LED Lampe

Cena ovog LED je oko $20.00
Naravno za njega ti trebaju jos i drajveri koji su oko $45.00, treba ti dobar cooler + ventilator, zica, izolacija, lemilica... termopasta...
 
Potrosnju racunas po formuli P(W)=U(V) * I(A). To znaci da 12*2.05 znaci osvetljenje trosi 25W, znaci manje od jedne prosecne neonske sijalice od 30W. Za prosecno dest sati rada potrosis 0,4 kWh (kilovatcasa), a za mesec dana samo 12 kWh sto su izuzetno dobri rezultati:)
 
Hvala puno za ovu formulu i za obracun. To je stvarno dobro, ne mogu da se pozalim. Kad sam rekao "visoka potrosnja" mislio sam pre svega na amperazu, jer je 2.05A dosta visoko za jedan LED, pa makar bio i high-power LED. I takodje mi nije jasno zasto ga zovu 20W LED, kad ispada da je tacno 25W po ovoj formuli?
 
Snaga (P), struja (A) i napon (V) su uvek u medjusobnom odnosu po ovoj formuli tako da je napon na kome rade LED duplo veci struja bi bila duplo manja za istu snagu. Ali oko ovoga nemoj da razbijas glavu, najvaznije je da si zadovoljan osvetljenjem. Snagu od 25W dobijas zato sto pored potrosnje LED ima i gubitaka u trafou, kablovima i uopste u strujnom kolu i to je uvek tako. I to sto se greju LE diode je sasvim normalno, jer ne pretvara se sva utrosena energija u svetlost, deo odlazi i na toplotu. Neznam tacno koji je odnos svetlost-toplota kod njih, da ne trazim sad tabelu ali sigurno je veliki procenat u korist svetlosti. Samo da navedem da se kod obicne sijalice 95% energije pretvara u toplotu, a samo 5% u svetlost.
 
Like the traditional light sources, the semiconductor light-emitting diode (LED) also produce heat during working, their heat depends on the overall luminous efficiency. Under the action of the applied electricity, electron and hole radiative recombination produce the electroluminescence, the light in the vicinity of the PN junction need to radiate out of the semiconductor media and package of LED chip, and then reach the outside. Integrated the current injection efficiency, luminescent quantum efficiency and chip emitting efficiency, ultimately only about 30-40% of the input energy is turned into light, the remaining 60-70% of the energy convert to thermal mainly by the way of the non-radiative and combinative generated lattice vibration.

Citat je sa ovog linka: http://www.ledke.com/news/high-power-LED-products-heating.html