Kako naci resenje?

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
U trenutku kad se dodje u situaciju da se potrazi pomoc za neku bolesnu ribicu, narocito kad se o bolestime i nezna bas puno, desava se da se naidje na podateke koji su kontradiktorni. Kako se tada snaci?

1. Povesti se za podacima sa neke diskusije?
2. Upitati poznanika...
3. Poslati poziv za pomoc?
4. Prepustiti ribicu njenoj sreci....
5. Ili uraditi nesto na svoju ruku ....

Ljudima koji se bave ribama, da kazem na veliko, sigurno izgleda glupo da neko moze da se zabrine za jednu jedinu ribicu (koja je uostalom lako zamenljiva u akvarijumu).

Pa kad dodje do takve situacije kako postupiti, sta vi mislite i kako vi reagujete tada?
 
Mislim da se po ovim nasim forumima dosta govorilo a i govori o kojekakvim bolestima riba. Sigurno si i sama zapazila da postoje bolesti koje je lako uociti za razliku od mnogih drugih. Sve te bolesti koje su lako prepoznatljive mi uglavnom i lecimo sa dosta uspeh. Tu prednjace pre svega neke bakterijske infekcije, bele tacke i jos par nekih drugih bolesti koje su uglavnom posledica stresa usled neke promene, recimo kvaliteta vode.

S druge strane ima bolesti koje je tesko uociti a i kada se uoci da je riba bolesna onda jos uvek nismo nacisto o cemu se radi a i ako uocimo cesto je kasno. Da bi to utvrdili za to je potrebno vreme a i oprema uz jedan neizbezni uslov a to je da imamo dovoljno znanja da odredimo o cemu se radi. To nije ni malo lako i zahteva dosta ucenja i rada u toj oblasti. U svemu tome mi smo jos u trci s vremenom koju cesto gubimo.

Mnogi akvaristi traze savete o bolestima i dobijaju kojekakve odgovore. To je sve proizvoljno i bez prave analize je tesko ili bolje da kazem nemoguce postaviti dijagnozu. Simptomi mogu da budu dosta slicni i da nas povuku na pogresnu stranu.

Eto vidis i sama kako to ide. Iz tog razloga tebi ocito ostaje da donesen neku brzu odluku koja je samo tvoja i da ucinis ono sto mozes a mozes jedino da pokusas nesto pa kako bude.

Mozda te vise zanima kako to da uradis. To opet zavisi od tvojih okolnosti. Ako imas posebni akvarijum onda izdvoj obolelu ribu i probaj da je lecis a ako to nemas onda je leci u akvarijumu sa ostalim ribama. Tu mozes da ides sa umerenim tretmanom ili sa vise radikalnim. To opet zavisi od tvoje odluke. Radikalni tretmant podrazumeva jaca sredstva, recimo na bazi formalina ili bakra uz antibiotike. Kazem, to zavisi od tvoje procene jer to moze da dovede do pada sistema ako ne znas sta i kako. Pored toga i obolelim ribama mozes vise da odmognes nego pomognes ako te preparate koristis nestrucno. Eto, sve je protiv nas.

Mozda ce ovo da ti izgleda surovo ali mislim da je bolje za tebe i tvoj akvarijum da obolelu ribu za koju nemas sanse da ustanovis bolest jednostavno odstranis i na taj nacin zastitis svoj akvarijum ako nije kasno a ako ih lecis neka to bude samo u okviru lako prepoznatljivih bolesti koje su manje vise i najzastupljenije i najcesce se desavaju. Sve ostalo je egzibicija za hobi akvariste.

Jedna mnogo bolja opcija za sve akvariste je da se fokusiraju na pravilnom uzgoju i da nauce da odrzavaju pravilno svoj akvarijum. To se prvenstveno odnosi na kvalitet vode i higijenu. Pored toga da se i ispostuje procedura unosa novih riba u akvarijum. Ako sve to vodimo kako treba mala je sansa da nase ribe zarade takve neznane bolesti. Znas i sama onu narodnu: Bolje je spreciti nego leciti.

Ova konstatacija da se ljudi, koji gaje ribe na veliko, ne brinu o svakom primerku ne stoji. Tim ljudima je to uglavnom osnovni izvor prihoda a to se ipak razlikuje od hobi akvaristike. Ako tebi uginu ribe ti ces da slegnes ramenima i da odes na svoj posao a reci mi gde ce ti ljudi da odu ako im se tako nesto desi.
 
Ne znam sta bih jos mogao dodati na ovaj Bobanov odgovor ? Mozda bih samo izdvojio ovo:

...Jedna mnogo bolja opcija za sve akvariste je da se fokusiraju na pravilnom uzgoju i da nauce da odrzavaju pravilno svoj akvarijum. To se prvenstveno odnosi na kvalitet vode i higijenu. Pored toga da se i ispostuje procedura unosa novih riba u akvarijum. Ako sve to vodimo kako treba mala je sansa da nase ribe zarade takve neznane bolesti. Znas i sama onu narodnu: Bolje je spreciti nego leciti.

