Heterandria formosa

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Heterandria formosa - jedna od najmanjih zivorotki koje postoje. Potice iz Severne Amerike, tacnije iz Floride i severne Karoline

Njihova velicina oko 2 cm za muzjake, 3.5 cm za zenke. Uslove koje traze ove ribe nisu nesto preterano zahtevni. Odgovara im akvarijum sa dosta bilja, temperatura izmedju 18-24 C, pH 6.5-8 znaci vise alkalna, dH 15 srednje tvrda voda.
Kod nas jos nije dostigla neku popularnost iz razloga sto je teze nabavljamo a samim tim i nepoznata je za nase odgajivace.
 

Attachments

  • hformosa3.jpg
    hformosa3.jpg
    24.8 KB · Pregleda: 257
Kod nas od zivorotki najvise su zastupljene Poecilia reticulata, i rod Xiphophorus-a, sve ostalo je vrlo malo poznato. Razlozi su ti, sto ostale zivorotke nije bas jednostavno razmnoziti. Kao primer dajem Hemirhamphodon pogonognathus takozvana "stukica",koja je veoma teska ne samo za razmnozavanje vec i za drzanje. Ali o njoj cemo neki drugi put vise reci.

Ali za Heterandria formosa-u problem drzanja i razmnozavanja nije problem. I mislim da bi ta riba mogla da nadje svoje mesto na nasem trzistu a samim tim i u nasim akvarijumima.
 
Uvek sam zeleo nabaviti formose dok sam se ozbiljnije bavio akvaristikom ali ih nigde nisam ni uspeo videti a kamoli nabaviti.
 
Ne znam odakle si Bojane ali ako si blizu Beograda pokusaj preko Nedeljkovica da nabavis formosa-e. On ti je jedan od najstarijih akvarista i najstariji sa Pet Shop-om u Beogradu. Sigurno moze da ti nabavi jer on vrlo cesto nabavlja redje vrste riba.

Jeste da sada ispade ovo kao nekakva reklama ali nisam naveo adresu. :wink: U svakom slucaju kada se raspitas saznaces i to.
 
nisu li to one ribice poznate kao "mosquito fish" zato jer jedu licinke komaraca, pa ih naseljavaju u bare i mocvare radi smanjenja broja komaraca?
 
Sand,nisu to te poznate ribe. Te poznate ribe koje jedu larve komaraca i tako unistavaju komarce nazivaju se Gambusia holbrooki

Inace ova vrsta riba pored toga sto unistava larve komaraca ona unistava i riblju mladj, pa je iz tog razloga postala nepozeljna u svim vodama gde su je ubacivali radi unistenja larvi komaraca.

Ovo je Gambusia holbrooki:




[Broken External Image]:http://www.auctionphotobank.com/upload/108386188654.jpg