubrizgavanjem hormona za boju njihovih repova. To se uglavnom desava na velikim farmama gde je komercijalizacija ovih riba najbitnija. Ako su vece,leprse i sarenije obojene, bolje imaju prodju na trzisu. Tu se ne moze nista.

Uslove koje gupy trazi, mozemo slobodno reci da su zbog tih uslova najidealnije ribe za drzanje. Zato ih mnogi akvaristi preporucuju i za pocetnike. Ne traze meku vodu, temperatura moze da varira od 18 - 26 C ,pH vrednost od 7- 7.5 u svakom slucaju idealna riba za pocetnike. Medjutim moramo napomenuti da jedino sto im ne odgovara to je previse kisela i previse alkalna voda. U tom slucaju gupy postaje jako osetljiva riba.

Sto se tice njihove ishrane spadaju u svastojede, sto znaci da ce jesti sve sto im ponudite od hrane biljnog porekla do zivotinjskog porekla. Moramo samo pripaziti kako hranimo gupy-e , jer njihova potreba za hranom je velika. Razlog tome lezi u njihovom specificnom zeludcu koji je dosta mali a crevo im je dosta dugacko, tako da su uvek gladni. Iz tog razloga moze se desiti da gupy pokusava grickati listove bilja, ali verujte ne moze naskoditi nista jer oni tako pre uzimaju alge koje se hvataju na listove, nego sto mogu ostetiti te listove bilja. U svakom slucaju pozeljno ih je vise puta dnevno hraniti.

Za sada toliko, mozda neko da i komentar na ovo sto je izneseno o gupy-u.
:wink:
 
Evo prvo da kazem oko "divlje" guppy. Ona je sarena i lepa je na svoj nacin a jedini problem ako tako mogu da kazem je taj sto su te sare po slucajnom uzorku. Boje su plave, zelene, crvene, crne itd i to se uglavnom kaze "rainbow". Zenka je obojena ali mnogo manje nego muzjak. U principu ne zaostaje puno za drugim guppy ribama. Rep joj nije tako izrazen ali ni to nije problem i sve je to stvar akvaristickog ukusa.

Razmnozavanje fiksiranih guppy ide ok ako neko ima srecu da dodje do fiksirane zenke. To nije slucaj u praksi i zato se tesko uradi ta reprodukcija nalik na roditelje. Neznam da li si imao prilike da to vidis ali se nabavljaju i muzjaci i zenke istih boja pa je razmnozavanje onda ok. I bez obzira na to ti treba da drzis zenku odvojeno nekoliko meseci pa tek onda da je paris. Radio sam to i sve je ok mada se to sa mog stanovista ne isplati.

Sto se tice temperature, najbolje je od 22 do 26 C. Moze i vise i noze ali nije preporucivo. Ovo je sa stanovista akvaristike. Mnogo je vaznije od same temperature da temperatura ne osciluje jer onda dolazi do stresa.

Ovo u vezi boja se radi malo drugacije a ne sa hormonima. Tu je u pitanju striktni odabir zenki i muzjaka koje imaju izrazene zeljene boje kod ukrstanja. Igraj se malo sa time pa ces da vidis kako se moze izvuci druga linija. Doduse tu treba vreme, znanje i sreca da se to fiksira.
 
He. he.. Opet se nismo ti i ja razumeli. Nisam ja rekao da "divlji gupy" nije obojen i nije lep. Vec sam mislio na to, kakvi su danasnji gupy-i tesko da su slicni i toliko sareni , krupni i obojeni kao danasnji gupy.

