Hygrophila sp. "Red"

mrvica

Member
5 Novembar 2004
176
0
16
Beograd
Evo jedne biljke koja prelepo izgleda u akvarijumu.
 

Attachments

  • hspred.jpg
    hspred.jpg
    43.4 KB · Pregleda: 159
  • hspred16.jpg
    hspred16.jpg
    64.3 KB · Pregleda: 144
Mene zanima jedna stvar, koja je već možda negdje i bila spomenuta, ali...
Zašto i kako su biljke crvene? Za zelene znam zašto su zelene boje, ali crvene, ljubi?aste-mislim na listove i stabljike, da ne bi bilo zabune, ne pričam o cvjetovima?!
 
Ta crvena boja lisca zavisi od stinih mikroskopskih zrnaca koja se nalaze u protoplazmi celije pod nazivom hromoplasti . U tim hromoplastima nalaze se ksantofil i karotin i prakticno od njih zavisi ta crvena boja lisca. Dok zelenu boju daju hloroplasti kroz koji protice florofil. :wink:
 
Hvala Fauna...sada si me podsjetio tog dijela biologije
... kerotin 8) -hehe kerotina znam da ima u mrkvi, ali za lišče nisam bila sigurna
 
Jel se biljka zove sticta?
Mrv koliko dugo je kod tebe? Moj poslednji primerak je propao posle nekih 20 dana. Ako sam imao istu biljku onda ona vrlo te�ko podnosi akvarijum i mislim da se radi o vrsti koja ne može da bude skroz potpljena.

Uzgred, jel neko ima pojma sta su to Hygrophila red i H.rubella. Mislim ovi nazivi su najverovatnije gluposti, ali pod tim ih imenima proizvođači firme Rataj šalju na tržipše. Imam obe biljke i ne nalazim o njima nikakve podatke koji bi imali smisla. H.red pri tome nosi gomilu cvetova u pazuhu skoro svakog lista koji izgledaju nekrotično i plašim se da je to posledica potapanja biljke od strane proizvođača pre same prodaje. H.rubella več polako izrasta i mislim da će to biti nova vrsta u mojim akvarijumima. Vrsta ili forma?
 
jasenka said:
Hvala Fauna...sada si me podsjetio tog dijela biologije
... kerotin 8) -hehe kerotina znam da ima u mrkvi, ali za lišče nisam bila sigurna
kerotina (keratina) ima u kosi, noktima, papcima, rogovima ... , a u bilju je karoten
 
Moram prvo da se izvinem svima, jer sam napravio u žurbi jednu veliku grešku u nazivu biljke. Da ne bi Rogusovog pitanja ne bi ni primetio. To sam ispravio i sad ima pravi naziv. Inače što se ti?e imena ove biljke neki je još svrstavaju pod Nomaphila red stricta. Sadašnji naziv joj je kao u naslovu, mada je još neki dobavljači prodaju pod starim nazivom. Kao i kod vrsta i rodova riba, tako je počelo i sa biljkama. Kod nas je neki i zovu i crveni limun.
Biljku imam tek nekih 5 dana tako da je joč rano da dajem neki svoj sud o njoj.
 
Biljku je izuzetno teško gajiti.... Može živeti i potopljena ali če kad tad izaći iz vode. Tom prilikom biljka može da procveta. U odnosu na sve Hygrophile na koje ste navikli ova je najteža za držanje. Inače iz uvoza nam dolaze najčešće biljke koje su gajene u tzv.hidroponicima i koje nisu rasle pod vodom. U vezi sa tim je i činjenica da se biljka teško prilagodjava ponovnom povratku pod vodu.(obi?no odbaci listove i propadne.) Ova biljka za život pod vodom traži (kao i skoro sve crvene biljke) traži izrazito visok nivo osvetljenja (skoro duplo veči od onog koji obično postavljamo na svoje akvarijume) i ogromne koli?ine CO2. Ima mnogo spekulisanja oko naziva ove biljke ali to nije naš posao.
 
Ime je Hygrophila sp. 'red' sto znaci da jos nije odredjeno da li je vrsta ili nesto drugo.
Za ovu drugu (H.rubella) nisam cuo ali s obzirom da ima oko stotinak vrsta u ovom rodu ne bi me ni cudilo da ima tako nesto mada to ime ne obecava jer nema ni traga o njoj.

Cvetovi koje Rogus spominje mogu da se vide na ovoj slici.



DSC04304.jpg


Ovde je i detalj kako izgleda to gajenje.


DSC04306.jpg



U svemu ovome me malo buni to sto su skoro sve hygrophile zelene boje a pojedine imaju crvenkastu boju gde se opet vidi zelena. Ova na slici koju je Mrva postavio ne deluje mi tako. Mozda i gresim, ne znam ni sam sta da mislim.
 
Evo adrese firme www.rataj-spk.cz gde se mogu na?i biljke koje pominjem.

