jez

bogdan

New Member
6 Mart 2006
14
0
1
Beograd
Stigao mi je jez ( Diadema Setosum), obzirom da ga niko iz mog okruzenja nije imao, jel ima neko neka iskustva u vezi njega ? Glavni razlog njegove nepopularnosti lezi u duzini bodlji (ljudi se plase da im se tesko nabavljene ribe ne povrede) medjutim, bodlje su do te mere tupe da stvarno ne znam kako bi se riba povredeila.Inace, ima fantasticne tirkizne tackice po sebi i uopste nije neinteresantan.
 
bas i nemam neka iskustva s jezevima...znam do9sta ljudi koji drze po jeza u akvariju, drugaciju vrstu i koriste im za skidanje algi s kamenja (kazu da su jezevi izvrsni cistaci).
To da moze ribu nabosti nabodlju, prvi puta cujem i nije mi poznat niti jedan takav slucaj...prije ces se ti nabosti na bodlju nego riba
-neki od jezinaca su i otrovni, pa ih i stoga ljudi manje drze.
Najveci problem s njima je taj sto su kao buldozeri tj. kuda idu, sve razmicu i rade dar mar, posebno ako ti kamenje i koralji ne stoje dobro.
Sretno s jezicem, a ja cu se malo potruditi, pa ti do sutra pronadjem nesto vise.
 
Jez je super faca, tamo gde on prodje alge ne postoje.Fasciniran sam kojom se brzinom krece i po dnu i uz staklo.Nikakvu stetu nije napravio a i tesko bi mogao, obzirom da je kamenje u akvarijumu stabilno i tesko. Provalio sam da je u pitanju neki trip kako ce ribe imati suicidne ideje u odnosu na njegove bodlje pa sam ga zato i uzeo_Opet moram da kazem da su bodlje ekstremno tupe, hvala unapred za nesto vise o njemu.
 
Jez mi izgleda bas dekorativno ,mada ni ja ne bih mogao nesto vise da kazem o njemu jer nemam iskustva sa morskom akvaristikom.

Moram reci da vecina morskih akvarijuma koje sam ja video nisu imali morske jezeve , pa me zanima zasto je to tako ? Vidim da Bogdan ima jeza u svom akvarijumu i nema tako ruzno iskustvo ... To sto su neki jezevi otrovni , ne vidim razlog da se ne drze zbog toga (otrovnih riba ima dosta pa se itekako drze) :?
 
Jez ko jez, stvar ukusa. Meni on ne smeta u akvarijumu mada sam dosta skeptican po tom pitanju. Ja imam prostora da se igram i sa time pa sve to onda menja situaciju ali u jednom akvarijumu gde mi zelimo da postignemo i dobar efekat jez se nesto posebno ne uklapa. On tako dobro cisti akvarijum od algi de je to ne poverovati. Akvarijum jednostavno blista.

E sada tu je i caka. On nije selektivan, on jede sve alge pa mi zavrsimo i sa cistim kamenjem u akvarijumu a to je suprotno nasoj teznji da obezbedimo lepu kolicinu coralline alge koje ako razvijemo kako treba ima da nas postede muka ostalih nepozeljnih algi. U velikom akvarijumu gde ima dosta raznih algi i gde se sve hrani kako treba neki balans moze da se uspostavi. U manjem je to dosta tesko, mozda i nemoguce.

U tvom slucaju ovo moze da bude i dobro jer ti nemas razvijeni reef akvarijum pa tako i nemas puno sta da pazis osim sopstvenih prstiju. Nemoj da se zavaravas da su te bodlje tako tupe jer se one lako nadju u prstima a onda je bas sve veselo.

Jez jeste neka vrsta buldozera u akvarijumu koliko god ti to delovalo da nije tako. Nemoj da ocekujes da on gura i tumba veliko kamenje jer on to ne radi. On sve polako guli da je to neprimetno dok malo bolje ne zagledas i vidis sve to. To se najbolje vidi kada se stavi u akvarijumu bez podloge i gde se vremenom uoci kako se stvara podloga od sitnih zrnaca koje jez izbacuje iz sebe. On struze sve, uzme sta mu treba a visak lepo izbaci napolje. Jez velicine 4 - 5 cm moze da napuni kafenu kasicicu tim zrncima u jednoj turi a ko zna koliko to ucestalo radi. On je aktivan nocu pa je to dosta tesko pratiti. Ja imam negde snimak gde jez izbacuje ta zrnca i trebao bi da preturim kolekciju da nadjem to. Sve je jos uocljivije ako imas akvarijum sa i bez jeza kao sto je slucaj kod mene.

Sve u svemu ako mu obezbedis dovoljno hrane koja mu je na "dohvat ruke" i za koju ne mora da se puno muci sve moze da se sredi. Iz tog razloga nije lose da se pre gasenja svetla ubaci malo hrane ili cak posle ali tek toliko da bude dosta za jeza a da ne remeti kvalitet vode. Ti to treba da ispitas i da vidis sta je ok.

Eto mali komentar pa nam ti javi kako ide sa tim jezom.

Fauna, jez je tek stigao u akvarijum pa bogdan i ne moze da ima neko posebno iskustvo vec govori na osnovu prvih utisaka. Iskustvo ce da dodje vremenom.
 
Skros dobar opis jeza, Bobane!
A zasto ljudi ne drze jezeve, ja prvenstveno zato sto imam kamenje naslagano i koralje popikane, vecinom bez ljepila i bojala bih se da mi ih ne srusi, a drugi razlog je taj sto konstantno "vrtlarim" po akvariju i postoji vrlo velika sansa da bi se s vremena na vrijeme napiknula na njegove bodlje, ako bi bio skriven...
(a otrovne ribe...hmmm, vrlo vjerojatno ne bi drzala u akvariju ribu na ciju se bodlju mogu ozlijediti...bas zbog svoje strasti prema kopanju i premjestanju po akvariju)
 
Tacno je da sve jede, vide se beli tragovi na kamenju gde je prosao, nema algi.Moja iskustva su skromna, tek sam ga uzeo pa sam zato i pitao.Imao sam juce prilike da vidim kako kroz onaj ljubicasti levak, na vrhu, izbacuje sitne kuglice svarene hrane.Jasno mi je da neko ko ima gomile korala i organizama ne moze bas gledati na jezeve sa velikim simpatijama, ali ja sam za sada bezbedan u tom pogledu.Preko dana je slabo pokretan, medjutim kako se ugasi svetlo, momentalno se pokrece
 
Kako sada napreduje jez. Ima li kakvih novosti posle ovog vremena?

Kardinali vole da se skrivaku na takva mesta pa se uvek vide medju koralima koji imaju taku neku formu, tesko pristupacnu za druge ribe predatore. Znaju oni sta rade :)