Izlet - nasha lepa zemlja :)

StarChaser

Member
23 April 2005
319
0
16
Zemun
Izleti u toku,pa makar i sa firmom, evo da i ja prilozim neshto lepo za videti. Recimo da sam ovde negde provela do sada najlepshi vikend, a da vidite malo kako u ovo doba godine izgleda "negde u sred Srbije" :)
 
A evo i korishcenog "prevoza" :)))
Kao i ozivljavanje tehnika srednjeg veka :)
I samo da znate kako imamo lepu zemlju punu atrakcija :)
 
He he mi uglavnom se divimo "tamo nekoj zemlji" a sve ove lepote jednostavno nevidimo. Valjda je to nesto u nama.

Ostalo je jedno pitanje na sve ovo koje si ti onako lepo zaobisla. Koje je to mesto ili kraj. Ipak je Srbija sirok pojam ili si to prepustila nasoj masti :)
 
priroda

Ponekada covek nije ni svestan kakva lepota mu lezi tu ispred nosa i vecito pati za tamo nekim dalekim predelima.Kome treba lepse od ovoga a takvih mesta kod nas ima stvarno mnogo. 8)
 
Prepoznao sam mesto sa slika i morao da se javim. Pogledavsi fotografije jos jednom zkljucih kako je svet mali...

Ovde treba otici tokom leta. Teren je neverovatan. Ne znam da li se Star informisala o imenu mesta gde je sve ovo snimila (mozda i nije obzirom da ime nije navela). U pitanju je okolina sela po imenu Babe.

Za selo Babe kazu da je preko sveta a opet, to je Beogradski atar. ( otprilike cetrdesetak kilometara od grada) Prekoputa je planina Kosmaj, opstina je Sopot.(mesto u kome sam proveo dobar deo svoga detinjstva a koje je od sela Babe, udaljeno svega nekoliko kilometara) Do ovog sela postoji i redovna gradska autobuska linija Beograd - Babe. Vozi "Lasta". Selo je malo. Na umiranju. Oko dvesta kuca, ali i oko 1.700 vikendica u kojima povremeno boravi oko 5.000 ljudi. Broj vikendica koji daleko nadmasuje broj seoskih domacinstava najbolje govori o kakvom se kraju radi.

U zadnjih par godina u ovom selu se dogodilo cudo! U stvari, dva cuda. Prvo je: stigla voda , tacnije vodovod! (tek sad !!! onda vam je jasno zasto za Babe kazu da su na kraju sveta) A drugo: izgradjeno je ekskluzivno turisticko naselje na 40 hektara. Verovatno ce ovaj novoizgradjeni kompleks ubrzo postati izletiste mnogih Beogradjana. Trenutno jos uvek nije sve gotovo.

Selo nije dobilo ime po nekim babama vec po Rimljaninu Baberijusu koji je u trecem veku ovde eksploatisao rudu olova - Jer, ovo je rudom bogat kraj. Ovde ima jos i ruda gvozdja, antimona, mangana... Nigde na svetu na tako malom prostor nisam video toliko razlicitog kamena. Do pre pedesetak godina seljaci su vadili sljaku koja je ostala prilikom eksploatacije rude olova, koja je kasnije transportovana do Trepce jer je u njoj bilo jos dosta olova. Ovo je razumljivo ukoliko se zna da tehnologija proizvodnje olova u doba Rimljana i nije bila bas najsavrsenija. (veliki procenat ovoga metala ostajaio je u sljaci) sljaka je na prvoj slici (levi ugao slike) sa koje se vidi mali vodopad , odnosno rezervoar za vodu koji su nekada davno sagradili Rimljani. Potocic na kome je vodopad nosi ime jos iz tog vremena. Zove se Pruten. Na ovom potocicu sam cesto pecao klenove i krkuse kao dete. Ima ih i danas. Voda je cista a priroda gotovo netaknita. Na samom izvoristu ove recice- potoka nalazi se ono sto ja nazivam moj raj. Moja farma riba.. Daleko od sveta i ljudi. Moj licni mir. Star Bila si samo koji kilometar odatle sudeci po slikama koje ovde vidim.