A cvetovi koja se po njihovoj nomenklaturi zove H.red nisu tako lepi Bobane. Zapravo sad i nisam siguran da li su to cvetovi koji su usled odumiranja dobili tamnu boju ili se ćak radi o nekoj završnoj fazi plodonošenja. Možda je ovo što ja vidim i neka vrsta završne čaure.

U svakom slučaju videćemo šta će se desiti sa biljkama kao i sa crvenom bojom one koju tako zovu pomenuti česi.

Što se Mrvine biljke tiče mogu reči da fotka potpuno odgovara prirodoj boji biljke. Moja sreća je što sam svoj probni primerak dobio. Kolko sam upoznat večini ova biljka na kraju bude razočarenje.
 
Rogus pogledao sam taj sajt i nisam nista nasao o toj biljci. Gde oni daju opis i sliku te biljke?

Za ovu biljku sto je Mrva postavio sliku verujem da je boja takva i ja nisam ni pomislio da je drugacija. Mene samo zbunjuju te slike, bas te boje, izgled i te informacije koje vi imate da ta biljka propada. Sve to mi nekako izgleda da to nije Hygrophila.

Evo ovde je slika dve biljke i to levo je hygrophila sp. 'red' a desno je biljka na koju ja tipujem i mislim da je to ta sa Mrvine slike. Obe biljke su iz hydroponic sistema.

DSC04322.jpg


Tu mozes jasno da vidis kako je hygrophila crvenkasta ali je daleko od crvene boje.

Ova biljka na slici sa desne strane je Alternanthera sessilis var. 'rubra'. Evo i kako joj izgleda cvet:

DSC04324.jpg


Ako je nesto izvesno kod ove biljke to je da ona nema sanse da opstane pod vodom. Dobra povoljnost je ta sto je dovoljno da se pusti da izadje vrhom iz vode i tada ce da raste kao "iz vode". Probaj i uveri se u to.

Eto to je neko moje misljenje u vezi ove biljke a da li je to tacno samo bog zna.
 
Evo i ja cu da se nadovezem sa mojim komentarom.

Siguran sam sada i ja (mada na pocetku nisam bio siguran zato nisam puno komentaruisao o toj biljci na slici) , da to nije Hygrophila ...

Naime , imao sam slucajne susrete sa ovom biljkom i uradio sam neke eksperimente sa njom ,tako sto sam je postavio u akvarijum da bih video kako se ponasa. Na moje zaprepascenje biljka je dugo opstala pod vodom! Napominjem, da nisam znao naziv te biljke ali sam siguran da je potpuno ista kao na ovoj Mrvinoj slici.

Moje zakljucak bi bio, da ovo definitivno nije Hygrophila....a koja je to biljka....to ne znam :?
 
Sorry , sada i ja vidim iz mog teksta da se moze protumaciti pogresno kao sto si i ti Roguse protumacio.
:?
Da malo bolje objasnim . :wink: Takvu istu biljku sam nasao u jednom dvoristu kod prujatelja, gde je imao neko posadjeno vrtno cvece i tu pored cveca je bilo prilicno dosta malih pelcera koji su oko15 cm virili iz zemlje . Boja tog lista kod tih pelcera jako me je zaintrigirala i probudila moju mastu da je postavim u akvarijum gde sam iskljucivo drzao bilje.(sta cu kada volim da eksperimentisem :roll: ) . Iznenadio sam se kako je ta biljka dugo opstala pod vodom.! Znao sam kako izgleda hygrophila sp. "red'" i nisam je nikada video tako crvenu kao sto je Mrv prikazao a ta biljka mi je najvise licila na nju. Medjutim , mene ne muci samo boja lista vec oblik lista , raspored zilica koji nije isti kao kod hygrophila sp. 'red' takodje i povrsina lista nije slicna ...E to je razlog sto sam definitivno siguran da nije iz roda hygrophila
 
Biljka koja je kod mene, po listovima ima sličnosti sa poznatijom corymbosom, ali su ti listovi malo barčšunasti. čak me stabljika podseča na nju, a i način razmnožavanja (izdanak iz korena lista).
U vodi je več nekih 5 dana u mom akvarijumu i postavio sam je ispod svetla i u blizini CO2 i moram da primetim da ne samo što joj ne opadaju listovi ne? naprotiv ona polako napreduje (mislim na izdanke koje je več biljka imala).
Boja je takva mada moram da primetim da neki listovi koji su niži pri dnu polako gube tu svoju crvenu boju i dobijaju zelenu nijansu.
Inače slikano je bez blica baš zbog prezentiranja njenih pravih boja.
 
Evo jos nekih detalja koje sam zapazio kada sam pogledao i velike slike tih biljaka.
Na slici se jasno vidi da listovi biljaka imaju dlacice. Ako je to hygrophila onda nam to govori da je biljka rasla van vode. S druge strane to me stavlja u poziciju da sumnjam u moju predpostavku da se radi o Alternanthera sessilis-i. Naime treba da proverim ali mislim da ova biljka ima glatke listove i van vode. Eto sitni detalj koji pomaze. Provericu i ovo pa ako nadjem nesto interesantno javi cu.