jedan sasvim extra koralj

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Opet sam malko nadopunila svoj akvarij, tj uzela sam frag koralja za kojeg u potpunosti i nisam sigurna koji je. Vjerojatno spada u porodicu gorgonia, ali ako grijesim, voljela bih da mi kaete koji je.
Zasada znam da je poprilicno fotosinteticki, ali rado uzima i sitnu hranu tipa artemije, te voli biti na jakom svijetlu i jakoj struji.
Otvorio se u potpunosti u roku od pola dana, s tim to je stigao vec predvecer, kada je vecina rasvijete u akvariju vec pogaena, ali je odmah nakon nekoliko trenutaka izvukao par polypa, teko toliko da mi kae da je iv :D
Isto tako svaka iskustva i napomene vezane uz njega su dobrodoli, ili barem vezano uz vrstu kojoj pripada.
Unaprijed zahvaljujem, jer googlala sam puno, ali nisam ba puno naucila, niti neto posebno pronala, a u knjizi od Bornemana ba ga i nema, barem ne u tom obliku, pa ga ne znam prepoznati :?
Ba mi je extra koralj, sasvim neto drugo od koralja koje imam.
 

Attachments

  • gorgonia.jpg
    gorgonia.jpg
    36.3 KB · Pregleda: 120
  • gorgo.jpg
    gorgo.jpg
    25.5 KB · Pregleda: 118
Pa tesko je da kazemo da gresis ili ne kada si to rekla tako da moze da se tumaci na sto nacina.
"Porodica gorgonia" kako si ti rekla je ROD (genus) gorgonia a tu tvoj koral ne pripada.
Ako si mislila na familiju (family) gorgonia onda je problem sto ta familija ne postoji. Eto sada vidi sta mi da kazemo o tome a verujem ti da je tesko da nadjes informacije ako ih trazis na ovakav nacin :)


Meni lici na Pterogorgia sp mozda Pterogorgia anceps koja pripada familiji gorgoniidae.

Mislim da ti nemas akvarijum za ovaj koral i da ces tesko da ga odrzis na duze staze, daj boze da gresim. Podigni ga sto blize povrsini jer on zahteva dosta, bas dosta svetla kao i jako strujanje vode. Tebi ce svetlo da bude problem ali sta je tu je, vreme ce da pokaze.
 
Hvala Bobane na upozorenju.
Znas mene da nisam jaka s tim podjelama :? , znam samo onoliko koliko procitam negdje, a rod, vrsta, familija, naalost mi je to sve isto.
Koliko sam ja pronala o tom koralju, tj koliko ovaj moj lici na neke s neta, pretpostavljam da je to ova koju si i ti napisao, samo ne znam zato mi se gore u gornjem postu dogodilo da kada sam copy-paste ime, krivo sam kopirala, tj. nisam kopirala latinski, to nisam ustvari niti primjetila.
Iznad te pterogorgonije mi je najjace svijetlo, kao i strujanje. Hvala na obavijesti da ga dignem jo vilje, lako to napravim. Ipak mi je u interesu da ostane na ivotu.
Zasad se dobro ponaa, no to, tek je 6 dana kod mene, a to nisu duge staze.
evo link na stranicu s koje sam ja ustarili kopirala ime
http://www.marinedepotlive.com/1143674.html
i jo jedna stranica..
http://www.dallasmarine.com/item_detail.asp?product_id=60&product_name=Ribbon Gorgonian#position
 
Dane, samo malo pomalo. Lijepo prvo sve dobro prouci, nauci, odluci kakav eli morski. I obavezno puno strpljenja. Samo kreni s jednostavnijim organizmima, a ovakve tee, kao ovaj koralj, tek nakon nekog dueg vremena.
Vidi, koliko sam ja pocela s minimalnim svijetlom i min. protokom koji su bili dostatni za neke jednostavnije organizme, malo pomalo sam svijetlo nadopunjavala (iako bi ja jo svijetla u poklopac, samo ne stane), pojacavala protok, ali ni to sve jo nije dovoljno za neke organizme koji trae jo jace osvijetljenje i protok.
Morski akvarij je prava stvar na koju se lako navuce, non stop ga moe usavravati, nadogradivati, mozgati to i kako i nikada nisi u potpunosti zadovoljan i uvijek eli samo jo vie i bolje. :roll:
treba puno ustrajnosti
 
Evo, bas sam jucer navecer slikala kako izgledaju njezini polypi, pa ako ce ta slikica isto pomoci u indetifikaciji koralja...
 

Attachments

  • polypi.jpg
    polypi.jpg
    26.7 KB · Pregleda: 104
evo nakon nekih dva mjeseca, neke zaklju?ke mogu zvu?i (turi, ali su ipak nekakvi)
-nije neto narasla (mislim da nije narasla vie od 2 mm u duinu...teko je to za odrediti, ali na o?igled ne raste)
-ima svoje faze kao i mnogi mekani koralji, pa se s vremena na vrijeme zatvori na pola dana do dan, te nakon toga opet izbujaju njezini polypi van
-polypi ina?e rado hvataju artemiju ili neku drugu vrstu sitne mesne hrane
 
Toni, koralji rastu kako koji i naravno ovisi o uvijetima u kojima jesu-neki ce koralj moda kod tebe puno bre rasti nego kod mene ili obrnuto.
Ali od vrste do vrste postoji naravno razlika u brzini, koli?ini rasta i razmnoavanja.