Koja je ovo Mbuna?

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ciklidi iz jezera Malawi izuzetno su zastupljeni u akvaristici i mi neretko vidjamo postavljene sliki tih ciklida sa pitanjem o kojoj vrsti se tu radi. U sustini to je neka normalna reakcija vlasnika te ribe a odgovore koje dobija po tom pitanju su takvi da ponekad nedvosmisleno govore da onaj ko odgovara nema uvid u postojecu situaciju i da se usko vezao za neki njemu poznati primer.

Da neduzim dalje, svi smo mi imali prilike da vidimo takve diskusije a koliko je to stvarno realno moze da se vidi kada se analizira neki strucan rad ili jos bolje direktni opis vrsta riba gde je data razlika i slicnost sa na oko pribliznim vrstama.

Ako pogledamo sve to onda cemo, barem se nadam, da se dosta uzdrzimo u davanju nekih ocena ili nagadjanju o nekoj vrsti riba a konkretno govorim o Mbuna-ma.

Posebno negativan odjek imaju takozvani "strucnjaci ciklida" koji prave komparaciju na osnovu slika a bez pravog uvida u svu problematiku. Takav stav negog "strucnjaka" izaziva lancanu reakciju kod akvarista koji dalje prenose takve informacije i na kraju konfuzija je kompletna.

Izvanrednih primera te konfuzije imamo na tone a recimo Maylandia benetos i Maylandia callaino su izvanredni primeri. Tu su jos i Pseudotropheus estherae kao i Pseudotropheus lombardoi itd. Nekada razlika izmedju tih vrsta je takva da je to nemoguce ustanoviti osim ako znamo sta gledamo i naravno imamo ribu u alkoholu.

Da bi sve to prebrodili mi treba malo i da udjemo u neke druge vode i da vidimo sta je to nagnulo da se neka riba izdvoji kao vrsta odnosno mi treba da se malo informisemo. Sve ovo ima smisla ako mi imamo interesovanje za time a ne samo za praznim nagadjanjem i pisanjem po raznim forumima.

Da neduzim dalje, svakome na volju po ovom pitanju a ja eto, tek glasno razmisljam.