Koja je ovo riba?

chedda75

New Member
30 Oktobar 2008
1
0
1
Kupih napamet 4 kom. ovih riba. Prodavac nije znao latinski naziv. Ima li ko ovde da ih prepoznaje? Unapred zahvalan!
 

Attachments

  • P1270082r.jpg
    P1270082r.jpg
    26.4 KB · Pregleda: 68
  • P1270080t.jpg
    P1270080t.jpg
    44 KB · Pregleda: 47
ako se još uvek zove ovako "Barbus schuberti" mada imena se stalno menjaju,..

nema je u prirodi, nastala ukrštanjem x i z , već sam zaboravio.

Ako se dobro sećam pravi su vragolani, dosta lako se uzgajaju, prihvataju sve vrste hrane.

Pozz
 
Slike su prilično loše, a i ribe deluju neuhranjeno i bledo.
Moguće da je u pitanju Barbus schuberti tj Barbus semifasciolatus
Evo kako bi trebalo Barbus schuberti da izgleda kada poraste.
 

Attachments

  • Barbus354.jpg
    Barbus354.jpg
    53.5 KB · Pregleda: 18
Koliko god da izgleda jednostavno u stvarnosti je sve vrlo komplikovano kada je u pitanju ova riba. Tu mislim na njeno poreklo.
Ja do dansanjih dana nisam nasao pouzdani izvor koja je riba u pitanju.
kako je riba dobila ime Barbus schuberti je jasno ali ostaje nejasno od koje ribe je sve to poteklo.
U akvaristickom zurnalu iz 1950 godine navedeno je da je Golden Barb dobijen od Puntius semifasciolatus ali to je bila samo akvaristicka prica. Godinu dana ranije ta riba je stigla i u Nemacku gde je i dobila ime barbus Schuberti. Tada je ovaj rod bio Barbus.
Riba je kasnije dospela i u strucnije ruke i Dr. Ladiges je konstatovao da se ova riba dosta razlikuje od ribe od koje je izvedena i nazvao ju je Puntius sachsi sada korektnije Puntius sachsii.
Ovo je otprilike pricica Leonard Peter Schultz koji je poznat u iktiologiji.
Ja sam naleteo i na par drugih radova koji spominju da je ova riba najverovatnije Puntius sachsi.
Eto mozda u nekoj buducnosti bicemo u situaciji da nadjemo i neki precizniji odgovor.
Ako bi se nasao u situaciji da se izjasnim o ovoj ribi ja bi prevagnuo ka Puntius sachsii.
 
Koje su ovo ribe - naslov odgovara mom pitanju, pa da ne otvaram novu temu.

Moje pretpostavke su:

- Carnegiella marthae (ovo marthae je pod znakom pitanja). Riba se dosta krece i u srednjim slojevima vode. Nije samo zakucana za povrsinu.

- C, Paleautus - long fin
 

Attachments

  • makroribe.jpg
    makroribe.jpg
    62.8 KB · Pregleda: 30
Pa lice samo sto tvoja ima zeleno govance, a moja crveno :D

Evo iz one mozaik slike uzeo sam sa originala fotku bez cropovanja.

Ako je i ova losa za determinaciju probacu da navatam bolje i ostrije sa manjim ISOm.

Znaci kori je paleatus, a jeste li ili nije long fin? I sta je taj long fin uopste - neka odgaivacka varijacija na temu...?
 

Attachments

  • sekira.jpg
    sekira.jpg
    83 KB · Pregleda: 16
Neznam ni sam sta da ti kazem. Mi smo ovde vec pricali jednom o ovim ribama a tema je bila slicna ovoj, koja je ovo sikirica?
Tada sam rekao jedan kljucni podatak za ove ribe a to je da Carnegiella nema adipose peraje. Sudeci po ovoj tvojoj slici ta riba ima adipose peraje pa samim tim nema sanse da bude rod Carnegiella a samim tim ni vrsta unutar tog roda.

Sada ti ostaje rod Thoracocharax i Gasteropelecus. Thoracocharax ima skoro vertikalni grudni kos za razliku od Gasteropelecus-a. Ovo nije indikator roda ali pomaze.
Ako bas zelis tehnicki onda Thoracocharax ima 19-22 uzduznih linija krljusti a Gasteropelecus 28 do 37. Analno peraje im se malo razlikuje (Thoracocharax iii,31-42 a Gasteropelecus iii, 19-33) Ima razlike i u premaksilarnim zubima.

Gledajuci ovu tvoju sliku meni deluje da je to rod Gasteropelecus, vrlo verovatno Gasteropelecus sternicla ili poznatiji kao River hatchetfish mada ga mnogi zovu i Silver Hachetfish.

Misli da ti mozes da vidis te detalje pa da procenis. Da je bolja slika ja bi sa vise sigurnosti dao prognozu :)

Cory je Paleatus a Long-Fin je ljudska igrarija da zarade vise para, boze moj nesto posebno.
 
Slike Carnegiella marthae mogu da budu vrlo konfuzne pogotovo ako su starije. Ova vrsta se razlikuje u zavisnosti od regije.
Pored tiga I Carnegiella schereri je bila smatrana Carnegiella marthae.
ipak da se nebi zamajavao sa time tu je Gery, Jacques. 1977. Characoids of the World gde je sve to lepo receno.

Problem kod ovih slika je taj sto se korektno nevidi pigmentacija a to vlasnik ribe moze da vidi. Mozda je ovo I Gasteropelecus maculatus.
 
Ma secam se kada smo pricali, ali znas kada ti djavo neda mira i gricka te crv sumnje, sto si ti sa svoja predhodna dva posta i potvrdio. Tek sada si me bacio u nebulozu:boban:. Ja se bar ponadao da su Carnegiella kao ono.... Ima more da im brojim zbice na nepostojecim perajima, ili da ostavim otvoren poklopac haube, pa sacekam da se neka samoubije, a onda je zapakujem i posaljem ti DHL-om na seciranje.
Salim se naravno - nateracu Coa-u da se raspita detaljnije - od njega poticu, a ja cu za to vreme da buljim u peraja i pigmentaciju i pokusavam sam da provalim :hej:

PS EDIT: Kud ces bolje slike:confused:. Ubio sam se da slikam ovu umetnost. Moze da im se vidi crno ispod noktiju.....valjam_se