Gyrinocheilidae

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Familija riba Gyrinocheilidae je jedna mala familija koja sadrzi svega nekoliko riba koje mi uglavnom poznajemo pod imenom "Algae eater".

Glavne karakteristike koje obelezavaju ovu familiju i koje ih izdvajaju iz njima tako bliskih srodnika loach i hillstream loach-a mogu da se opisu u svega nekoliko reci.

Prva karakteristika ove familije riba da one nemaju barble.
Na njusci glave kod odraslih riba se razvijaju male tubice (tubercles).
Usta su inferiorna sa usnama koje su vrlo mekane i lako formiraju disk kojom se riba pricvrsti za podlogu.
Odsustvo pharangal zuba.
Na usnama ima hrapave izrasline koje zamenjuju zube i omogucuju joj da grebe alge sa neke podloge.
Iznad skrznih otvora ima posebne otvore koji omogucavaju da voda cirkulise kroz skrge dok je riba pricvrscena za podlogu a samim tim ima potpuno zatvorena usta za protok vode a samim tim i onemogucenu respiraciju.
Riblji mehur je zastupljen ali nije u funkciji tako da riba mora da pliva ako zeli da se krece. Nema bestezinsko stanje (bouyancy).
 
Kako je sve priroda uredila... Ako neka riba vec ima prirodni zadatak uklanjanja algi sa podloga (mi to koristimo u kavarijumima da bi bio uredan i cist) dala im je takav anatomski sklop da to mogu i da cine. Da nije takvog sklopa disajnih organa ne bi bilo ni struganja algi.
Cak i riblji mehur gubi svoju funkciju, bas u skladu sa nacinom ishrane. Pretezno su vezani za podlogu (kamen ili list) pa im bestezinsko stanje i nije neophodno.


Pomenute tubice sam primetila na glavi japanke. Da li to ima veze sa pomenutim funkcijama? Ili je to nesto drugo?
 
Dodatni info:
Ova familija spada u red Cypriniformes, zajedno sa bliskim familijama koje je pomenuo BOban.

Familija obuhvata svega nekoliko vrsta, od njih, nama je najpoznatiji Gyrinocheilus aymonieri, takozvani amonijer, ENG-Chinese alage eater. Obuhvata josh dve vrste, Gyrinocheilus pennocki - Spotted Algae Eater i Gyrinocheilus pustulosus - Borneo Algae Eater. Ova dva poslednja se retko nalaze u prodaji,pa sumnjam da kod nas uopshte imaju neko uvrezeno ime.

Dolaze iz rechnih brzaka JUgoistochne Azije i ne prerastaju velichinu od 30 cm.
 
Zanimljivi su ovi algari a isto tako karakteristicni sa kretanjem tj.plivanjem. Svi dobro znamo kako se Gyrinocheilus aymonieri krece i koliko je to brza riba kada se pomera sa mesta na mesto. To je tolika brzina kretanja da covek vrlo tesko moze da registruje svojim okom. Isto tako dobro znamo kakve su to muke kada zelimo amonijera da uhvatimo mrezicom. Za takav poduhvat treba se dobro psihicki pripremiti i biti vest , inace mozemo napraviti haos od nasih nerava i akvarijumskog dekora a da ga opet ne uhvatimo u mrezicu. :D

Naravno, razlog ovakvog neverovatnog brzog kretanja lezi u snaznom vretenastom telu .
Oduzimanjem sposobnosti "lebdenja" u vodi, ova familija je dobila na brzini kretanja kroz vodu.
:wink:
 
To si dosta nespretno rekao :)

Niko tu nije nista oduzeo nego je to prilagodjavanje uslovima zivljenja ili evolucija. Sve te ribe zive u brzim vodama gde moraju na neki nacin da se obezbede da sa sto manje potrosene energije suprotstave se tim brzim vodenim tokovima i da ih tok vode ne nosi bez kontrole. Ovaj rod koristi usta da bi se prilepio na neku podlogu i odrzao na jednom mestu. Prisustvo funkcionalnog ribljeg mehura bi bilo kontra produktivno pre svega sto bi povecavao zapreminu tela a samim tim bi odnos zapremine i tezine bio poremecen u korist bestezinskog stanja. Tehnika koju koriste vecina drugih riba da bi sa manje utrosene energije ostala u vodenom toku a ne potonula.
Da sada ne skrecem na nesto drugo pa da prekinem sa time :)

Znaci odsustvo ribljeg mehura nije radi povecanja brzine kretanja nego radi ustede utroska energije koja bi se rasipala usled dodatnog napora da riba ostane na dnu ili bilo kojoj drugoj podlozi gde se prilepi.
 
Da li sam nespretno rekao ne znam ,ali sigurno nisi razumeo sta sam zeleo reci. ;)
Kada sam rekao da ribe sa snaznim vretanastim telom veoma brzo plivaju, mislio sam na prepoznavanje hocu reci, kada vidimo ribu takvog oblika da znamo da je to veoma hitra riba. A ako mislis na moju recenicu: " Oduzimanjem sposobnosti "lebdenja" u vodi, ova familija je dobila na brzini kretanja kroz vodu." mislio sam na prirodu koja je tokom evolucije oduzela takvu sposobnost takvim vrstama koje dosta vremena provode staticno prilepljene za podlogu, dno i sl.. Znaci priroda ti na jednoj strani nesto oduzme ali ti nesto i daje.Sta bi se desilo da ove vrste nemaju toliku brzinu plivanja i da su spori plivaci? Verovatno bi bili veoma lak plen grabezljivcima i ko zna da li bi uopste kao takve opstale i danas postojale... :wink:
 
Razumeo sam ja to samo sto mislim da te ribe imaju oblik tela koji je nekako najpogodniji za date uslove odnosno stvara najmanji otpor vodi. Nije to radi brzine kretanja nego radi uslova u kojima su te ribe.

Brzina kretanja nije dovoljna da bi se riba suprotstavila predatorima jer su i predatori brzi ako ne i brzi.
Inace i sporiji plivaci koji su ceste zrtve predatora imaju svoj mehanizam opstajanja. Recimo velika brojnost je dobra taktika. Uvek neki primerak prezivi i reprodukuje se.