Kad smo vec kod slika hajde da kazem jos nesto. Levo od izvora koji na prvoj slici je asfaltni put a desno u brdu nalaze se ostaci Rimskog logora duboko u sumi. Sa ovog terena imam kao uspomenu jedan stari Rimski slem i slomljeno koplje. (koje cuvam na farmi, cisto da me seti na pustolovine iz detinjstva.) Na ovo koplje (ili bolje reci ostatak istog) sam kao klinac posteno nabo nogu prilikom jedne jurnjave po okolnom brdu. Na samom rezervoaru smo se kao deca kupali leti jer je ovo selo ipak bilo prilicno blizu mesta u kome sam ziveo. Zacudicete se ali ovaj mali rezervoar je dubok preko 4 m. U ovoj sljaci koju malo pre pomenuh, je i mali procenat zlata ( cisto da znas na cemu si stajala Star) Tu i sada ima velikih rudarskih jama i tragova iz rimskog doba.(Star sumnjam da su vas tamo vodili) Jedna od njih je kako predanja kazu imala bogatu zlanu zicu. Mnogi Rimski novcici su poreklom bas odatle. Kao klinac, tacnije osnovac cesto sam provodio vreme sa drugarima u okolini tih jama, cak smo u neke od njih i ulazili loveci slepe miseve, sto sa sadasnje tacke gledista i nije bilo pametno. Sedeli bi na obroncima sume mastajuci kako ce nas mozda neka nova pustolovina odvesti bas do tog zlata o kome se potajno u selu pricalo. Pricalo se i da je Veliki Baberijus tu negde u blizini vodopada sahranjen sa svim svojim zlatom i kocijama. Price ko price a decijoj masti nikad kraja...

Neke od tih rudarskih jama (sudeci po prvoj slici) nalaze se upravo iza ledja onoga ko je snimio fotografije.

Ovde su uslovi idealni. Vazduh je kao na Kopaoniku, samo sto je tri puta nize. To je i raj kazu mnogi, za plucne bolesnike. Na ovo podrucje sa Karpata dostize neka posebna struja, sto je i naucno dokazano. Da nije tako, ne bi vojska ovde planirala stacionar za plucne bolesti sa osamsto lezaja. U tom ih je omela besparica i ova situacija u kojoj se svi mi zadnjih godina nadjosmo .

Ono na drugoj slici, Star nije jezerce, vec barica koja nastaje slivanjem vode sa okolnog brda i duboka je svega par desetina santimetara. Na njoj moj klinac svake godine pusta svoje napravljene brodice i jedrenjeke. Tokom leta barica obicno presusi.

Slika na konju i zuto jezero (vestacki napravljeno ) je iz novoizgradjenog turistickog kompleksa ciji je glavnii finansijer i vlasnik moj poznanik iz Antverpena, Belgijanac Jan Lemas.

Sve je ovo na trecem kilometru od Sopota, sedamnaestom od Mladenovca i petnaestom od Niskog autoputa. A, uza sve to, na ovim podru?jima nema ama bas ni jedne fabrike da zagadjuje prirodu.

Star priznaj da si se posteno nadisala, punim plucima, jer posetila si oazu netaknute prirode.
 
Pa Octo da su moji kumovi nedavno imali ovakvog turistickog vodica i mladu manekenku dzokeja da ih provede po ataru Baba verovatno ne bi odustali od kupovine kuce u tom selu. Mada nije kasno.

Neverovatno je kako malo znamo o svom neposrednom okruzenju, a i ono lepo sto znamo ostaje tek da se izvuce ovako sa nekim secanjem na decacke dane koje nam slucajno neko pokrene.