Mislim da je to najvaznije u akvaristici ,onemoguciti pojavu bolest tako sto ce mo preventivno delovati i uklanjati sve moguce uzroke.

Postoji jos jedan problem koji se javlja kod pocetnika, kada traze savete od iskusnijih akvarista prihvataju samo ono sto za njih izgleda prihvatljivo i logicno.
 
Svaki i malo ozbiljan akvarista makar to bio i hobista (samo) trudi se da u svom akvarijumu postigne onu tako zeljenu raznotezu uslova. Ponekad i pored toga dolazi do pojave nezeljenih situacija koje nemaju veze sa uslovima u akvarijumu. Iz ovog ili onog razloga.

Tacno je da je tada smao moja procena sta uraditi-radikalno ili manje radikalno. Ako je situacija za mene nova razumljivo je da cu se konsultovati sa nekim ko je upucen ili se snalaziti na neki drugi nacin. Ali sve se uglavnom svede na sirovu egzibiciju. Pa ona ili uspe ili ne. Na taj nacin se skulja i iskustvo. Naravno uz pratece gubitke.

Koliko su ti gubici bitni za samog akvaristu? Sa gledista nekoga Bobanovog kalibra sigurno nebitni (jer slegnucu ramenima i otici na posao). Mnogo vazniji moze biti gubitak samopouzdanja, ali se to ne moze meriti ni dolarima ni nekom drugom valutom. Mislim da je opasnije miriti se sa takvim gubitcima nego pokustai ih spreciti. Barem ce savest ostati cista da je iskoriscena i namanja sansa za pomoci.

Fauna kad bi morao da biras izmedju dva oprecna misljenaja o nekoj situaciji - sta bi izabrao? Ono sto je za tebe logicno i prihvatljivo ili ....
 
Nema " ili " Mirka ... Nisam ja mislio na dva razlicita saveta , vec na pravilno dat savet a da pri tom pocetnik uradi nesto po svom misljenju...To se meni desavalo vise puta dok sam radio sa radnjom, da mi dodje tako neki pocetnik i zatrazi strucni savet. Lepo me saslusa a uradi po svome :roll: Nakon nekoliko dana dolazi opet da pita (ali sa izvinjenjem) jer je uradio onako kako je on mislio da treba(modifikovao moj savet), a ne kako sam ja rekao. :x Mnogo sto sta pocetniku nije logicno a to ne mora da znaci da nije ispravno.

A slican postupak si i ti uradila Mirka...Da, da.. Reci mi da li si sredila filtraciju u svome akvarijumu koja ocigledno nije zadovoljavajuca? Ako si sredila , koliko je vremena proteklo od kako sam ti ja rekao da to treba da uradis?
 
Pitanje je konkretno: dva razlicita saveta o istoj situaciji... ILI...

Kako tada pocetnik da se orijentise? Ili ti Fauna koji si daleko od termina pocenik?

Ja sam u jednoj takvoj situaciji oprecnih misljenja (cak i jednog nedobijenog) mapravila egzibicuju. Tada je uspela ali da li ce i neki drugi put.... :roll:

Naglasavam da do neubicajenih situacija moze doci i nevezano za filtraciju ili uslove u akvarijumu.
 
Nisam ja tebi odgovarao na tvoje pitanje, vec ti objasnjavao sta sam ja mislio sa tom recenicom ( Postoji jos jedan problem koji se javlja kod pocetnika, kada traze savete od iskusnijih akvarista prihvataju samo ono sto za njih izgleda prihvatljivo i logicno. ) iz prethodnog posta iz kojeg si ti izvukla neki zakljucak i na osnovu toga postavila svoje pitanje. ( ne znam da li ces me sada razumeti :? )
 
Nema opravdanja za nekoga ko ne upotrebi pravilno dat savet. Onda snosi potpunu odgovornost za posledice. I ja sam imala prilike da vidim nepravilno postavljene i uredjene akvarijume, a kada sam pokusala da skrenem paznju na nake stvari naisla na nerazumevanje. To moze pomalo da ogorci i onda dodje do povlacenja i naravno nemesanja.

Smatram da je veliki problem kad su saveti totalno razliciti. Nije bitno da li su dva ili cak nekoliko dati kao mogucnosti.

Fauna, nije nikakav zakljucak( pogresan) u pitanju nego me jednostavno interesuje sta bi ljudi kao ti Fauna ili Boban ili Oktopus uradili u takvoj situaciji da morate da birate izmedju dva misljenja koja se u potpunosti kose. Bez obzira na znanje i iskustvo.

Gde tada pronaci resenje?
 