Ono sa umetanjem hormona, to je potpuno tacno. Ne zbog toga sto sam procitao o tome , vec sto sam se i uverio u praksi. Ne znam koliko se kod vas uvozi gupy iz Singapura,ali ovde kod nas je to prava poplava takvih gupy-a. Kod nas ima dosta odgajivaca koji odgajaju gupy-e onakve kako si ih i opisao, striktno odabiranje odredjenih jedinki i td. To je Ok. Ali svi ti odgajivaci kada odabiraju zenke odnosno kada zele da nabave nesto kao osvezenje ili kao novu maticu, oni odlaze u Cesku ili Nemacku. Zasto ne uzimaju Singapurske gupy-e? Bas iz tog razloga kao sto sam i opisao, one su preko 80% sterilne . Skoro svi odgajivaci su pokusavali da od tih Singapurskih zenki dobiju ocekivano potomstvo, ali to je uvek bio ne uspeh. Inace kada se pogledaju takve zenke, od njih samo zastaje dah, kako izgledaju i kako su obojene. Svakom poznavaocu akvaristike bice jasno , da su tu hormoni odigrali glavnu ulogu. Neverovatno koliko podsecaju na muzjake. Cak na prvi pogled, mnogobrojne musterije ih brkaju sa muzjacima.

Evo pokazacu kako izgledaju takve zenke, mada sam imao i mnogo lepse i sa vecim repnim perajima u mojim akvarijumima.( Ovo je slika skinuta sa nekog sajta, samo ne mogu sad da setim sa kojeg)
 

Attachments

  • guppy_w_neon-blau_b.jpg
    guppy_w_neon-blau_b.jpg
    47.6 KB · Pregleda: 558
Jos dosta toga moze da se kaze o gupy-ma, dosta toga smo i culi,ali ponajmanje smo culi o njihovim takmicarskim mogucnostima.

Kod nas jos nije zazivelo tako nesto kao recimo u Nemackoj, Ceskoj i drugim Evropskim zemljama a to su, specijalne izlozbe gupy-a. Mnogi ce se pitati, kako to riba koja je namenjena za pocetnike moze da se takmici. U tome i jeste problem, sto se mnogi zavaravaju da je gupy samo za pocetnike. Zbog prelepih repnih i ledjnih peraja, odgajivaci su sa svojim selektivnim uktstanjem ovih riba, dobili razne varietitete ovih riba. Dobijeni su pored tih prelepih boja i razliciti oblici ledjnih i repnih peraja.

Za ocenjivanje ovih riba propisani su i standardi. Isto tako u tim propisanim standardima pored potrebnog tipa, detaljno su opisane i greske u obliku tela.

Greske u obliku tela su:

- prava kicma, linija glave i ledja se podudaraju ;

- kriva kicma ;

- preterano izrazene grudi ;

- sedlasta linija cela, uska repna drska ;

- papagajska glava.



Standard gupy-a je vezan za oblik ledjnog i repnog peraja muzjaka i podeljen je u 12 osnovnih formi po kome se ocenjuje. Evo prikazacu skicu ovih 12 formi, da bi potencijalni takmicari znali koje se forme ocenjuju.
 

Attachments

  • gupy_komb.jpg
    gupy_komb.jpg
    30.4 KB · Pregleda: 559
Evo, da cu jedan primer jedne forme kako se opisuje i kako izgleda u prirodnoj slici ( slika 010 : )

Double sword - Dvostruki mac

- forma dvostrukog maca izgleda tako sto ledjno peraje je ravno i njegov vrh doseze do 1/3 repnog peraja, a kod repnog peraja gornji i donji mac grade ugao od 30 stepeni ( najmanje 10 stepeni). Duzina repnog peraja zajedno sa macevima je 6/5 a najmanje 4/5 duzine tela.


Mozda ce nekome izgledati komplikovano odredjivati standarde svojim ribama, ali to se vrlo lako odgajivackim iskustvom postize. Kada dobijete kod odredjene forme trazeni tip, tada ce te uvek teziti da dobijete i u sledecoj generaciji isti takav tip. Naravno, najteze je dobiti taj pravi tip, po kojem cemo dalje raditi na selekciji svojih riba .
Isto tako jako je vazno pratiti takve specijalizovane izlozbe i biti u "trendu".
 

Attachments

  • 010.jpg
    010.jpg
    22.1 KB · Pregleda: 527
Fauna! Taman sam htjela slikati i postaviti ovu sliku s vrstama guppy, iz jedne prastare knjige koju jo imam (nasljede od roditelja, koji su je sebi kupili jo pocetkom 70-ih- knjiga "Mladost za mlade-akvarij" S crvenom Bettom na naslovnici), kadli stavio ti. Dok sam bila klinka, te su me ribice silno zanimale, a poto sam bila oduvijek istraivackog duha htjela sam uzgojiti neku novu i posebnu vrstu guppy. Dobila sam od kumova iz njihovog uzgoja, lijepe primjerke, (ovo je sada prica o oformiranju mog prvog akvarija), nekoliko mujaka i enki, neke lijepe roze pueve koje su oni imali...(naravno prije toga mi je tata sloio cijeli akvarij, jer sam stalno navijala da hocu i ja svoj akvarij imati). Stavila sam te ribice u akvarij, kupili smo i kotilicu i jo neke vrste ribica. Nedugo zatim, smo otili u Graz i uzeli mi par lijepih primjeraka oba spola guppija, tek toliko da se krv malo popravi. I to se dogodilo, te su ribice bile bolesne (prvi puta su se i moji i ja uopce susreli s bolesnim ribama, dok smo skontali, ribe su bile prepune bijelih tockica, poto sam tada ivjela u Karlovcu, tamo nije bilo ducana, a kamoli lijeka za ribe...dok smo otili u Zagreb po to, vie od pola populacije ribica mi je naalost uginulo! Nakon toga nisam vie nikada poeljela imati guppy, ali sam nastavila s akvaristikom i postala malo pametnija (barem to se tice tockica).
Znam da ovo nije direktno o opisu tih ribica, ali imala sam par puta okot u akvariju, jednom taman nakon lijecenja, mladi su uginuli, jer su se izlegli deformirani i to je moje (ne)slavno iskustvo s ribicama koje spadaju u jedne od najlakih za uzgoj i odravanje!
Jedino to mogu reci o toj ribici da je dobra za pocetnika, samo se treba pripaziti da kupljeni primjerci nisu bolesni i imati nekoliko mujaka i enki s razlicitih strana da ne bi dolo do mogucih deformacija zbog parenja u rodu!
 
I tu treba dodati da se guppy uvek odredjuju i po pattern-u pa je ta zuta guppy Double Swordtail Cobra ili Double Swordtail Snakeskin Guppy

Biti u trendu sa time zahteva puno $$$ pa to bas nije zdravo za mnoge a tu spadam i ja :(
 
Vidim da si imala lose iskustvo sa gupy-ma. Ali veruj mi da i nije tako velik problem odrzati ih zdrave ako se potrudis da im obezbedis uslove koje sam u prethodnim postovima odjasnio. Samo da dodam nesto u vezi bolesti ovih riba. Kao sto sam rekao da, ukoliko pH vrednost varira odnosno,pH vrednost je iznad 7 (alkalna) , uz to jos imamo losu filtraciju, visa temperatura vode i opste ne higijenu u akvarijumu, dolazi do pojave jedne vrlo karakteristicne bolesti za sve zivorotke a to je Kolumnaris.
Verovatno si se i ti susretala sa ovim veoma cestim problemom kod zivorodnih vrsta ribe. Ne bih da detaljno opisujem ovu bolest ,mozda je to prilika za neku drugu novu temu. Samo sam hteo da je navedem jer je to jedan od najcescih problema zivorotki a u ovom slucaju i gupy-a .
 