Eto mene prvom prilikom tamo.
 
izlet

Eto okto i ja nisam prepoznao taj kraj a verovao ili ne imam kucu u stojniku,mestu koje je mozda 3-5km udaljeno od baba i takode sam svojevremeno dobar deo raspusta provodio tamo.Cuo sam da je neki covek cini mi se iz Svedske ulozio veliki kapital i izgradio ogroman kompleks koji ce najvise liciti na banju.Prvom prilikom kada budem isao tuda obavezno cu svratiti.Poreklo po ocu mi je iz stojnika i odlicno znam ceo taj kraj i prirodu i takode sam se svojevremeno stalno kupao u onom viru kod rimskog zida.Okto verovatno zna o cemu pricam a i inace je taj lokalitet poznat po arheoloskim nalazistima iz rimskog doba.Takode citav zivot mi je deda bio sumar na Kosmaju i tamo napravio kucu u blizini manastira Tresije i tek tamo treba videti prirodu i manastir koji verovali ili ne obnavljaju jedan jedini preostali kaluder po imenu Jovan i par ljudi koji tu zive sa njim i pomazu mu.Imam negde i slike i cim ih budem nasao postavicu ih da vidite sta su par ljudi za nekoliko godina uradili,prosto neverovatno.Eto okto kako je svet mali ko bi rekao da si i ti dobar deo zivota proveo u tim krajevima. :lol:
 
"Kompleks" je zavrshen, zove se Country Club "Babe" i imala sam tu privilegiju da provedem bash u tom hotelu veci deo vikenda. Blago je reci da sam odushevljena, recimo da malo koji hotel ima lepshi enterijer. Stvarno ukusno i prijatno je uredjen, kuhinja je fantastichna i meni je pun internacionalnih slanih i slatkih specijaliteta. Oko hotela izgradjeno je vishe bungalova, razmeshtenih po obronku oko hotela, vrlo interesantno."Zuto jezero" koje sam uslikala je odmah iza hotela, a puteljak koji se vidi na istoj slici, vodi do shkole jahanja koja se nazali na 5 minuta hoda od hotela. U hotelu imate i fitnes centar sa saunom, djakuzijem, lepom teratanom, i nezaobilaznim stonim tenisom, bilijarom, it.d. .. Zuto ejzwro je samo sada zuto zbog blata koje se survalo sa obronaka, inache rade na "prochishcenju". Odmah uz jezero, nalazi se divno uredjeno igralishte za decu. Mesto je savrsheno za provesti vikend tamo, smeshteno je dalje od sela, izolovano do te mere da u okolini nema nichega, chak ni kioska. Bash pravi CountryClub, i to moram da kazem, svetski uredjen. Sada iz Lazine i Draganove priche, kad vidim ko je vlasnik, nije ni chudo. Jedino mi je zao zashto nashe prirodne lepote iskorishcavaju stranci i zbog chega su nashi ljudi "manje sposobni" da osmisle tako dobru ideju.
Sama shkola jahanja je isto interesantna, lep izbor zdravih konja, dodushe, mozda im treba malo vishe nege. Dobri instruktori, a kad savladate osnove jahanja (minimum 10 chasova), mozete da uzmete chas terenskog jahanja, shto je sigurno neshto ultra posebno, zamislite samo, u takvoj prirodi samo vi na konju, i vasha najdraza druga polovina kraj vas isto na konju, pa mozete da zamislite kakav je to uzitak i dozivljaj. Fantazija.
Iskreno, moje mashtarije josh uvek lutaju ka tom mestu, a mogu samo da zavidim Lazi i Draganu shto su u takvoj divnoj prirodi proveli deo detinjstva. Bash mi je drago shto sam probudila lepe uspomene i saznala neshto novo o ovom mestu koje sam zavolela toliko da znam da cu svakom mogucom prilikom provesti neshto svog vremena kraj sela Babe :)

p.s.: Ako se zagledate, videcete da na konjskim kolima pishe "Babe" :)
 
Octopuse drago mi je sto si ponovo sa nama sa ovim lepim i detaljnim opisom prikazanog mesta. Mada turizam i nije bas tvoja profesija dobro si se pokazao kao poznavalac okoline Beograda. Licno bi mi bilo draze da tvoju pisanu rec vidim u onoj oblasto koja ti je u krvi...akvaristici :lol: :lol:

Predeli su prelepi. Kao i mnogi drugi u nasoj zemlji. Sve to neko treba videti i pokazati. Do tog trenutka oni samo negde postoje, sami za sebe. Prikazuju se i opisuju druge zemlje dok se nasa nepravedno zapostavlja. A ima i sta prikazati i sta opisati. Verovatno je sve vezano za profit, pa sta ga donosi o tome se i pise.