Shvatam te Mikra sta zelis reci odnosno ,kakvo pitanje postavljas?

Desava se da se pocetnik nadje u nekoj nedoumici sta da ucini i koga da poslusa, kada su u pitanju takvi saveti koji se u potpunosti kose kod tih iskusnih ljudi.
U tom slucaju treba dobro sagledati obe opcije i nastaviti dalje za traganjem ispravnog resenja nastalog problema. Najsigurnije je potraziti savet od strucnog lica i malo prelistati knjige koje kod nas nazalost nisu od velike koristi (zastarelost informacija i nepoznati autori novih knjiga) a jos bolje je ako mozemo da koristimo internet stranice i potrazimo na akvaristickim sajtovima (kao sto je ovaj
[url]www.beke.co.nz[/url] :D ) resenje problema. Malo se salim , ali jeste tako,ima dosta kvalitetnih akvaristickih sajtova gde mozemo dobiti relevantne informacije. :wink:

Znaci tako bih ja postupio ako bih se nasao u poziciji koju ti Mirka navodis , da biram izmedju dve razlicite opcije dobijenih kao savet iskusnih akvarista .
 
uh, zanimljiva tema i diskutabilna u svakom slu?aju
Mirka, ako dobije dva opre?na savijeta, na recimo dva razli?ita foruma, ja bih u tom slu?aju vjerojatno pitala oko tih opre?nih miljenja, zato je to tako, a ne ovako i nakraju kada bi dobila odgovore i oba bi bila relativno uvjerljiva, traila bih rijeenje tog problema na sasvim nekom novom forumu, reda radi, samo da vidim sto ?e mi tamo re?i....tako sam i postupala kada sam ulazila u morsku i kada sam sakupljala informacije kako ?u sloiti akvarij-zna?i bila sam po?etnik u tim vodama
to se ti?e bolesti, podebljati ?u ono to je Boban rekao i to je ve? i Fauna izdvojio:
Jedna mnogo bolja opcija za sve akvariste je da se fokusiraju na pravilnom uzgoju i da nauce da odrzavaju pravilno svoj akvarijum. To se prvenstveno odnosi na kvalitet vode i higijenu. Pored toga da se i ispostuje procedura unosa novih riba u akvarijum. Ako sve to vodimo kako treba mala je sansa da nase ribe zarade takve neznane bolesti. Znas i sama onu narodnu: Bolje je spreciti nego leciti.

Zadnje: kod mene nema lako zamjenjivog organizma, postavila sam se prema svakoj ivotinjici kao najvanijoj u akvariju i zbog toga i ide uspjeh, u svakom suprotnom ponaanju slijede ve?inom neuspjeh i razo?aranje (ivotinje imaju osje?aj, ma koliko god se neki ne slagali s time, ali ivotinje kao biljke, uspijevaju u "umjetnom" okoliu samo onda ako im se prua panja, odgovaraju?a njega i ljubav
 
Ova tema nije postavljena radi resavanja jednog konkretnog problema.

Ovo nije rasparva o magli (zato sto nije naveden konkretan slucaj) vec nacin da se sagleda jedna situacija, koja nije tako cesta ali je moguca. Narocito sa stanovista nekoga ko je pocetnik. Tada je najteze opredeliti se za neku informaciju kao tacnu jer sve one u datom trenutku vaze kao tacne.

Pozdrav. Mirka
 
-teko je biti po?etnik u nekim stvarima, posebno s toga to znamo da se vrlo jednostavno moe preko interneta do?i i do potpuno loih informacija, s toga sam ja radila kako je gore napisano
-pitaj na vie strana, te ponovo preupitaj te odgovore s suprotnim miljenjima :wink:
 
Mirka niko ovde i ne prica o nekom konkretnom slucaju nego o opstim stvarima. Bez obzira na akvaristicko iskustvo mnogi nemaju iskustva sa tim bolestima i mogu samo da zahvale bogu sto je tako a i sami sebi jer su vodili racuna o akvarijumu.
Iskustvo tu pomaze, to stoji jer se na vreme prepoznaju neki pokazatelji kada nesto krene naopako ali opet nema garancije da ce dijagnoza da bude pravilna pa samim tim i dalji tok lecenja.

Sto se tice tih informacija vec sam ti rekao da su to nagadjanja pa sve moze da bude kontradiktorno. Ti kada se razbolis jednostavno odes kod lekara i on sve to lepo ispita i na osnovu toga preuzima mere a ne zoves ga telefonom i ne objasnjavas mu kako se ti osecas itd. Tako je i kod riba, stvar mora da se ispita osim ako nisu te jednostavne prepoznative bolesti.
Formalin i antibiotik sirokog spektra su uglavnom dovoljni i eto, uvek drzi malu rezervu tih stvarcica zlu ne trebalo. Ako to ribama ne pomogne onda znas sta ti valja ciniti.