Ipak mislim da si ti Bobane u trendu, eto vidis da znas i kako se tacno naziva ova zuta gupy sto sam je pokazao. Bio si bas detaljan i precizan. :lol:

Jeste, tacno je to da treba dosta novaca da bi bio u trendu, ali ako neko nesto voli, nadje se koji $ za bar nesto malo ,pa makar bio to jedan par gupy-a. Ovo sam rekao, sto znam neke ljude koji su isli do Ceske zbog nekoliko novih parova gupy-a. Takav ti je nas narod ovde.... :wink:
 
Da, Bobane, definitivno si u trendu i upucen, jer tako neto ba i ne bih znala. Gupy nisam imala vec vie od 10-ak godina, niti ih ne doivljavam vie kada dodem do nekog ducana s ribicama (ustvari,otkako doma drim samo morski, uopce ne gladam vie slatkovodne ribice, i nisam vie toliko informirana to se njih tice. Tu i tamo po nekim forumima procitam poneto o ciklidima, moda jo neku vrstu, ali to je to. Morski me je zaokupio u potpunosti...a to je je, iziskuje dosta vie vremena i informiranja nego kada sam drala tropske (moda razlog to sam za slatkovodni imala svoje koji su mi u hodu dosta toga objasnili, a za morski sam bila preputena sama sebi).
Vezano za gupy i ivorotke opcenito, to dok sam ih drala se znalo dogoditi da bi recimo mujak guppy iao napastvovati enku molly ili verta...jeste ll i vi to doivjeli i zato se to deavalo?
 
Ma ja samo sa time radim pa zato to i znam. Kada sam rekao za trend mislio sam da se trci po tim izlozbama s jednog kraja sveta na drugi a to je papreno skupo.

Jasenka, guppy juri njih sasvim regularno a zasto bog sveti neka zna. Zasto petao skace na guske?
I ja ga preterao :D
 
Ah, sada si me utjeio, vec sam mislila da su se onda u onom mom prvom akvarijicu deavale cudne stvari!
 
Znam, da je to skupo pracenje tih izlozbi bar sto se tice Evrope. Tu mislim na tebe. Zamisli kada bi krenuo sve po redu da posecujes Nemacka,Francuska,Holandija,... da ne nabrajam, tesko da bi sve to mogao finansijski da podneses.

A to sto si rekao za muzjake gupy-a, bas slikovito opisano :lol:
 
To je skupo za svakoga. Nije tu u pitanju samo put vec i smestaj i sve ostalo. Takve izlozbe su i najposecenije od lokalnih ljudi zemlje gde se to organizuje.
S druge strane koji bi moj interes bio da se olaksam za silnu lovu da bi video takve izlozbe ako ne ucestvujem. Neznam ali ja bas nisam za takve avanture. Da lezim na parama onda bi sigurno drugacije razmisljao a ko zna da li bi se tada i bavio akvaristikom :roll:

I tacno je da je pratiti to sa ove distance skoro nemoguce ili bolje receno nemoguce.
 
Da iznesem i ja neko svoje iskustvo vezano za doticnu vrstu ribe.
Zenke koje sam imao su iamle tamno telo i naravno rep u boji ili bojama a muzjaci takodje tamno telo sa prelepim crvenim ili zutim repovima i po koji beli (nekad se pojavi).
U maticnjaku sam poceo sa 12-13 zenki a zavrsio sa preko 20. Mozete zamisliti koliko je tu malih bilo. Brooka, uvek sam se patio kako da ih utopim ali sam uvek nekako izgurao.
U maticnom je bila temperatura 28 i dobra klopa. Uvek sam se trudio da to bude neka ziva hrana ali ako je nisam imao pri ruci onda sam davao susenu dzigericu i govedje srce.
Akvarijumu gde su mi bile male su na sredini imali filter (onaj klasicni palsticni) i rasprsivac na kom bi nariktao jaku aeraciju da bi malo vrtelo vodu i tako malo otezavalo plivanje riba. Tako su se ribe trosile u plivanje i stalno imale potrebu za hranom i samim tim brze su rasle. Temperatura oko 28-29. To je bio neki moj fazon oko gupika koji mi se pokazao kao najbolji.
Voleo sam da radim na ukrstanju gupika preko krvnog srodstva. To sam radio sa nekih par komada cisto iz neke radoznalosti ali to je vec prica za neki drugi put.