Kuhli

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Poznato je da su pojedine ribe vrlo plasljive i da se tesko priviknu na nase prisustvo. Tu spada i kuhli koji vise voli da se nalazi u nekom zaklonu. Ipak sve ribe menjaju svoju karakteristiku tokom generacijskog zivljenja uz neposredno prisustvo ljudi i taj osecaj straha im polako bledi.
Da li je to u stvari cinjenica ili samo pretpostavka nisam siguran ali je evidentno da se ribe ponasaju drugacije od onih opisa koje mi mozemo da nadjemo po literaturi. Mozda je i samo preterana "radoznalost" uzrok takvom ponasanju. Da li to sto su u grupi daje neku sigurnost ili ..

Evo dve slike koje govore drugacije a u pitanju je bas kuhli, te plasljive ribe.
 

Attachments

  • dsc03749.jpg
    dsc03749.jpg
    8.3 KB · Pregleda: 1,022
  • dsc03754.jpg
    dsc03754.jpg
    5.2 KB · Pregleda: 1,018
a male slatke "trnookice" :wink:
....kako su samo medeni! :D
...šteta što nema morskih kuhlija :cry:
 
Sijamski kuli moze da se uzgaja u nasim akvarijumima samo sto ovde kod nas jos niko nije pokusao da ih izmresti ( koliko ja znam).

Inace ikru polazu na listove vodenog bilja i jaja se stapaju sa bojom bilja, jarko zelene su boje
.
 
Sijamski kuli??

Zar su toliko teski za mrijesititi pa da ih niko nije mrijestio?

Juce sam bas nesto trazio o mrijestu kuhlija,i vidio sam ikru kuhlija veoma je slicna ikri ancitrusa.
 
Nevene, ova riba "Sijamski kuli" potice iz jugoistocne Azije (Tajlanda) a latinski naziv je Acanthophthalmus myersi, pripada familiji Cobitidae. Inace da uprostimo to su ribe koje pripadaju "cikovima".

Inace koliko raspolazem sa podacima, prvo mrescenje u vestackim uslovima ove vrste ribe, uradjeno je u Rusiji ( 1975 ) i to opet uz pomoc ubrizgavanja gonadotropnih hormona. Ali u zadnje vreme cujem da se mreste i bez ubacivanja hormona ( treba proveriti ).
Nevene, ako zelis zaista da pokusas da ih izmrestis, savetovao bi ti da se prethodno dobro informises o ovoj vrsti riba.
 
ime roda Acantophtalmus promjenjeno je (devedeset i neke) u Pangio

sto se tice mrijesta, zna se desiti nekome ko drzi vise kulija u niskom,dobro zasadjenom akvariju, ili mu padne nivo vode da se spontano izmrjeste.
 
chubby said:
ime roda Acantophtalmus promjenjeno je (devedeset i neke) u Pangio

Postavio sam stari naziv zato sto se ovde kod nas na nasim prostorima jos uvek u najnovijim literaturama, provlaci takav nazaiv za taj rod.

Mada si u pravu, sto si skrenuo paznju da se danas taj rod naziva Pangio. Ipak treba ljude privikavati na neke nove izraze a stare polako izbacivati. :wink:
 
ja imam pet prugastih kulija. mislim da su dvije ženke i tri mužjaka. Obadvije ženke imaju zadebljanije trbuhe, a jedna izrazito i zbilja se nazire zelenkasta boja ispod kože. Međutim tako stoje vec jako dugo... ko zna šta ih potice na mrijest... baš bi bilo fora dobiti male kulice... 8)
 
moram se pohvalit da sam i ja ponosni vlasnik 2 pangio khuliia!! :D
cijeli grad prošao i svugdje samo crni i danas sam našao dva pangio khuliia šarena po 10kn/kom, što bi ga bilo 1.3e/kom!! kak sam ih stavio u akvarij više ih nisam vidio...
lako moguce da su u filteru jel imam juwelov sistem koji vuce odozgora i odozdola pa su se lako dolje zavukli... znam da mogu oni sve pa se nebojim :wink:
 
Stina, mogu ti reci da nisi nesto posebno skupo platio, toliko je ( priblizno ) i kod nas po radnjama :roll:
Samo to sto su ti nestali kuliji u akvarijumu , sto su se negde zavukli i sakrili, to je sasvim normalno za cikove.A to sto imas Juwelov filter, to sto pre menjaj. :wink: Mislim da imas za iste pare dosta boljih resenja od Juwela.Spoljni kanister filteri su u zadnje vreme nesto sto je danas neprevazidjeno.
 
cuj stari filter je fino sriktan i vuce odozdola i odozgora, a da mi se da ulagat nofce u 70l akvarij i neda!!!
ja još cekam 240l od tebe, a tamo ide vanjski filter i to vjerojatno jedan Eheim... :wink: