jos me uvijek nanovo akvarij iznenadjuje

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Super stvar kod morske akvaristike i velikog akvarija je ta da i nakon dvije i pol godina sto imam akvarij, sto sam ga seljakala dva puta, prosirila jednom desilo se jucer nesto skoro pa za nepovjerovati.
Cistim stakla, jutarnja zanimacija i imam sto vidjeti. Sok totalni, skoro sam odskocila od straha tj. vise od soka i iznenadjenja na prvi pogled.
Izmedju Waveaboxa i stakla vidjela sam ovo:
Neka vrsta puza golaca (nedavno sam vidjela jednog puno manjeg, zelene boje u filteru-isto nemam pojma odkuda je ispao), ali ovo, nije neka malena bestijica, dug je oko 5 cm, sirok oko 2.5 cm. Do jutros je zgibao, ali sma ga uspjela poslikati s obje strane
Sjecam se da smo prije tocno dvije godine donesli s mora jednog slicnog, puno manjeg, stavili ga u akvarij i vise ga nikada nismo vidjeli. Da li je to taj, prezivio i skrivao se tko zna gdje ili je od kto zna kuda ispao, stvarno ne znam, ali lijepo ga je bilo za vidjeti.
 
Hej, jasenka, stvarno je zanimljiv, izgleda iz tog ugla kao ameba :)
Da li je moguce da je to neki puzic koji se razvio iz "zivog kamenja"? Ili stvarno taj shto ste ga doneli sa mora..? Jer definitivno nije uobichajeni stvor, hocu reci, da se razvio tu kod tebe u akvarijumu..i vidish, ko zna shta sve tu nemash :)
Jedno pitanje, nema veze sa ovim, a kako stavljash da ti pishe to "Photo by Jasenka"?
 
Zanimljivo stvorenje ... ;)

Koliko vidim , u morskoj akvaristici covek nikada ne zna sta ima u akvarijumu. Unosenjem zivog kamena unese se i dosta zanimljivih organizama. :)
 
SC i Fauna

Pa malo sam se raspitala i doznala da nisam jedina kome se pojavio taj puzonja. Kazu strucniji od mene da je to neka vrsta flatwormsa, tropski, najvjerojatnije. Rijetki su za vidjeti jer izlaze nocu.
Mesojedi su pa postoji opasnost za ostale puzeve i skoljke, no medjutim u tri akvarija za koja sam saznala da postoje (manji i veci, te vise njih, tocno takvih boja i sara, posto tih puzeva ima jakooooo puno vrsta) imaju ljudi sve sto i ja, pa im ne rade nikakvu stetu, a nisam niti ja primjetila nista lose. Ali cu odsada drzati sve na oku...reda radi

Prije nekih mjesec i pol sam dobila neku crvenu algu (koji nisam pregledala, jer je dosla iz sigurnog akvarija, znaci nema bolesti i opasnih nametnika), pa postoji velika sansa da je onda dosao. Ali tko zna odkada i odkuda, mogao je doci kao mali, mali da ga se uopce ne primjeti.

Ono sto sam prvobitno mislila da je s mora, nije, jer sam pregledala stare slike, ono je takozvani zekan, puz golac koji ima "rogove" tj. "uha" i na kraju tufnu kao rep, a i nije toliko bio saren. Da se razumijemo, ja se kontam u te puzonje kao i krava u kozmetiku, pa nije cudno da sam na prvu ruku mislila da je rjec o sasvim nekom drugom organizmu.
Morska je toliko siroka da joj nema kraja i da te stvarno moze s vremena na vrijeme nesto ugodno ili neugodno iznenaditi, a unosom i samo jednim fragom koralja, kamencica, vlati alge, uvijek postoji sansa za nekim takvim stoperom koji moze biti jako los, neutralan ili koristan.
Zato treba paziti kada se mjenja za koralje i ostale organizme te to raditi samo iz provjerenih akvarija, jer u casu mozemo uzeti nekog golaca koji ce recimo tamaniti jednu vrstu koralja dok ga ne potamani u potpunosti.
Karantene su stoga odlicna stvar.


SC vezano za potpis na slici
stavim sliku u photoshop i tamo imas opciju za pisanje (slovo T), a boju odaberem, s pickup toolom, to je alat koji izgleda kao kapaljka, s njim dodjem iznad boje na slici koju zelim postici i to je cijela filozofija. A usput i smanjim sliku te je optimizram za web, jer bi original slike imao oko 3.5 mb a to je ogromno.
 
Jasenka, ako ti ne cini stetu zadrzi ga. Izgleda interesantno....
Vidis, iako je akvarijum jedan mali zatvoreni svet, nosi u sebi razna iznenadjenja. Za njih smo prvenstveno "krivi" mi uzimajuci nesto ili iz sigurnih ili nesigurnih akvarijuma. Ipak je dobro sto taj puzonja ipak ima dobru narav, jer nije bas zgodno da se pojavilo neko iznenadjenje koje usput pravi i stetu :roll: :D
 
Mirka toliko je cesto unosenje sljepih putnika u akvarij da je to za nepovjerovati. Posebno kada se ljudi ne pridrzavaju osnovnih pravila, a to je: sve u karantenu. Bilo to koralji, ribe, alge...bilo sto. Jedino na taj nacin i s detaljnim pregledom mozemo uociti unosimo li sljepog putnika.
U slatkovodnoj akvaristicu su to najcesce puzevi i njihova jajasca, dok u morskoj ima toliko majusnih bica da im nema kraja.
Sve u svemu, nemam pojma di je puzonja a i ne mislim ga vaditi van. Imaju ih ljudi po Slo i Hr, ne rade stetu, pa zasto bi se ja uzrujavala. A uz to raznovrsnost organizama je ono sto cini morsku akvaristiku toliko posebnom.
A pitanje je kada cu ga uopce ponovo susresti 8)
 
Taco je da je to flatworms i uz malo truda moze da se vidi komw rodu pripada a mozda cak i koja je vrsta. Doduse to bas i nije vazno.

Svi ti crvi se hrane izmedju ostalog i sa mekanim koralima pa iz tog razloga mi ih ne mozemo tek tako proglasiti bezazlenim u nasem akvarijumu. Ja sada bas ne mogu da kazem da li su im sladji Bryozoans ili korali za ishranu ali u svakom slucaju mi treba da povedemo racuna o tome.
 
Sto se tice mojih slika, nema problema , Bobane sve sto ti moze koristiti samo uzmi. Stogod ja mogu napraviti, javi.
A sto se tice ovog flatwormsa, zasada (napominjem zasada da si poslje ne skacem u grlo) nikakvi koralji nisu ugrozeni. Nista, sve je po starom, raste i raste, a posto ja ipak buljim puno u svoj akvarij sigurna sam da bih odmah primjetila neki napad na bilokoji komad koralja, ili ista drugo.
Ali hvala na napomeni, budno cu pripaziti, za svaki slucaj. Treba biti na oprezu.
Nego sto su Bryozoans :oops: ?