Nazalost, Babe vise nisu netaknuta pririda. Horda vikendasa i izletnika povlaci za sobom kolonu automobila i par tona smeca. Poznajuci nasu narav i lose navike ubrzo ce se osetiti posledice takvog ponasanja. Prelepi hotel i vikendice uzimaju ono sto je najlepse-prirodnost. Ljudi treba da odu u prirodu i iz nje se vrate u urbane sredine ne ostavljajuc svoj trag. Tada ona ostaje netaknuta i svoja. Naravno, savremena civilizacija ima svoje zahteve, ljudi su navikli i potrebna im je odredjena opremljenost i izgradjenost da bi se osecali udobno i zadovoljno. U utakmici ljudi i prirode to je sve vise poena za ljude i manje za prirodu. A ko ce na kraju dobiti a ko izgubiti.....
 
priroda

Starchaser nisi me najbolje razumela u vezi vlasnistva tog kompleksa.Nije to strano vlasnistvo,vec je vlasnistvo naseg coveka koji se posle 30-tak godina rada u Svedskoj vratio i ulozio svoj kapital u taj projekat verovatno po uzoru na neke tamo.Kamo lepe srece da je mnogo vise takvih,zamislite kako bi nam zemlja bila sredena i na sta bi izgledala.Samo se kao i Mirka plasim naseg mentaliteta koji je u stanju da sve takve lepote za tren unisti. :oops:
 
Mirka said:
Octopuse drago mi je sto si ponovo sa nama

Ponovo... ? pojasni mi taj deo molim te ... ja sam sve vreme tu . Takodje sam siguran da si iz mog pera ?itala dosta toga ... moda na nekom drugom mestu... al' zar je uopste bitno gde?

Dragane u zabludi si. Vlasnik nije na ?ovek to su samo pri?e. I nije Radio u vedskoj ve? je Belgijanac. Slu?ajno se se i poznajemo. Pro?itaj moj post ponovo jer ti je izgleda promaklo a ve? sam to pomenuo. ?ovek je selu doveo vodu i to je bio preduslov za po?etak radova na ovom kompleksu. Uostalom zar je bitno ko je vlasnik. Bitno je ono to se vidi kao rezultat svega toga.

Uzgred star, kompleks je puten u rad ali nije u potpunosti zavren. Ipak je to na 40 hektara. :D

Roguse ja poznajem skoro svaki kamen bar 20 KM u krug oko mesta u kome sam proveo detinjstvo. Babe su samo jedan mali pedalj u svemu tome. I dan danas uivam da etam tim prelepim umarcima (kao nekad) kad god mi posao dopusti. Uzgred tu blizu U delovima ovog prelepog kraja gde ljudska noga retko kro?i, mi je kako rekoh i farma. Moda ?e se pitati neko, zar takvih mesta, koje ljudi nisu iskvarili svojim postojanjem, jo uvek ima... :D Ima, ima...
 
Naravno da takvih mesta ima. Ali tragovi civilizacije se sve vise vide, pa ce ih nazalost biti sve manje. Zalosno je sto te tragove najcesce ostavljaju ljudi koji su ili stranci ili su dugo bili van pa se i ne osecaju tako domacim. Kod njih su kriterijumi verovatno drugaciji nego kod nas koji smo ovde i ovde zivimo. Njima je u glavi samo novac, zato se i grade tako lepi i opremljeni hoteli, privlace ljudi da grade vikendice , pa cak i farme... :D

Octopuse, pa ko jos cita tamo neke pocetnicke postove... :twisted: :twisted:

Ponovo ili ne, tu si i ostani na vidnom mestu, nemoj da delim ovu temu pa da se ne popricamo o tome...kao sto umemo i kao sto smo uvek i umeli... :D :D :D i nadam se da to necemo nikad zaboraviti :D
 
Prvo da pozdravim SC pa onda da napisem koji red.
Stvarno lepe slike,tj prelepa priroda.
Kao i vecina ljudi tako i ja uzivam u prirodi.
Drago mi je kada cujem da se razvija taj "seoski"turizam i bar malo da se unaprede sela.
Na zalost mnoga sela se gase,a tako lepa priroda ostaje"sama"....